Rzeszów - Niedziela, 20.04.2025
Reklama

W Rzeszowie dyskutowano o szczepieniach przeciw COVID-19

Dodano:

fot. PUW w Rzeszowie
fot. PUW w Rzeszowie
RZESZÓW. W Rzeszowie odbyła się wczoraj pierwsza Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona szczepieniom przeciw COVID-19. Naukowcy, przedstawiciele rządu, samorządowcy i eksperci ds. komunikacji są zgodni: szczepienia chronią nas przed ciężkim przebiegiem choroby i pomagają zatrzymać pandemię.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na niski poziom zaszczepienia mieszkańców Podkarpacia, popularyzowanie rzetelnej wiedzy o szczepieniach i tym samym wpłynięcie na podniesienie odsetka zaszczepionych w regionie.

Gospodarzem wydarzenia pod patronatem Ministerstwa Zdrowia została wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Dyrektorem programowym konferencji był profesor UR dr hab. Andrzej Cieśla, a spotkanie otworzył minister zdrowia Adam Niedzielski.

– W województwie podkarpackim obserwujemy znaczący wzrost liczby osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Aktualnie liczba łóżek dostępnych dla takich pacjentów to 1611, z czego 1371 jest już zajętych. 135 osób wymaga leczenia przy użyciu respiratora. Liczby te z dnia na dzień rosną. Z jednej strony nikt nie chce powtórki lockdownu z ubiegłego roku, a z drugiej – wskaźnik osób zaszczepionych w naszym województwie jest najniższy w Polsce i wynosi mniej niż 40 procent – mówiła wojewoda Ewa Leniart podczas briefingu poprzedzającego konferencję.

– Lekarze i naukowcy są zgodni – szczepienia przeciw COVID-19 mają olbrzymi wpływ na nasze bezpieczeństwo i ratują nas przed ciężkim przebiegiem choroby. Pandemia będzie trwała, dopóki nie osiągniemy odporności populacyjnej, co oznacza, że ponad 70% społeczeństwa nie uodporni się poprzez przechorowanie lub dzięki zaszczepieniu. Dlatego konieczne jest opracowanie sposobów skutecznej komunikacji i walki z nieprawdziwymi informacjami na temat szczepionek. Tylko zbudowanie ich pozytywnego odbioru w oparciu o fakty pozwoli przekonać nieprzekonanych i zachęcić do szczepień. W trosce o zdrowie mieszkańców naszego regionu zorganizowaliśmy dziś międzynarodową konferencję naukową, która pomoże nam wypracować sposoby dotarcia do szerokiego grona odbiorców, w tym również przeciwników szczepień – kontynuowała Leniart.
Reklama
Podczas konferencji poruszono m.in. problem bagatelizowania koronawirusa przez młode osoby, strachu przed powikłaniami poszczepiennymi oraz szerzącymi się w mediach i przestrzeni publicznej nieprawdziwymi informacjami odnośnie COVID-19 i szczepionek, co ma bezpośrednie przełożenie na niską wyszczepialność w regionie.

W trzech panelach dyskusyjnych poświęconych m.in. naukowym i medycznym zagadnieniom dotyczącym COVID-19, a także wyzwaniom w sferze komunikacyjnej oraz organizacji opieki medycznej i życia społecznego, głos zabrali wybitni specjaliści z różnych dziedzin. Dyskusja miała na celu wymianę doświadczeń i wiedzy specjalistów z uczestnikami konferencji, budowania odpowiedzialnej narracji i skutecznej walki z COVID-19.

Wydarzenie odbyło się w ramach inicjatywy Narodowego Programu Szczepień i zostało sfinansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Park na Słocinie będzie bardziej atrakcyjny. Trwa rewitalizacja [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W parku na rzeszowskim osiedlu Słocina trwają prace rewitalizacyjne. Zamontowane zostaną m.in. nowe elementy małej architektury, mosty prowadzące do wysepki na stawie oraz latarnie. Przebudowany zostanie również plac zabaw.

Rzeszów

Zbliża się czwarty finał ogólnopolskiego konkursu Podcast Roku im. red. Janusza Majki

RZESZÓW. Już w najbliższą sobotę odbędzie się wielki finał wydarzenia pn. „Podcast Roku 2024 Konkurs imienia redaktora Janusza Majki”. W całodziennym programie m.in. spotkania autorskie, debaty, networking. Punktem kulminacyjnym wręczenie nagród i...

Rzeszów

Rusza sezon łyżwiarski w Rzeszowie. Od soboty otwarte trzy lodowiska

RZESZÓW. Miłośnicy jazdy na łyżwach mogą zacierać ręce. Już w ten weekend w Rzeszowie trzy lodowiska rozpoczną sezon 2024/2025.

Rzeszów

Kursy autobusów MPK do gminy Boguchwała będą nadal realizowane

RZESZÓW/BOGUCHWAŁA. Rzeszowskie linie autobusowe nr 3, 28, 34, 35, 45 będą nadal kursować na terenie Gminy Boguchwała. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa radni wyrazili zgodę na kontynuowanie porozumienia pomiędzy Gminą Miasto...

Rzeszów

Podrobiona odzież na targowisku przy ul. Dworaka

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zabezpieczyli ponad półtora tysiąca sztuk podrobionej odzieży z logotypami znanych, światowych marek. Sprzedawał je 36-letni obywatel Bułgarii na targowisku przy ul. Dworaka. Zgodnie z prawem, mężczyźnie grozi nawet do...

Rzeszów

4 wypadki, 7 osób rannych. Rzeszowscy policjanci podsumowali weekend na drogach

RZESZÓW. Cztery wypadki i siedem osób rannych – to bilans minionego weekendu na drogach Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego.

Rzeszów

Agnieszka Holland spotka się z młodzieżą w Rzeszowie

RZESZÓW. Znana polska reżyserka filmowa i teatralna, Agnieszka Holland będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu „Młode Myśli – Wielkie Rozmowy”. Odbędzie się ono w najbliższy wtorek, 26 listopada w WSPiA.

Rzeszów

Nowości w Parku Sybiraków. Trwa rewitalizacja [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa rewitalizacja części Parku Sybiraków na osiedlu Generała Andersa w Rzeszowie. Powstaje tam m.in. nowy plac zabaw, zamontowane zostaną urządzenia do ćwiczeń oraz pojawi się sporo nowych roślin.

Reklama