Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

W Rzeszowie dyskutowano o szczepieniach przeciw COVID-19

Dodano:

fot. PUW w Rzeszowie
fot. PUW w Rzeszowie
RZESZÓW. W Rzeszowie odbyła się wczoraj pierwsza Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona szczepieniom przeciw COVID-19. Naukowcy, przedstawiciele rządu, samorządowcy i eksperci ds. komunikacji są zgodni: szczepienia chronią nas przed ciężkim przebiegiem choroby i pomagają zatrzymać pandemię.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na niski poziom zaszczepienia mieszkańców Podkarpacia, popularyzowanie rzetelnej wiedzy o szczepieniach i tym samym wpłynięcie na podniesienie odsetka zaszczepionych w regionie.

Gospodarzem wydarzenia pod patronatem Ministerstwa Zdrowia została wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Dyrektorem programowym konferencji był profesor UR dr hab. Andrzej Cieśla, a spotkanie otworzył minister zdrowia Adam Niedzielski.

– W województwie podkarpackim obserwujemy znaczący wzrost liczby osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Aktualnie liczba łóżek dostępnych dla takich pacjentów to 1611, z czego 1371 jest już zajętych. 135 osób wymaga leczenia przy użyciu respiratora. Liczby te z dnia na dzień rosną. Z jednej strony nikt nie chce powtórki lockdownu z ubiegłego roku, a z drugiej – wskaźnik osób zaszczepionych w naszym województwie jest najniższy w Polsce i wynosi mniej niż 40 procent – mówiła wojewoda Ewa Leniart podczas briefingu poprzedzającego konferencję.

– Lekarze i naukowcy są zgodni – szczepienia przeciw COVID-19 mają olbrzymi wpływ na nasze bezpieczeństwo i ratują nas przed ciężkim przebiegiem choroby. Pandemia będzie trwała, dopóki nie osiągniemy odporności populacyjnej, co oznacza, że ponad 70% społeczeństwa nie uodporni się poprzez przechorowanie lub dzięki zaszczepieniu. Dlatego konieczne jest opracowanie sposobów skutecznej komunikacji i walki z nieprawdziwymi informacjami na temat szczepionek. Tylko zbudowanie ich pozytywnego odbioru w oparciu o fakty pozwoli przekonać nieprzekonanych i zachęcić do szczepień. W trosce o zdrowie mieszkańców naszego regionu zorganizowaliśmy dziś międzynarodową konferencję naukową, która pomoże nam wypracować sposoby dotarcia do szerokiego grona odbiorców, w tym również przeciwników szczepień – kontynuowała Leniart.
Reklama
Podczas konferencji poruszono m.in. problem bagatelizowania koronawirusa przez młode osoby, strachu przed powikłaniami poszczepiennymi oraz szerzącymi się w mediach i przestrzeni publicznej nieprawdziwymi informacjami odnośnie COVID-19 i szczepionek, co ma bezpośrednie przełożenie na niską wyszczepialność w regionie.

W trzech panelach dyskusyjnych poświęconych m.in. naukowym i medycznym zagadnieniom dotyczącym COVID-19, a także wyzwaniom w sferze komunikacyjnej oraz organizacji opieki medycznej i życia społecznego, głos zabrali wybitni specjaliści z różnych dziedzin. Dyskusja miała na celu wymianę doświadczeń i wiedzy specjalistów z uczestnikami konferencji, budowania odpowiedzialnej narracji i skutecznej walki z COVID-19.

Wydarzenie odbyło się w ramach inicjatywy Narodowego Programu Szczepień i zostało sfinansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rusza stały punkt kontroli autokarów przy hali Podpromie

RZESZÓW. Policjanci wspólnie z pracownikami Inspekcji Transportu Drogowego będą kontrolować autokary i pojazdy przewożące dzieci i młodzież na wycieczki.

Rzeszów

Od poniedziałku zamknięty przejazd przy hali Podpromie

RZESZÓW. Od poniedziałku, 16 stycznia przez cały tydzień zamknięty będzie przejazd łączący ul. Lenartowicza z drogą przy hali Podpromie.

Rzeszów

Zostań "Kosmicznym Pomagaczem". Wesprzyj zakup kombinezonów rehabilitacyjnych dla dzieci z Rzeszowa i okolic

RZESZÓW. Fundacja "Mały Wielki Krok" prowadzi zbiórkę środków na zakup specjalistycznych kombinezonów, dzięki którym jej podopieczni będą mogli kontynuować rehabilitację.

Rzeszów

Tragiczny finał poszukiwań 67-latka z Rzeszowa

​RZESZOW. Wczoraj w Krasnem przypadkowa osoba natrafiła na zwłoki mężczyzny. Okazało się, że to ciało zaginionego w listopadzie ubiegłego roku 67-latka z Rzeszowa.

Rzeszów

Tak będzie wyglądała ulica Grunwaldzka po przebudowie [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Gotowy jest już projekt przebudowy ulicy Grunwaldzkiej. Na wniosek prezydenta Konrada Fijołka uzupełniono go o drzewa, które zostaną posadzone wzdłuż kamienic. Wizualizacje możecie zobaczyć pod artykułem.

Rzeszów

XIX Targi Ślubne już 5 lutego w Hali Podpromie w Rzeszowie. Bilety online taniej!

To już dziewiętnasta edycja wydarzenia organizowanego przez MTR Międzynarodowe Targi Rzeszowskie i firmę Sagier.

Rzeszów

Rozbudowa Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie

RZESZÓW. Rozpoczął się kolejny etap rozbudowy Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Rzeszów

WSIiZ zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

RZESZÓW. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie po raz kolejny zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Reklama