Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

W ratuszu gościła firma budująca monorail. Marcin Warchoł ma pomóc w realizacji tematu

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Do Rzeszowa przyjechała firma odpowiedzialna za budowę kolejki nadziemnej w chińskim mieście Chongqing, deklarując chęć uczestnictwa w przetargu na realizacje inwestycji. Zastępca prezydenta wyjaśnia co należy zrobić, aby możliwe było w Polsce budowanie kolejek jednoszynowych, a Marcin Warchoł obiecuje pomóc w przyśpieszeniu tych prac.

Ratusz nie ustaje w próbach, aby monorail wreszcie znalazł się w przestrzeni publicznej miasta. Choć do samej realizacji inwestycji droga jest jeszcze daleka, to władzom miasta nie można odmówić zaangażowania w temacie, o czym świadczy m.in. ubiegłotygodniowa wizyta chińskiej firmy oraz zapewnienia Marcina Warchoła, podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, który kandyduje w tegorocznych wyborach.

„Przedstawiciele firmy przyjechali sami, oczywiście wcześniej powiadamiając nas. Był pan prezes firmy [CRRC Qingdao Sifang CO. – przyp. red.] i przedstawili ofertę, że chcą budować [monorail – przyp. red.]. Nie ukrywam, że z panem ministrem Warchołem i z panem ministrem Ziobro rozmawialiśmy i pan minister Warchoł zobowiązał się, że przygotuje przepisy, które będą umożliwiały wprowadzenie takiego systemu transportu w Polsce” – wyjaśniał Tadeusz Ferenc, prezydent miasta.



Firma, która przyjechała do Rzeszowa nie znalazła się tutaj przypadkiem, a w wyniku rozmów jakie zastępca prezydenta Marek Ustrobiński prowadził podczas Smart China Expo 2019 w Chongqing, gdzie uczestnicy mogli m.in. oglądać monorail poruszający się po mieście. Za jego budowę było odpowiedzialna firma, z którą spotkały się władze miasta.
Reklama
„Z tą firmą spotkałem się w Chongqing, oni też budowali w tym mieście najdłuższą linie monoraila na świecie, a ponieważ w Polsce odbywają się też targi dotyczące kolejnictwa, skorzystali z okazji i delegacja, która gościła w Polsce przybyła do Rzeszowa, z deklaracją, że  coś takiego mogą zbudować. Wyrazili chęć uczestniczenia w przetargu, uczestniczenia w projektowaniu” – tłumaczy Marek Ustrobiński.

Nie należy mówić na dzień dzisiejszy o jakimkolwiek przetargu, gdyż przepisy w Polsce nie uwzględniają póki co wprowadzenia takiego środka komunikacji. Na dzień dzisiejszy poza planami miasta nie znane są ani daty realizacji przedsięwzięcia, ani jego szacunkowy koszt. Dodajmy, że kolejka nadziemna w Chongqing powstała w 2004 roku, a ciekawostką jest przebieg linii, która przechodzi m.in. przez 19-piętrowy budynek, wjeżdżając do niego pomiędzy 6 i 8 piętrem. Linia liczy ok. 31 km.

„Jeżeli chodzi o przepisy, to jest tylko wzmianka w transporcie publicznym, że dopuszcza się coś takiego, natomiast przepisów wykonawczych, certyfikatów nie ma. Mam nadzieje, że prace prowadzone przez jednostki naukowo-badawcze  i krajowe zmierzają w tym kierunku, aby dopracować przepisy, które upoważnią nas to tego, żeby taki pojazd mógł przewozić pasażerów w Polsce” – tłumaczy zastępca prezydenta.


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

7 osób z zarzutami wyłudzeń z NFZ na ponad 1,5 mln zł. Sprawą zajmuje się rzeszowska policja

RZESZÓW. Proceder polegał na pozorowanym obrocie lekami recepturowymi zawierającymi drogie składniki, w tym srebro koloidalne.

Rzeszów

Wróci stary system odbioru śmieci. Andrzej Gutkowski: „Nie chcemy zwiększać odpłatności dla mieszkańców”

RZESZÓW. Ratusz wraca do starego systemu odbioru odpadów mieszkańców Rzeszowa.

Rzeszów

Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie otrzyma nowy sztandar. Będą utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Mieszkańcy musza się liczyć z utrudnieniami w piątek i niedziele. 

Rzeszów

W sobotę Dni Otwarte Elektrociepłowni przy ul. Ciepłowniczej

RZESZÓW. Wśród atrakcji m.in. strefa kosmorobot oraz mobilne laboratoria inżyniera.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc wśród 15. najlepszych prezydentów miast w Polsce

RZESZÓW. Wyróżnienia zostały wręczone przedwczoraj, podczas uroczystej gali Kongresu Regionów we Wrocławiu.

Rzeszów

Radni pytają o kamery monitorujące buspasy. Miałyby zastępować policyjne patrole

RZESZÓW. Docelowo system monitoringu miałby „wyłapywać” nieuczciwych kierowców.

Rzeszów

Budowa kładki rowerowej przy moście Narutowicza. Miasto ponownie szuka wykonawcy

RZESZÓW. Poprzednim razem wymagania wykonawców dwukrotnie przewyższały plany finansowe miasta.

Reklama