Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

W poniedziałek przed Urzędem Wojewódzkim protest przeciwko rzezi dzików

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Organizacja Fundacji Viva Akcja dla Zwierząt w najbliższy poniedziałek rozpocznie protest pod Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie. Sprzeciwiają się decyzji Ministerstwa Środowiska odnośnie zgody na wystrzał dzików, jakoby miało to pomóc w walce z wirusem ASF.

Nie ma chyba nikogo, kto ostatnimi czasy nie słyszałby o decyzji Ministerstwa Środowiska, który wydał zgodę na masowy wystrzał dzików, jako element walki z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).

W piśmie do łowczych, Ministerstwo Środowiska nakazuje „maksymalne obniżenie liczebności populacji”. Rzeź ma mieć charakter polowań zbiorowych, które rozpoczną się 12 stycznia. Warto dodać, że decyzję Ministerswa Środowiska zaakceptowało również Ministrstwo Rolnictwa, a opinie w tej sprawie wydał Państwowy Instytut Weterynarii.

"Należy zaznaczyć iż podejmowane obecnie działania ograniczenia populacji dzików były poddane wielokrotnym analizom na podstawie doświadczeń z innych państw, gdzie pomimo prowadzonego odstrzału obserwowano gwałtowny przyrost ich liczby, np. Niemcy czy Francja. Zgodnie z aktualnymi danymi w samych Niemczech w sezonie łowieckim 2017/2018 odstrzelono 836 865 tys. dzików, co daje aż o 42% wyższą wartość niż w poprzednim sezonie" - czytamy w opinii PIW.
Reklama
W związku z powyższym organizacja Viva Akcja dla Zwierząt zorganizuje w Rzeszowie protest. Rozpocznie się on 14 stycznia o godz. 18.00 pod Urzędem Wojewódzkim na ul. Grunwaldzkiej.

„Ten absurdalny i zgubny w skutkach plan nie ma żadnego uzasadnienia w Strategii zwalczania ASF we wschodniej części Unii Europejskiej i w rekomendacjach Europejskiego Biura ds. Bezpieczeństwa Żywności. To polityczny mord i hekatomba dla dzikiej przyrody, w imię rozgrywania politycznych interesów, dla których dzik stał się kozłem ofiarnym. Nie możemy do tego dopuścić!” – czytamy w oświadczeniu Viva Akcja dla Zwierząt.

Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. ASF obliczyło, że w 2014 stwierdzono 46 przypadków ASF, w 2015 -  67 przypadków ASF, w 2016 – 76 przypadków, w 2017 – 724 przypadki a w 2018 aż 2627 przypadków.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Przebudowa ul. Warszawskiej. Zmiany w organizacji ruchu

RZESZÓW. Rozpoczął się ważny etap przebudowy ul. Warszawskiej w Rzeszowie - przebudowa przejazdu kolejowego na ul. Myśliwskiej.

Rzeszów

Wielkie ściganie na Stadionie Miejskim

RZESZÓW. Najlepsi polscy żużlowcy w czwartek będą po raz kolejny rywalizować w Rzeszowie.

Rzeszów

Studencki korowód przejdzie ulicami Rzeszowa. Będą utrudnienia w ruchu

​RZESZÓW. W piątek w Rzeszowie rozpoczną się dwudniowe Rzeszowskie KultURalia Studenckie. Ulicami Rzeszowa przejdzie studencki korowód. Spodziewane są utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

W Rzeszowie trwają przygotowania do inauguracji sezonu kąpielowego

RZESZÓW. 10 czerwca rozpocznie się tegoroczny sezon letni na rzeszowskich kąpieliskach. Zarówno na basenach ROSiR, jak i Żwirowni trwają intensywne przygotowania do jego inauguracji.

Rzeszów

Przy hali Podpromie uruchomiono stały punkt kontroli autokarów

RZESZÓW. Kontrole prowadzone są w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 6.00 do 9.00.

Rzeszów

Odlotowy Dzień Dziecka w Plazie

RZESZÓW. Podczas imprezy będzie można poczuć się jak pilot samolotu F-35 lub szybowca, wziąć udział w grze logicznej oraz pokazach naukowych „Oszukać zmysły”. To wszystko już od 1 do 3 czerwca 2023...

Rzeszów

Przy SP 10 powstanie miasteczko ruchu drogowego

RZESZÓW. W czasie tegorocznych wakacji na terenie Szkoły Podstawowej nr 10 ma powstać miasteczko ruchu drogowego. Przetarg na jego budowę został już ogłoszony.

Rzeszów

Ważny krok w kierunku bodowy drogi łączącej ul. Warszawską z ul. Krakowską

RZESZÓW. Rzeszowscy radni zgodzili się na zawarcie porozumienia z władzami województwa dotyczącego budowy drogi, która połączy ul. Warszawską z ul. Krakowską. Dokument zostanie podpisany w najbliższym czasie.

Reklama