Rzeszów - Wtorek, 29.04.2025
Reklama

W marcu br. ma ruszyć przetarg na odmulenie rzeszowskiego zalewu

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Ponownie o odmuleniu rzeszowskiego zalewu zaczęło być głośno podczas ubiegłorocznych wyborów na prezydenta Rzeszowa. Dziś wiemy, że Wody Polskie planują rozpocząć przetarg w marcu br.

5 czerwca na spotkaniu z dziennikarzami poseł i kandydat na prezydenta miasta Rzeszowa Wojciech Buczak wraz z Małgorzatą Wajdą dyrektorką RZGW „Wody Polskie” w Rzeszowie mówili o przekazaniu 49 mln na odmulenie zalewu rzeszowskiego na całej długości.

Ubiegłoroczne zamieszanie

W sierpniu Ratusz informował o tym, że Wody Polskie chcą odmulić ¼ część, czyli ok. 1,1 km. Przypomnijmy, że 49 mln zł przeznaczone na odmulenie nie są w pełni środkami krajowymi. 42 mln zł pochodzi ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

4 października rzeszowskie władze podczas konferencji prasowej przedstawili pismo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie - Wojciecha Wdowika, który wniósł sprzeciw w stosunku do planowanych działań związanych z odmuleniem rzeszowskiego zalewu i zaznaczył, że aby rozpocząć inwestycje Wody Polskie muszą uzyskać decyzję o warunkach prowadzenia działań.

Na pierwszy rzut oka sprawa nie wygląda jasno i klarownie, jednak jak przekonuje Krzysztof Gwizdak, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej: „Doszło do pewnego niezrozumienia procedury. Wystąpiliśmy do RDOŚ w Rzeszowie o wyrażenie zgody na rozpoczęcie robót. Jeżeli w ciągu 30 dni dyrektor nie wyraziłby sprzeciwu, to od razu moglibyśmy tak wejść z robotami”.

W praktyce wiąże się to z tym, że prace, które mogłyby się rozpocząć z dnia na dzień nie uwzględniałyby wytycznych związanych z ochroną środowiska na obszarze Natura 2000. Wody Polskie stwierdzają, że wszystko idzie zgodnie z planem i termin zakończenia (III kwartał 2022 r.) nie ulega zmianie.
Reklama
Teraźniejszość

Wody Polskie informują, że przedsięwzięcie znajduje się obecnie w fazie przygotowania do realizacji: W ubiegłym roku wykonano m.in. pomiary batymetryczne dna, które pozwoliły na stwierdzenie jakie ilości materiału do wydobycia zalega w poszczególnych partiach zbiornika.

Równolegle przed Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Rzeszowie toczy się postępowanie administracyjne o wydanie decyzji o warunkach prowadzenia działań dla pierwszego etapu tego zadania - tj. zlokalizowanego poza obszarem NATURA2000.

„Postępowanie przetargowe w formule „zaprojektuj i wybuduj” zostanie ogłoszone jeszcze w marcu bieżącego roku – na podstawie opracowywanego Programu Funkcjonalno-Użytkowego. W tej chwili planowane koszty odmulenia zalewu zostają niemienione. Wartość przedsięwzięcia zostanie urealniona po przeprowadzeniu postępowania przetargowego i wyłonienia wykonawcy robót” – wyjaśnia Krzysztof Gwizdak z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Przypomnijmy, że w dokumentacji uwzględniono termin w jakim dopuszczalne jest prowadzenie prac związanych z odmuleniem rzeszowskiego zalewu. Termin rozpoczyna się 15 października i trwa do 28 lutego (podobny termin obowiązuje do 2022 roku), zatem jest nadzieja, że jeszcze w tym roku mieszkańcy doczekają się rozpoczęcia inwestycji, o ile znajdzie się odpowiedni wykonawca.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

13 firm i konsorcjów zainteresowanych budową Wisłokostrady

RZESZÓW. Większość ofert mieści się w kwocie, którą miasto zarezerwowało na to zadanie.

Rzeszów

Dachowanie samochodu w Kąkolówce. 23-letni kierowca zginął na miejscu

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj w Kąkolówce w powiecie rzeszowskim. 23-letni kierowca volkswagena, stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w bariery ochronne i dachował. Mężczyzna zginął na miejscu.

Rzeszów

W sobotę rajd rowerowy Tour de WSIiZ połączony z EkoPiknikiem

RZESZÓW. Na zawodników czeka blisko 20-kilometrowa trasa. Po dotarciu na metę czekać będzie rozgrzany grill i poczęstunek oraz pełen atrakcji EkoPiknik, który uświetni występ Krystiana Herby.

Rzeszów

W weekend Harley On Tour. Ciężarówka z motocyklami jest już w Rzeszowie

RZESZÓW. W najbliższy weekend, 13 i 14 maja, w salonie GOC Harley-Davidson przy ul. Ludwika Chmury 4 w Rzeszowie odbędzie się Harley On Tour 2023.

Rzeszów

Festiwal zespołów polonijnych powraca do Rzeszowa. Podpisano porozumienie

RZESZÓW. Po czteroletniej przerwie wraca do Rzeszowa Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. XIX edycja festiwalu odbędzie się w dniach 12-18 lipca. 

Rzeszów

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. 12 maja "kołem" pojedziemy bezpłatnie

RZESZÓW. W piątek, 12 maja z okazji X edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, autobusy rzeszowskiej komunikacji miejskiej na liniach 0A i 0B będą kursowały bezpłatnie. Tego dnia możliwe również będzie zwiedzanie Dworca...

Rzeszów

Zderzenie dwóch samochodów na ul. Witolda. Jedna osoba w szpitalu

RZESZÓW. Dziś rano, przed godz. 6:30 na ul. Witolda w Rzeszowie doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jedna osoba z obrażeniami trafiła do szpitala.

Reklama