Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

W centrum Rzeszowa ma powstać nowoczesna biblioteka. Podpisano list intencyjny

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Miasto Rzeszów wspólnie z województwem podkarpackim będzie ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Wczoraj podpisano w tej sprawie porozumienie. Częścią przedsięwzięcia ma być budowa w centrum miasta „Biblioteki Nowej”, czyli nowoczesnego ośrodka kultury z częścią audytoryjną i widowiskową. Obiekt zostanie wybudowany na działce znajdującej się pomiędzy gmachem urzędu marszałkowskiego, a Zespołem Szkół Nr 1 w Rzeszowie.

Europejska Stolica Kultury jest przedsięwzięciem realizowanym i finansowanym w ramach programu Kreatywna Europa. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury po raz pierwszy został przyznany Atenom w 1985 roku. Od początku celami przyznawania tytułu były prezentacja i promocja na arenie międzynarodowej dorobku kulturalnego i artystycznego danego miasta oraz budowanie poczucia przynależności do europejskiej wspólnoty kulturowej, przy jednoczesnej trosce o zachowanie różnorodności. Dotychczas tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymały dwa polskie miasta: Kraków w 2000 roku oraz Wrocław w 2016 roku. Po raz kolejny Polska może zgłosić swoje miasto do konkursu w 2023 r. Jego zwycięzca będzie organizować wydarzenia w 2029 r. Polskie miasto będzie współdzielić tytuł z Szwecją.
Dlaczego Rzeszów aplikuje do ESK? Mamy ogromne zapotrzebowanie na wydarzenia kulturalne. Mamy artystów, którzy chcą tworzyć i mają ogromny potencjał. Drogę do otrzymania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 może nam ułatwić sytuacja geopolityczna, ponieważ oczy świata zwrócone są na Rzeszów, a do tego w sposób naturalny łączymy wschód z zachodem. ESK to obecnie największe wyzwanie dla naszego miasta.

- To wyjątkowa chwila, bo nawiązujemy jeszcze bliższą współpracę pomiędzy miastem, a samorządem województwa. Robimy to po to, aby na bazie kultury budować jeszcze szybszy rozwój naszego regionu. To, co dzisiaj chcemy zakomunikować jest adresowane głównie do przyszłego pokolenia. Ruszamy z walką o Europejską Stolicę Kultury dla naszego miasta i województwa, to idealny moment, aby pokazać całemu światu nasze dziedzictwo i kulturę – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

- Prace nad naszym wnioskiem aplikacyjnym trwają od kilku miesięcy. Przygotowujemy go wspólnie z lokalnymi artystami i przedstawicielami środowiska tworzącego kulturę. Lada chwila uruchomimy stronę internetową, która pozwoli jeszcze łatwiej konsultować pomysły i zgłaszać uwagi każdemu, kto będzie chciał włączyć się w to działanie. Czas na złożenie wniosku upływa we wrześniu i będziemy z nim gotowi – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.  
Reklama
Integralną częścią aplikacji Rzeszowa będzie budowa „Biblioteki Nowej” na terenie pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego a Zespołem Szkół nr 1 w Rzeszowie. Ma to być zupełnie nowy obiekt, w którym znajdą się:

- siedziba Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, realizująca idee zawarte w koncepcji „Podkarpackiej Galerii Słowa i Obrazu” opisanej w obowiązującej Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030,
 
 - część audytoryjno – widowiskowa Gminy Miasto Rzeszów stwarzająca miejsce dla różnorodnych wydarzeń kulturalnych, między innymi koncertów, spektakli muzycznych i baletowych, przedstawień teatralnych i spotkań literackich.

Prezydent Konrad Fijołek inwestycję nazywa flagowym przedsięwzięciem w kontekście rzeszowskiej aplikacji o miano ESK 2029. Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego podkreśla, że miejsce w którym ma powstać nowy gmach utrzyma funkcję publiczną.

- Razem z miastem z powodzeniem prowadzimy Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną, którą teraz chcemy przenieść w nowe miejsce. Budowa obiektu, zagospodarowanie tego miejsca i oddanie go na potrzeby kultury i edukacji będzie z pewnością znaczącym argumentem dla osób oceniających naszą aplikację o tytuł ESK – mówi Władysław Ortyl.

O kształcie przyszłej inwestycji zdecydują fachowcy w drodze konkursu architektonicznego, który zorganizuje Biuro Architekta Miasta Rzeszowa.

– Mam nadzieję, że za kilka lat w tym miejscu stanie nowoczesny obiekt biblioteki nawiązujący do najlepszych projektów z europejskich miast. Ma to być nie tylko wypożyczalnia książek, ale i miejsce spotkań, wydarzeń, warsztatów, koncertów czy spotkań autorskich. Właśnie taki – wielofunkcyjny budynek widzę w tym miejscu – mówi Bożena Janda, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Obecnie miasto zbiera poparcie kandydatury Rzeszowa m.in. ze strony artystów związanych z naszym miastem i regionem. Już dziś dla aplikacji Rzeszowa do tytułu ESK 2029 swoje poparcie wyrazili Justyna Steczkowska, Ralph Kamiński, pisarka Oksana Zabużko, Kortez czy Hirek Wrona.

 
Źródło: UM Rzeszowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wiec solidarności z Ukrainą na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Na niedzielę 27 lutego zapowiedziano pokojowy wiec poparcia dla Ukrainy. Akcję organizują m.in. Komitet Obrony Demokracji regionu podkarpackiego oraz Podkarpacka Lewica.

Rzeszów

Zimowy Narodowy zawita do Rzeszowa

RZESZÓW. W najbliższy weekend do Rzeszowa zawita jedno z najbardziej rozpoznawanych zimowych miasteczek. Odbędą się szkolenia łyżwiarskie ze specjalistami oraz liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Rzeszów

Nowe ekologiczne autobusy dla Rzeszowa. Miasto sprawdza oferty

RZESZÓW. Trzy firmy zgłosiły się do przetargu na dostarczenie dla Rzeszowa nowych, elektrycznych i gazowych autobusów komunikacji miejskiej. Miasto weryfikuje oferty.  

Rzeszów

Bezpłatne porady prawne dla osób pokrzywdzonych przestępstwem

RZESZÓW. Akcja prowadzona jest w ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”.

Rzeszów

Nowa ulica i nowy park w Rzeszowie

RZESZÓW. Na osiedlu Mieszka I będzie ulica Wrzesława Romańczuka. Z kolei teren zielony w centrum Rzeszowa zyska nazwę „Park im. Prof. Józefa Szajny”.

Rzeszów

Dwie linie MPK do likwidacji

RZESZÓW. Od 1 marca 2022 r. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie likwiduje dwie linie autobusowe – nr 56 i 60.

Rzeszów

Tragedia w Zakładzie Karnym w Rzeszowie. Aresztant zabił funkcjonariuszkę

RZESZÓW. Trwa wyjaśnianie okoliczności śmierci 39-letniej funkcjonariuszki Służby Więziennej. Kobieta została zabita przez aresztanta w trakcie konsultacji psychologicznej.

Rzeszów

Tak może wyglądać Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Projekt warszawskiej pracowni Atelier Tektura zwyciężył w konkursie na koncepcję architektoniczną Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Reklama