Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Uruchomiono mapę z informacjami o jakości powietrza w Rzeszowie

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa / Screen z mapy jakości powietrza
fot. Urząd Miasta Rzeszowa / Screen z mapy jakości powietrza
RZESZÓW. Jaka jest jakość powietrza w Rzeszowie? Teraz sprawdzisz to na specjalnej mapie internetowej, która gromadzi dane z kilkudziesięciu czujników zamontowanych w różnych częściach miasta.  Na razie jest ich 38, docelowo ma być ich ponad 60.

W piątek w Rzeszowie uruchomiono nową mapę,  na której można sprawdzić bieżącą jakość powietrza oraz informacje pogodowe. Jest to kolejny etap działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w stolicy Podkarpacia. - Realizujemy duży pakiet działań na rzecz obniżenia emisji szkodliwych dla zdrowia substancji. Jako miasto realizujemy aktualnie kilka programów polegających na wsparciu mieszkańców w wymianie pieców i poprawie efektywności energetycznej domów i mieszkań. Sukcesywnie wymieniamy także pojazdy komunalne i autobusy komunikacji miejskiej na niskoemisyjne – gazowe i elektryczne. Budowa sieci czujników i zagęszczenie systemu pomiarów to kolejny niezwykle istotny krok – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Do tej pory dane na temat jakości powietrza zbierane tylko przez dwa punkty obsługiwane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie: jeden zlokalizowany przy al. Piłsudskiego, a drugi na osiedlu Nowe Miasto. Prezydent Rzeszowa już w kampanii wyborczej podkreślał, że jeśli wygra wybory, rozbuduje sieć. Wyzwanie stało się tym bardziej aktualne, że Rzeszów znalazł się w prestiżowym gronie europejskich miast, które biorą udział w misji na rzecz neutralności klimatycznej.

We wrześniu przy rzeszowskich szkołach zamontowano 38 nowych czujników w postaci słupków, które o jakości powietrza informują zmiennym kolorem podświetlenia. Sygnał zielony oznacza, że powietrze jest czyste, czerwony, że jego jakość jest niska. Teraz dane ze wszystkich słupków można sprawdzić w jednym miejscu, otwierając mapę dostępną z poziomu strony internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa – www.erzeszow.pl.
Reklama
- Na głównej stronie jest umieszczony widget, który informuje o poziomie stężenia pyłów, wilgotności i temperaturze powietrza. Po kliknięciu na niego otwiera się mapa miasta z naniesionymi lokalizacjami wszystkich czujników. Można tu znaleźć w jednym momencie osobne informacje dla każdego z nich – mówi Krzysztof Stańko, pełnomocnik prezydenta Rzeszowa ds. Innowacji i Rozwoju w Urzędzie Miasta Rzeszowa.

W tej chwili aplikacja daje dostęp do danych z 38 czujników miejskich oraz dwóch stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

- Ta sieć zostanie niebawem poszerzona o dane z 31 czujników zamontowanych na paczkomatach firmy InPost. Dogrywamy już szczegóły spięcia obu systemów. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie dwóch dużych stacji pomiarowych, które sfinansuje miasto i przekaże do systemu GIOŚ – tłumaczy Krzysztof Stańko.

Aplikację, która zbiera i udostępnia dane miasto wykonało bezpłatnie. Jej autorami są programiści reprezentujący Rzeszów, których pomysł na stworzenie takiego narzędzia zdobył główną nagrodę w Klimatonie organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju.

- Wraz z upływem czasu chcemy zagęszczać sieć czujników, aby dane były jeszcze bardziej precyzyjne. Dzięki temu będzie można precyzyjniej określać najbardziej problematyczne miejsca oraz skutecznie namierzać źródła nadmiernej emisji szkodliwych pyłów. Mając takie pomiary, można na przykład precyzyjnie zaplanować kontrolny nalot dronów – tłumaczy prezydent Konrad Fijołek. 

Mapę można uruchomić zarówno z komputera, jak i z telefonu komórkowego z dostępem do internetu. Miasto planuje w przyszłości wzbogacić ją także o pomiary z czujników z sąsiednich gmin.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ponad 220 tys. zł na remont rzeszowskich zabytków

RZESZÓW. Miasto dofinansuje prace remontowe przy czterech rzeszowskich zabytkach.

Rzeszów

Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Zamknięcie ulicy Grottgera przedłużone

RZESZÓW. Do 20 czerwca przedłuży się zamknięcie odcinka ul. Grottgera. Po sygnałach od mieszkańców stworzone zostaną miejsca postojowe kiss&ride.

Rzeszów

Na osiedlu Pobitno powstaje ogród kieszonkowy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Ogród powstaje przy Kurpiowskiej, na terenie o powierzchni ok. 30 arów. Będzie gotowy latem tego roku.

Rzeszów

Strażacy ochotnicy z Rzeszowa otrzymają nowe samochody

RZESZÓW. Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z osiedli Zalesie i Przybyszówka będą miały nowe samochody ratowniczo - gaśnicze.

Rzeszów

Mobilny Punkt Rekrutacji na ul. 3 Maja w Rzeszowie

RZESZÓW. W punkcie będzie można uzyskać informację dotyczące dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej a także zawodowej oraz terytorialnej służby wojskowej.

Rzeszów

Trwa przebudowa układu komunikacyjnego w centrum Rzeszowa. Na jakim etapie są roboty?

RZESZÓW. – Prace idą zgodnie z planem i jeszcze w tym roku kierowcy powinni doczekać się ponownego otwarcia m.in. przejazdu pod wiaduktem w ciągu ul. Batorego – zapewnia prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Rzeszów

Triathlon Rzeszów 2022. W weekend utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W związku z zawodami, niektóre ulice zostaną zamknięte dla ruchu. Wprowadzone zostaną również objazdy autobusów komunikacji miejskiej.

Rzeszów

Ulica Jarowa na osiedlu Zwięczyca do rozbudowy

RZESZÓW. Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie szykuje przebudowę ulicy Jarowej na osiedlu Zwięczyca. Rozbudowana zostanie jezdnia, powstanie chodnik i oświetlenie.

Reklama