Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Uniwersytecki Szpital Kliniczny miałby powstać w Świlczy. Całkowity koszt inwestycji może wynieść 900 mln zł

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski nie rezygnuje z budowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Wzorem dla placówki miałyby być podobne ośrodki stworzone w Szwecji i Australii. Budynek miałby powstać na terenie gminy Świlcza i kosztować będzie ok. 900 mln zł.

Temat Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego pojawił się już wcześniej. W pierwotnej koncepcji Uniwersytet Rzeszowski miał dostać budynek należący do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. F. Chopina.

21 grudnia 2017 roku Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego podjął decyzję, że nie przejmie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1. Zbyt duże długi szpitala i ogólny stan techniczny budynku – oto powody odrzucenia propozycji Marszałka Województwa Podkarpackiego. Również wtedy władze UR informowały, że chcą zbudować nowy szpital uniwersytecki. Dzisiaj o ww. inwestycji wiemy nieco więcej.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Józefa Cebulskiego, prof. UR – Prorektora ds. Infrastruktury i Współpracy z Gospodarką, Uniwersytecki Szpital Kliniczny wraz z Instytutem Medycyny Spersonalizowanej miałby powstać na terenie gminy Świlcza, pomiędzy autostradą a „starą 4” w okolicy zjazdu na Mrowlę.

Całkowita kwota inwestycji może wynieść ok. 900 mln zł. Póki co nie wiadomo czy w grę wchodzą jakiekolwiek środki zewnętrzne, jednak jak informuje prorektor: „mamy nadzieję, że wsparcia udzieli nam rząd, a cała inwestycja zostanie potraktowana jako projekt rządowy wpisujący się w potrzeby naszego regionu”.

Co ciekawe projekt budowy wpisany jest jako element planów rozwojowych uczelni na lata 2019-2026. Prace miałyby się rozpocząć po uzyskaniu środków. Dotychczas UR nie podaje żadnych szczegółowych dat: „Trudno w tej chwili określić konkretny termin, ale jestem przekonany, że ważność projektu dla Podkarpacia skróci czas oczekiwania na decyzję strony rządowej do minimum” – tłumaczy prof. UR Józef Cebulski.
Reklama
„Szpital będzie po pierwsze działał, jak każdy inny szpital. Nie zmienia to faktu, że jako Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie miejscem prowadzenia zaawansowanych badań, głównie z obszaru onkologii, zajęć dydaktycznych (praktycznych) nie tylko dla kierunku lekarskiego, ale całego Wydziału Medycznego” – dodaje prorektor.

Na pytanie czy w przypadku inwestycji Uniwersytet Rzeszowski jest gotowy finansowo na prowadzenie takiej instytucji słyszymy następującą odpowiedź: „Trochę za wcześnie na tak odległe deklaracje, ale ponieważ mamy bogate doświadczenia w realizacji projektów unijnych dotyczących kosztochłonnych obiektów, a sam projekt jest gruntownie przemyślany w długiej perspektywie czasowej nie mamy obaw co do finansowania działalności szpitala”.

Co zatem zyskałby UR na inwestycji? Przede wszystkim nowoczesną i profesjonalną bazę dydaktyczną, której aktualnie brakuje dla Wydziału Medycznego. Jeżeli plany względem standardów zostałyby zrealizowane to mielibyśmy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym do czynienia z najwyższymi standardami ośrodka badawczego.

Poza tym nowy szpital to kolejne miejsca dla potrzebujących pacjentów i odciążenie instytucji już istniejących. Dodatkowo powstałyby nowe miejsca pracy, a studenci mieliby niepowtarzalną okazję do połączenia wiedzy teoretycznej z praktyczną.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Karnawałowy Bal Charytatywny na rzecz podopiecznych TITUM

RZESZÓW. 23 lutego 2019 roku w hotelu Blue Diamond w Nowej Wsi obędzie się Karnawałowy Bal Charytatywny organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży TITUM.

Rzeszów

Alarm bombowy w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Ewakuowano ok. 500 osób

RZESZÓW. Policja rozpoczyna sprawdzanie ok. 300 pomieszczeń.

Rzeszów

Odrzucono pomysł radnych PiS odnośnie rozbudowy sześciu skrzyżowań w Rzeszowie

RZESZÓW. Punkt po głosowaniu został usunięty z planu obrad radnych.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska pomoże, w jednej ze szkół średnich, w tworzeniu klas z branży lotniczej

RZESZÓW. Umowę podpisali prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej i Adam Krzysztoń, starosta powiatu łańcuckiego.

Rzeszów

UR o petycji w sprawie eksperymentów na zwierzętach: „ma niewiele wspólnego z rzeczywistością”

RZESZÓW. Zwierzęta, na których przeprowadzane będą eksperymenty nie mogą odczuwać stresu.

Rzeszów

Waldemar Szumny trzecim wiceprzewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Podczas IV sesji Rady Miasta zdecydowała się na wybór trzeciego wiceprzewodniczącego rady. Został nim radny Prawa i Sprawiedliwości, Waldemar Szumny.

Reklama