Rzeszów - Sobota, 02.11.2024
Reklama

Tydzień Mobilności w Rzeszowie. Na Placu Farnym zamknięto część parkingu

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Parklet zamiast samochodów, strefy dla dzieci zamiast parkingów, poezja na przystankach MPK i bezpłatna komunikacja miejska – to część atrakcji, jakie przygotowano w Rzeszowie ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Akcja odbędzie się w dniach 16 – 22 września 2023 r.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to Kampania Komisji Europejskiej podnosząca świadomość na temat zrównoważonej mobilności miejskiej. Promuje zmianę zachowań na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego oraz innych czystych, inteligentnych rozwiązań transportowych.

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku Rzeszów dołączył do tysięcy europejskich miast i przygotował szereg atrakcji w ramach kampanii pod hasłem „Tydzień Mobilności” w Rzeszowie.
 
W ramach akcji część parkingu przy kościele na Placu Farnym zamieni się w przestrzeń do wypoczynku (Zdjęcia w galerii pod artykułem). Znajdą się w niej siedziska oraz zieleń, ktore pozostaną tu na stałe. Dodatkowo w różnych lokalizacjach w mieście, w okolicach parkingów, pojawi się LandArt. Będzie wykonany z rurek PCV, do których doczepione zostaną fragmenty kolorowych folii w kolorach czerwieni, zieleni i żółci kojarzące się z sygnalizacją świetlną w ruchu drogowym. 

- Podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności pokazujemy, że nasze miasto może wyglądać inaczej, jeszcze przyjaźniej, że centrum nie musi być po brzegi wypełnione samochodami. W ubiegłym roku zamknęliśmy dla ruchu część ul. Jagiellońskiej. W tym oddajemy mieszkańcom część placu Farnego – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W dniach 16 - 22 września będzie można zwiedzać Rzeszowskie Piwnice w promocyjnej cenie (20 zł / os). Warunkiem uzyskania rabatu jest przyjazd rowerem lub autobusem MPK (za okazaniem biletu). Zniżka obowiązuje na dwie ścieżki zwiedzania: interaktywną legendę oraz bilety historii.

Do tegorocznej akcji dołączył również Rzeszowski Inkubator Kultury. Przez cały Tydzień Mobilności dla pierwszych 100 osób, które przyjdą do siedziby RIK przy ul. Jagiellońskiej 24 pieszo, dojadą rowerem lub komunikacją miejską, otrzymają roślinkę z Punktu Adopcji Roślin oraz saszetkę z mieszanką nasion łąki kwietnej.
Reklama
Co jeszcze przygotowano w ramach Tygodnia Mobilności w Rzeszowie?

W poniedziałek, 18 września o godz.17:00 w miejskim laboratorium Urban Lab odbędzie się wykład on-line pt. „Zrównoważona mobilność miejska - wyzwania i perspektywy, który będzie transmitowany na profilu:  facebook.com/UrbanLabRzeszow

22 września w ramach akcji Park(ing) Day, parkingi czterech filii Rzeszowskiego Domu Kultury zamienią się w strefy pełne atrakcji dla dzieci. Odbędą się w nich m.in. eco warsztaty, gdzie dzieci z materiałów recyklingowych będą mogły przygotować rzeczy codziennego użytku. Dostępna będzie również strefa wymiany odzieży, zabawek, książek i innych podmiotów. Dla najmłodszych przygotowano kąciki zabaw EkoSmyki oraz wiele innych atrakcji promujących zachowania proekologiczne. Na miejscu będzie można również pozostawić plastikowe nakrętki i zużyte baterie.

Parkingi filii RDK, które biorą udział w akcji:
  • Załęże, ul. Ks. J. Stączka 12
  • Country ul. Herbowa 3
  • Staroniwa, ul. Staroniwska 46
  • Słocina, ul. Paderewskiego 154
Kolejna inicjatywa organizowana w ramach Tygodnia Mobilności to Przystanek Poezji. Na przystanku MPK przy ul. Dąbrowskiego w ramach transportu zbiorowego grupa młodych aktorów ze studia aktorskiego RDK zrealizuje happening, podczas którego na przystankach będzie czytana poezja i fragmenty prozy.

Dzień bez samochodu

Zakończeniem obchodów Tygodnia Mobilności w Rzeszowie będzie „Dzień bez samochodu”, który przypada na 22 września. W tym dniu będzie możliwy bezpłatny przejazd komunikacją miejską na wszystkich liniach MPK. Wystarczy mieć ze sobą ważny dowód rejestracyjny pojazdu, którego jest się właścicielem lub współwłaścicielem oraz dokument potwierdzający tożsamość.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zmiana godzin otwarcia punktu dla uchodźców z Ukrainy przy ul. Langiewicza 15

RZESZÓW. Od poniedziałku punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy mogą załatwić formalności, w tym m.in. uzyskać nr PESEL będzie czynny krócej.

Rzeszów

W Rzeszowie zakończyła się akcja „Autobus Ciepła”. Wydało ponad 7,5 tys. posiłków

RZESZÓW. - Wszystkim zaangażowanym w to piękne przedsięwzięcie gorąco dziękuję za zaangażowanie i pomoc – mówi Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów

Kradł rynny miedziane z budynku Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

RZESZÓW. Do 5 lat pozbawienia wolności grozi 27-letniemu mieszkańcowi Rzeszowa, który kradł rynny z budynku Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Skradzione rynny sprzedawał na skupie złomu. 

Rzeszów

Odsłonięto tabliczkę z nazwą ulicy im. Wrzesława Romańczuka

RZESZÓW. Ulica znajduje się w rejonie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. przy ul. Lwowskiej i łączy ulice Niemierskiego i Armii Krajowej.

Rzeszów

WSPiA organizuje cykl wykładów otwartych dla uczniów szkół średnich

RZESZÓW. Poruszone podczas spotkań tematy będą dotyczyć m.in. wojny, dezinformacji, kryminalistyki i kryminologii, praw człowieka, ekonomii czy psychologii. 

Rzeszów

CM Medyk otworzyło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. Centrum Medyczne Medyk uruchomiło przychodnię dla uchodźców z Ukrainy. Obiekt funkcjonuje na terenie Politechniki Rzeszowskiej.

Rzeszów

W weekend zmiana czasu. Jak pojadą linie nocne?

RZESZÓW. W związku ze zmianą czasu, w nocy z 26 na 27 marca 2022 r. zmianie ulegną godziny jazdy dwóch nocnych linii autobusów miejskich.

Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej powstanie mural upamiętniający Ignacego Łukasiewicza

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska ogłosiła konkurs na projekt muralu inspirowanego osiągnięciami Ignacego Łukasiewicza – patrona uczelni. Prace można nadsyłać do 22 kwietnia 2022 r.

Reklama