Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Truskawiec dołącza do grona miast partnerskich Rzeszowa

Dodano:

fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Rzeszów - stolica innowacji
fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Rzeszów - stolica innowacji
RZESZÓW. Ukraińskie miasto Truskawiec zostało nowym miastem partnerskim stolicy innowacji. Umowę podpisano na Ukrainie. Truskawiec jest znanym na całym świecie ośrodkiem balneologicznym.

Na mocy podpisanej na Ukrainie, w dniu 11 grudnia 2019 roku umowy, do grona miast partnerskich Rzeszowa dołączył Truskawiec (Obwód Lwowski). Uroczyste porozumienie o współpracy zostało podpisane w Muzeum Michaiła Bilasa, przez mera Truskawca Andrij Kulczyński i zastępcę prezydenta Rzeszowa Stanisława Sienko.

Współpraca Rzeszowa z tak silnym ośrodkiem balneologicznym, znanym na całym świecie, pozwoli na wymianę doświadczeń w dziedzinie ochrony zdrowia, profilaktyki chorób oraz turystyce medycznej.

Zakład Wodolecznictwa w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie będzie mógł korzystać z doświadczeń miasta Truskawiec w zakresie balneologii. Podpisanie umowy partnerskiej to również możliwość współpracy w dziedzinie edukacji, technologii, inwestycji, gospodarki, transportu i komunikacji, kultury, sportu czy turystyki.

Miasto Truskawiec to nowoczesny, znany na całym świecie kurort balneologiczny położony w ekologicznie czystym regionie u podnóża gór karpackich na wysokości 400 m nad poziomem morza. Truskawiec znajduje się w odległości 90 km na południe od Lwowa i około 200 km od Rzeszowa. Słynie z leczniczych wód mineralnych pochodzących z 14 źródeł, które posiadają wyjątkowe właściwości. Najbardziej znana jest woda lecznicza – Naftusia.

W Truskawcu znajduje się słynna Międzynarodowa Klinika Leczenia Regeneracyjnego, w której stosowany jest System Intensywnej Rehabilitacji Neurofizjologicznej - metoda doktora Volodymyra Kozyavkina, wysoko skuteczna technologia leczenia i rehabilitacji pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym, osteochondrozą kręgosłupa oraz innymi organicznymi urazami układu nerwowego. Dodatkową opcją leczenia pacjentów jest delfinoterapia.
Reklama
W Truskawcu działa 14 uzdrowisk, 7 pensjonatów, 27 hoteli, 18 willi noclegowych, 10 ośrodków SPA, 14 dobrze wyposażonych laboratoriów. Truskawiec zawsze był popularnym kurortem dla polskich turystów a mieszkańcy Rzeszowa chętnie korzystają z możliwości leczenia w uzdrowiskach balneologicznych Truskawca.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy Truskawiec leżał w granicach Rzeczpospolitej Polskiej, trzykrotnie otrzymał złoty medal jako najlepsze polskie uzdrowisko. Odwiedzali je między innymi: Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Stanisław Wojciechowski, Wincenty Witos, Władysław Raczkiewicz. W 2018 r. uzdrowisko odwiedziło 230 tys. turystów w tym, 25 tys. gości z Polski.

Co roku w Truskawcu odbywa się wiele prestiżowych wydarzeń: Forum Lokalnego Rozwoju, z udziałem przewodniczących parlamentów Ukrainy i Polski, Polsko-Ukraińskie Sympozjum „Zdrowie Publiczne i Rehabilitacja”, konkurs „Dziennikarz Medyczny Roku”, Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Korona Karpat”, Festiwal Kultury Polskiej, Wschodnioeuropejskie Forum Gościnności i Balneologii.

W Truskawcu zachowało się wiele zabytków polskiej kultury, takich jak: kościoły, pomniki, wille i nazwy ulic. Nasze miasta łączy nie tylko bogata historia, ale także rosnące wśród mieszkańców Polski zainteresowanie ekoturystyką i uzdrowiskami.

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowe, większe studio planowania i zamówień IKEA w Rzeszowie

RZESZÓW. 31 sierpnia otwarto przebudowane studio planowania i zamówień IKEA w rzeszowskim Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall. Lokal ma powierzchnię 255 mkw. i jest obecnie drugim co do wielkości studiem IKEA w Polsce.

Rzeszów

1 osoba ranna w zderzeniu dwóch samochodów na al. Armii Krajowej

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj na al. Armii Krajowej w Rzeszowie. W zderzeniu dwóch samochodów ranna została jedna osoba.

Rzeszów

InPost wesprze kolejne inicjatywy ekologiczne Rzeszowa. Powstanie m.in. motylarnia i łąka cebulowa

RZESZÓW. 160 tys. zł,  taką kwotę przekazała firma InPost na realizację dwóch nowych inicjatyw ekologicznych w Rzeszowie - „Zielony Fundusz dla Rzeszowa" oraz „Zielona Transformacja Twojego Miasta w Minecraft".

Rzeszów

Kolejne kontrole taksówek na aplikację w Rzeszowie

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci przeprowadzili kontrole pojazdów i kierowców świadczących usługi przewozu osób na aplikację. Działania były prowadzone wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego, Strażą Graniczną i Krajową Administracją Skarbową.

Rzeszów

Dezynfekcja sieci wodociągowej w Rzeszowie przebiegła zgodnie z planem

RZESZÓW. Raport przedstawiony podczas poniedziałkowego posiedzenia Sztabu Kryzysowego w ratuszu potwierdził, że w punktach pomiaru zanotowano odpowiednio zwiększone dawki chloru.

Rzeszów

Legionella w Rzeszowie. Nowy komunikat sanepidu i pierwsze wyniki badań wody

RZESZÓW. Rzeszowski sanepid opublikował najnowszy komunikat dotyczący liczby zakażonych bakterią legionella pneumophila. Potwierdzono jeden nowy przypadek. Znane są również pierwsze wyniki badań próbek wody.

Rzeszów

Rozbudowa łącznika autostrady Rzeszów - Północ na finiszu

RZESZÓW. Dobiegają końca prace przy I etapie rozbudowy łącznika autostrady A4 na odcinku od granic miasta Rzeszowa do węzła Rzeszów Północ. Wykonawcą inwestycji o wartości ponad 44 mln zł jest firma Strabag.

Rzeszów

Ulica Welca na os. Staromieście zostanie rozbudowana

RZESZÓW. Ruszają prace budowlane na ulicy Welca na osiedlu Staromieście. Miasto przekazało już teren budowy wykonawcy.

Reklama