Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Truskawiec dołącza do grona miast partnerskich Rzeszowa

Dodano:

fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Rzeszów - stolica innowacji
fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Rzeszów - stolica innowacji
RZESZÓW. Ukraińskie miasto Truskawiec zostało nowym miastem partnerskim stolicy innowacji. Umowę podpisano na Ukrainie. Truskawiec jest znanym na całym świecie ośrodkiem balneologicznym.

Na mocy podpisanej na Ukrainie, w dniu 11 grudnia 2019 roku umowy, do grona miast partnerskich Rzeszowa dołączył Truskawiec (Obwód Lwowski). Uroczyste porozumienie o współpracy zostało podpisane w Muzeum Michaiła Bilasa, przez mera Truskawca Andrij Kulczyński i zastępcę prezydenta Rzeszowa Stanisława Sienko.

Współpraca Rzeszowa z tak silnym ośrodkiem balneologicznym, znanym na całym świecie, pozwoli na wymianę doświadczeń w dziedzinie ochrony zdrowia, profilaktyki chorób oraz turystyce medycznej.

Zakład Wodolecznictwa w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie będzie mógł korzystać z doświadczeń miasta Truskawiec w zakresie balneologii. Podpisanie umowy partnerskiej to również możliwość współpracy w dziedzinie edukacji, technologii, inwestycji, gospodarki, transportu i komunikacji, kultury, sportu czy turystyki.

Miasto Truskawiec to nowoczesny, znany na całym świecie kurort balneologiczny położony w ekologicznie czystym regionie u podnóża gór karpackich na wysokości 400 m nad poziomem morza. Truskawiec znajduje się w odległości 90 km na południe od Lwowa i około 200 km od Rzeszowa. Słynie z leczniczych wód mineralnych pochodzących z 14 źródeł, które posiadają wyjątkowe właściwości. Najbardziej znana jest woda lecznicza – Naftusia.

W Truskawcu znajduje się słynna Międzynarodowa Klinika Leczenia Regeneracyjnego, w której stosowany jest System Intensywnej Rehabilitacji Neurofizjologicznej - metoda doktora Volodymyra Kozyavkina, wysoko skuteczna technologia leczenia i rehabilitacji pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym, osteochondrozą kręgosłupa oraz innymi organicznymi urazami układu nerwowego. Dodatkową opcją leczenia pacjentów jest delfinoterapia.
Reklama
W Truskawcu działa 14 uzdrowisk, 7 pensjonatów, 27 hoteli, 18 willi noclegowych, 10 ośrodków SPA, 14 dobrze wyposażonych laboratoriów. Truskawiec zawsze był popularnym kurortem dla polskich turystów a mieszkańcy Rzeszowa chętnie korzystają z możliwości leczenia w uzdrowiskach balneologicznych Truskawca.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy Truskawiec leżał w granicach Rzeczpospolitej Polskiej, trzykrotnie otrzymał złoty medal jako najlepsze polskie uzdrowisko. Odwiedzali je między innymi: Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Stanisław Wojciechowski, Wincenty Witos, Władysław Raczkiewicz. W 2018 r. uzdrowisko odwiedziło 230 tys. turystów w tym, 25 tys. gości z Polski.

Co roku w Truskawcu odbywa się wiele prestiżowych wydarzeń: Forum Lokalnego Rozwoju, z udziałem przewodniczących parlamentów Ukrainy i Polski, Polsko-Ukraińskie Sympozjum „Zdrowie Publiczne i Rehabilitacja”, konkurs „Dziennikarz Medyczny Roku”, Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Korona Karpat”, Festiwal Kultury Polskiej, Wschodnioeuropejskie Forum Gościnności i Balneologii.

W Truskawcu zachowało się wiele zabytków polskiej kultury, takich jak: kościoły, pomniki, wille i nazwy ulic. Nasze miasta łączy nie tylko bogata historia, ale także rosnące wśród mieszkańców Polski zainteresowanie ekoturystyką i uzdrowiskami.

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

26 lutego w Rzeszowie rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

RZESZÓW. Od 1 lutego w województwie podkarpackim trwa kwalifikacja wojskowa. Obowiązek dotyczy 15 tys. osób. W Rzeszowie komisje lekarskie rozpoczną prace w najbliższy poniedziałek. Ogółem do stawienia się do kwalifikacji podlega 1277...

Rzeszów

Dotacje dla mieszkańców na retencję wody deszczowej

RZESZÓW. 1 marca 2024 r. rozpoczyna się nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych z retencją wód opadowych przy nieruchomościach w Rzeszowie. Można ubiegać się o dotację m.in. na oczko wodne czy ogród...

Rzeszów

Połączenie ulic Krzyżanowskiego i Wieniawskiego. Miasto ogłosiło przetarg

RZESZÓW. 1,4 kilometra ma mieć nowa droga, który połączy ulice Krzyżanowskiego i Wieniawskiego. Miasto ogłosiło przetarg na realizację tej inwestycji. Firmy mają czas na składanie ofert do 20 marca.

Rzeszów

Kontrole kierowców taksówek na aplikację w Rzeszowie. Ujawniono 10 wykroczeń

RZESZOW. Rzeszowscy policjanci wraz z funkcjonariuszami KAS oraz BOSG po raz kolejny przeprowadzili kontrole pojazdów oferujących usługi przewozowe na aplikację.  Sprawdzono 32 pojazdy, ujawniono 10 wykroczeń.

Rzeszów

Ruszył przetarg na budowę strefy wypoczynku i rekreacji na os. Staromieście

RZESZÓW. W rejonie ulic Lubicz i Staromiejskiej, powstanie duża strefa wypoczynku i rekreacji. Przetarg na poszukiwanie wykonawcy tej inwestycji został już ogłoszony.

Rzeszów

Nowości na stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. Na stacji Rzeszów Główny wprowadzono dodatkowe ułatwienia dla podróżnych. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. unowocześniły system informacji pasażerskiej. Uruchomiono wyświetlacze i komunikaty głosowe na peronach i w przejściu podziemnym.

Rzeszów

W Rzeszowie powstało Centrum Operacji Bezpieczeństwa

RZESZÓW. Centrum Operacji Bezpieczeństwa, z angielskiego Security Operations Center (SOC),  ma chronić miasto m.in. przed incydentami związanymi z bezpieczeństwem cybernetycznym. To pierwsza w Polsce jednostka tego typu w administracji samorządowej. Wdrożeniem systemu...

Rzeszów

Rzeszowski "Elektronik" zostanie rozbudowany

RZESZÓW. Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, to kolejna placówka oświatowa, która zostanie rozbudowana. W wyniku modernizacji, uczniowie szkoły będą mogli korzystać m.in. z nowych pracowni technicznych oraz językowych.

Reklama