Rzeszów - Sobota, 02.11.2024
Reklama

Truskawiec dołącza do grona miast partnerskich Rzeszowa

Dodano:

fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Rzeszów - stolica innowacji
fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Rzeszów - stolica innowacji
RZESZÓW. Ukraińskie miasto Truskawiec zostało nowym miastem partnerskim stolicy innowacji. Umowę podpisano na Ukrainie. Truskawiec jest znanym na całym świecie ośrodkiem balneologicznym.

Na mocy podpisanej na Ukrainie, w dniu 11 grudnia 2019 roku umowy, do grona miast partnerskich Rzeszowa dołączył Truskawiec (Obwód Lwowski). Uroczyste porozumienie o współpracy zostało podpisane w Muzeum Michaiła Bilasa, przez mera Truskawca Andrij Kulczyński i zastępcę prezydenta Rzeszowa Stanisława Sienko.

Współpraca Rzeszowa z tak silnym ośrodkiem balneologicznym, znanym na całym świecie, pozwoli na wymianę doświadczeń w dziedzinie ochrony zdrowia, profilaktyki chorób oraz turystyce medycznej.

Zakład Wodolecznictwa w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie będzie mógł korzystać z doświadczeń miasta Truskawiec w zakresie balneologii. Podpisanie umowy partnerskiej to również możliwość współpracy w dziedzinie edukacji, technologii, inwestycji, gospodarki, transportu i komunikacji, kultury, sportu czy turystyki.

Miasto Truskawiec to nowoczesny, znany na całym świecie kurort balneologiczny położony w ekologicznie czystym regionie u podnóża gór karpackich na wysokości 400 m nad poziomem morza. Truskawiec znajduje się w odległości 90 km na południe od Lwowa i około 200 km od Rzeszowa. Słynie z leczniczych wód mineralnych pochodzących z 14 źródeł, które posiadają wyjątkowe właściwości. Najbardziej znana jest woda lecznicza – Naftusia.

W Truskawcu znajduje się słynna Międzynarodowa Klinika Leczenia Regeneracyjnego, w której stosowany jest System Intensywnej Rehabilitacji Neurofizjologicznej - metoda doktora Volodymyra Kozyavkina, wysoko skuteczna technologia leczenia i rehabilitacji pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym, osteochondrozą kręgosłupa oraz innymi organicznymi urazami układu nerwowego. Dodatkową opcją leczenia pacjentów jest delfinoterapia.
Reklama
W Truskawcu działa 14 uzdrowisk, 7 pensjonatów, 27 hoteli, 18 willi noclegowych, 10 ośrodków SPA, 14 dobrze wyposażonych laboratoriów. Truskawiec zawsze był popularnym kurortem dla polskich turystów a mieszkańcy Rzeszowa chętnie korzystają z możliwości leczenia w uzdrowiskach balneologicznych Truskawca.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy Truskawiec leżał w granicach Rzeczpospolitej Polskiej, trzykrotnie otrzymał złoty medal jako najlepsze polskie uzdrowisko. Odwiedzali je między innymi: Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Stanisław Wojciechowski, Wincenty Witos, Władysław Raczkiewicz. W 2018 r. uzdrowisko odwiedziło 230 tys. turystów w tym, 25 tys. gości z Polski.

Co roku w Truskawcu odbywa się wiele prestiżowych wydarzeń: Forum Lokalnego Rozwoju, z udziałem przewodniczących parlamentów Ukrainy i Polski, Polsko-Ukraińskie Sympozjum „Zdrowie Publiczne i Rehabilitacja”, konkurs „Dziennikarz Medyczny Roku”, Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Korona Karpat”, Festiwal Kultury Polskiej, Wschodnioeuropejskie Forum Gościnności i Balneologii.

W Truskawcu zachowało się wiele zabytków polskiej kultury, takich jak: kościoły, pomniki, wille i nazwy ulic. Nasze miasta łączy nie tylko bogata historia, ale także rosnące wśród mieszkańców Polski zainteresowanie ekoturystyką i uzdrowiskami.

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Od 20 grudnia mniej kursów autobusów komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od 20 grudnia do 9 stycznia część autobusów komunikacji miejskiej w Rzeszowie będzie kursować w ograniczonym zakresie.

Rzeszów

Cztery kolejne rzeszowskie ulice będą oświetlone. Na wniosek mieszkańców

RZESZÓW. Nowe latarnie staną wzdłuż ulic Findysza, Sowińskiego, Myśliwskiej i Strzyżowskiej. Oświetlenie ma być gotowe w przyszłym roku.

Rzeszów

Integracyjny plac zabaw przy Lisiej Górze już gotowy

RZESZÓW. Dostępny jest już nowy integracyjny plac zabaw, który powstał w sąsiedztwie Lisiej Góry. Koszt inwestycji o powierzchni ponad 700 m² to prawie 500 tysięcy zł.

Rzeszów

Budżet Rzeszowa na 2022 rok przyjęty jednomyślnie

RZESZÓW. Bez głosu sprzeciwu został dziś uchwalony przyszłoroczny budżet Rzeszowa opiewający na 1,76 mld zł. Głosowanie odbyło się podczas specjalnej sesji rady miasta.

Rzeszów

Lodowisko w Parku Sybiraków już otwarte

RZESZÓW. Mieszkańcy Rzeszowa mogą cieszyć się już nowym lodowiskiem. Duża ślizgawka powstała przy ul. Broniewskiego w Parku Sybiraków.

Rzeszów

Z kamienicy przy ul. PCK 4 znikną stare piece kaflowe i piecyki gazowe

RZESZÓW. 57 pieców kaflowych i 233 piecyki gazowe w 18 budynkach wielorodzinnych zlikwiduje Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w ramach programu „Wymiana źródeł ciepła na terenie ROF”. 

Rzeszów

Masz niepotrzebny sprzęt elektroniczny? Teraz możesz oddać go do paczkomatu

RZESZÓW. Rzeszowianie mogą bezpłatnie oddać elektrośmieci do paczkomatów InPost. To w ramach akcji RePaczka – kolejnego sposobu na recykling tych odpadów w naszym mieście.

Rzeszów

Zabójca kobiety z ul. Czudeckiej zatrzymany na trzy miesiące

RZESZÓW. Najbliższe trzy miesiące w areszcie spędzi 42-latek, który w piątek rano zadał znajomej kobiecie śmiertelne ciosy nożem. 

Reklama