Rzeszów - Piątek, 01.11.2024
Reklama

Truskawiec dołącza do grona miast partnerskich Rzeszowa

Dodano:

fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Rzeszów - stolica innowacji
fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Rzeszów - stolica innowacji
RZESZÓW. Ukraińskie miasto Truskawiec zostało nowym miastem partnerskim stolicy innowacji. Umowę podpisano na Ukrainie. Truskawiec jest znanym na całym świecie ośrodkiem balneologicznym.

Na mocy podpisanej na Ukrainie, w dniu 11 grudnia 2019 roku umowy, do grona miast partnerskich Rzeszowa dołączył Truskawiec (Obwód Lwowski). Uroczyste porozumienie o współpracy zostało podpisane w Muzeum Michaiła Bilasa, przez mera Truskawca Andrij Kulczyński i zastępcę prezydenta Rzeszowa Stanisława Sienko.

Współpraca Rzeszowa z tak silnym ośrodkiem balneologicznym, znanym na całym świecie, pozwoli na wymianę doświadczeń w dziedzinie ochrony zdrowia, profilaktyki chorób oraz turystyce medycznej.

Zakład Wodolecznictwa w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie będzie mógł korzystać z doświadczeń miasta Truskawiec w zakresie balneologii. Podpisanie umowy partnerskiej to również możliwość współpracy w dziedzinie edukacji, technologii, inwestycji, gospodarki, transportu i komunikacji, kultury, sportu czy turystyki.

Miasto Truskawiec to nowoczesny, znany na całym świecie kurort balneologiczny położony w ekologicznie czystym regionie u podnóża gór karpackich na wysokości 400 m nad poziomem morza. Truskawiec znajduje się w odległości 90 km na południe od Lwowa i około 200 km od Rzeszowa. Słynie z leczniczych wód mineralnych pochodzących z 14 źródeł, które posiadają wyjątkowe właściwości. Najbardziej znana jest woda lecznicza – Naftusia.

W Truskawcu znajduje się słynna Międzynarodowa Klinika Leczenia Regeneracyjnego, w której stosowany jest System Intensywnej Rehabilitacji Neurofizjologicznej - metoda doktora Volodymyra Kozyavkina, wysoko skuteczna technologia leczenia i rehabilitacji pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym, osteochondrozą kręgosłupa oraz innymi organicznymi urazami układu nerwowego. Dodatkową opcją leczenia pacjentów jest delfinoterapia.
Reklama
W Truskawcu działa 14 uzdrowisk, 7 pensjonatów, 27 hoteli, 18 willi noclegowych, 10 ośrodków SPA, 14 dobrze wyposażonych laboratoriów. Truskawiec zawsze był popularnym kurortem dla polskich turystów a mieszkańcy Rzeszowa chętnie korzystają z możliwości leczenia w uzdrowiskach balneologicznych Truskawca.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy Truskawiec leżał w granicach Rzeczpospolitej Polskiej, trzykrotnie otrzymał złoty medal jako najlepsze polskie uzdrowisko. Odwiedzali je między innymi: Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Stanisław Wojciechowski, Wincenty Witos, Władysław Raczkiewicz. W 2018 r. uzdrowisko odwiedziło 230 tys. turystów w tym, 25 tys. gości z Polski.

Co roku w Truskawcu odbywa się wiele prestiżowych wydarzeń: Forum Lokalnego Rozwoju, z udziałem przewodniczących parlamentów Ukrainy i Polski, Polsko-Ukraińskie Sympozjum „Zdrowie Publiczne i Rehabilitacja”, konkurs „Dziennikarz Medyczny Roku”, Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Korona Karpat”, Festiwal Kultury Polskiej, Wschodnioeuropejskie Forum Gościnności i Balneologii.

W Truskawcu zachowało się wiele zabytków polskiej kultury, takich jak: kościoły, pomniki, wille i nazwy ulic. Nasze miasta łączy nie tylko bogata historia, ale także rosnące wśród mieszkańców Polski zainteresowanie ekoturystyką i uzdrowiskami.

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Jak pojadą autobusy w okresie święta Bożego Ciała?

RZESZÓW. W święto Bożego Ciała, autobusy komunikacji miejskiej pojadą jak w niedzielę, natomiast dzień później jak w dni robocze wolne od nauki szkolnej.  

Rzeszów

W sobotę w Rzeszowie "Moc Odkrywców" - święto nauki dla małych i dużych

RZESZÓW. Miasteczko Piknikowe zlokalizowane będzie tradycyjnie wokół głównego budynku V Politechniki Rzeszowskiej.

Rzeszów

Mobilny Punkt Rekrutacyjny w Urzędzie Wojewódzkim

RZESZÓW. Punkt działał będzie w każdy wtorek w godz. 10.00 do 18.00.

Rzeszów

Nowe przejazdy rowerowe na pięciu rzeszowskich skrzyżowaniach

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie przejazdów dla rowerzystów na pięciu skrzyżowaniach, w tym m.in. al. Piłsudskiego z al. Cieplińskiego i al. Powstańców Warszawy z ul. Hetmańską.

Rzeszów

Rekordowy ruch pasażerski w Jasionce. Wakacyjną ofertę uzupełnią loty do Rijeki

RZESZÓW/JASIONKA. Podrzeszowskie lotnisko odnotowuje kolejne rekordy. W wakacje będzie obsługiwać aż 23 kierunki. Nowością będzie chorwacka Rijeka.

Rzeszów

W czwartek utrudnienia w ruchu. Ulicami miasta przejdzie korowód studentów

RZESZÓW. Korowód wyruszy około godz. 18.50 z Rynku w kierunku akademików przy ul. Cichej.

Rzeszów

W sobotę rusza sezon kąpielowy w Rzeszowie

RZESZÓW. Od 11 czerwca czynne będą zarówno baseny otwarte ROSiR przy ul. Pułaskiego, jak i kąpielisko Żwirownia przy ul. Kwiatkowskiego.

Reklama