Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Truskawiec dołącza do grona miast partnerskich Rzeszowa

Dodano:

fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Rzeszów - stolica innowacji
fot. zdjęcie z facebookowego profilu: Rzeszów - stolica innowacji
RZESZÓW. Ukraińskie miasto Truskawiec zostało nowym miastem partnerskim stolicy innowacji. Umowę podpisano na Ukrainie. Truskawiec jest znanym na całym świecie ośrodkiem balneologicznym.

Na mocy podpisanej na Ukrainie, w dniu 11 grudnia 2019 roku umowy, do grona miast partnerskich Rzeszowa dołączył Truskawiec (Obwód Lwowski). Uroczyste porozumienie o współpracy zostało podpisane w Muzeum Michaiła Bilasa, przez mera Truskawca Andrij Kulczyński i zastępcę prezydenta Rzeszowa Stanisława Sienko.

Współpraca Rzeszowa z tak silnym ośrodkiem balneologicznym, znanym na całym świecie, pozwoli na wymianę doświadczeń w dziedzinie ochrony zdrowia, profilaktyki chorób oraz turystyce medycznej.

Zakład Wodolecznictwa w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie będzie mógł korzystać z doświadczeń miasta Truskawiec w zakresie balneologii. Podpisanie umowy partnerskiej to również możliwość współpracy w dziedzinie edukacji, technologii, inwestycji, gospodarki, transportu i komunikacji, kultury, sportu czy turystyki.

Miasto Truskawiec to nowoczesny, znany na całym świecie kurort balneologiczny położony w ekologicznie czystym regionie u podnóża gór karpackich na wysokości 400 m nad poziomem morza. Truskawiec znajduje się w odległości 90 km na południe od Lwowa i około 200 km od Rzeszowa. Słynie z leczniczych wód mineralnych pochodzących z 14 źródeł, które posiadają wyjątkowe właściwości. Najbardziej znana jest woda lecznicza – Naftusia.

W Truskawcu znajduje się słynna Międzynarodowa Klinika Leczenia Regeneracyjnego, w której stosowany jest System Intensywnej Rehabilitacji Neurofizjologicznej - metoda doktora Volodymyra Kozyavkina, wysoko skuteczna technologia leczenia i rehabilitacji pacjentów z dziecięcym porażeniem mózgowym, osteochondrozą kręgosłupa oraz innymi organicznymi urazami układu nerwowego. Dodatkową opcją leczenia pacjentów jest delfinoterapia.
Reklama
W Truskawcu działa 14 uzdrowisk, 7 pensjonatów, 27 hoteli, 18 willi noclegowych, 10 ośrodków SPA, 14 dobrze wyposażonych laboratoriów. Truskawiec zawsze był popularnym kurortem dla polskich turystów a mieszkańcy Rzeszowa chętnie korzystają z możliwości leczenia w uzdrowiskach balneologicznych Truskawca.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy Truskawiec leżał w granicach Rzeczpospolitej Polskiej, trzykrotnie otrzymał złoty medal jako najlepsze polskie uzdrowisko. Odwiedzali je między innymi: Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Stanisław Wojciechowski, Wincenty Witos, Władysław Raczkiewicz. W 2018 r. uzdrowisko odwiedziło 230 tys. turystów w tym, 25 tys. gości z Polski.

Co roku w Truskawcu odbywa się wiele prestiżowych wydarzeń: Forum Lokalnego Rozwoju, z udziałem przewodniczących parlamentów Ukrainy i Polski, Polsko-Ukraińskie Sympozjum „Zdrowie Publiczne i Rehabilitacja”, konkurs „Dziennikarz Medyczny Roku”, Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Korona Karpat”, Festiwal Kultury Polskiej, Wschodnioeuropejskie Forum Gościnności i Balneologii.

W Truskawcu zachowało się wiele zabytków polskiej kultury, takich jak: kościoły, pomniki, wille i nazwy ulic. Nasze miasta łączy nie tylko bogata historia, ale także rosnące wśród mieszkańców Polski zainteresowanie ekoturystyką i uzdrowiskami.

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Podaruj posiłek potrzebującym. W Rzeszowie ruszyła akcja "zawieszone obiady"

RZESZÓW. W Pubie Spółdzielczym w Rzeszowie, wydawane są ciepłe posiłki i napoje dla seniorów i osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Dania ufundowane są przez darczyńców.

Rzeszów

Przebudowa zatoki autobusowej na ul. Ofiar Katynia. Utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Do 20 października kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w rejonie zatoki autobusowej na ul. Ofiar Katynia.

Rzeszów

W weekend biegi na ulicach Rzeszowa. Będą utrudnienia w ruchu [TRASY]

RZESZÓW. Część ulic w centrum miasta będzie częściowo lub całkowicie zamknięta dla ruchu. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Rzeszów

Rondo przy ZUS udostępnione kierowcom

RZESZÓW. Od wczoraj kierowcy mogą już korzystać z ronda na ul. Fredry. Jużwkrótce miasto planuje również uruchomić przejazd pod torami na ul. Batorego.

Rzeszów

Rozbudowa dróg na osiedlu Budziwój

RZESZÓW. Rzeszowska firma Promost Consulting opracuje dokumentację projektową rozbudowy i budowy dróg na osiedlu Budziwój o łącznej długości ponad 6,3 kilometra Projekt ma powstać w ciągu  17 miesięcy.

Rzeszów

Inauguracja roku akademickiego w Uniwersytecie Rzeszowskim

RZESZÓW. Największa uczelnia na Podkarpaciu rozpoczyna nowy rok akademicki. Inauguracja odbędzie się w najbliższą sobotę, 1 października 2022 r.

Rzeszów

Trwa zbiórka na ławkę multimedialną im. redaktora Janusza Majki

RZESZÓW. Przy al. Lubomirskich w Rzeszowie stanie wyjątkowa ławka multimedialna upamiętniająca zmarłego w zeszłym roku dziennikarza Polskiego Radia Rzeszów.

Rzeszów

Kolejna podwyżka cen biletów w Rzeszowie [NOWY CENNIK]

RZESZÓW. O 25 procent zdrożeją bilety na autobusy komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Zamiast biletu 60-minutowego, wprowadzony zostanie bilet 90-minutowy.

Reklama