Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Team Dżo zwycięzcą drugiej edycji Rzeszowskiego StartUP MIXu

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Projekt inteligentnego kompostownika zaprezentowany przez Team Dżo zwyciężył w drugiej edycji Rzeszowskiego StartUP MIXu. Dwa inne pomysły zostały wyróżnione: powałka higieniczna do ula oraz urządzenie do odbioru zamówień.

Według Jury największą wartością wygranego projektu, czyli inteligentnego kompostownika Dżo, było nowatorskie podejście do tematu przetwarzania organicznych odpadów. Wyposażone w szereg czujników urządzenie ma być odpowiedzią na jedne z największych wyzwań, jakie stoją przed współczesnymi firmami, czyli ograniczenie śladu węglowego i efektywne gospodarowanie odpadami.

- Powszechnym mitem jest to, że bioodpady produkowane w biurach, takie jak fusy po kawie lub resztki owoców rozkładają się bez większego wpływu na środowisko. Nie bierzemy jednak pod uwagę tego, co jest niewidoczne, czyli gazów cieplarnianych emitowanych z bioodpadów- metanu, podtlenku azotu i dwutlenku węgla.  Z kolei samo zagospodarowanie i wywóz powodują kolejną emisję. Jak ją ograniczyć? Firmy muszą postawić na naturalne rozwiązania i zacząć kompostować w biurze. Wykorzystując dżdżownice kalifornijskie do rozkładu bioodpadów otrzymujemy naturalny nawóz do roślin- biohumus, redukujemy do 90% emitowanego metanu, inspirujemy też pracowników do proekologicznych działań- mówiła podczas prezentacji Wiktoria Kozłowska z teamu Dżo.

O bilet do finału wraz z teamem Dżo walczyły też dwa inne startupy- team VOOX i team Retailo, które pokazały kolejno powałkę higieniczną i wielofunkcyjny stojak do uli oraz kolektomat, ułatwiający odbiór zamówień w punktach stacjonarnych. Jak podkreślali członkowie Jury - wybór zwycięzcy nie należał do najłatwiejszych.
Reklama
Nasza dyskusja była dzisiaj bardzo burzliwa i moim zdaniem, powinniśmy dać trzy pierwsze nagrody, ponieważ wszystkie prezentowane dzisiaj pomysły były znakomite. O naszym wyborze zdecydowały detale- postawiliśmy na nowatorskie rozwiązanie, które jest czymś zupełnie nowym i czego nie można jeszcze znaleźć na rynku- mówił Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa, Dariusz Urbanik.

Rzeszowski Startup MIX to nie tylko innowacyjne pomysły, ale także dawka wiedzy i inspiracji dla tych, którzy chcą zacząć działać “na własny rachunek”. Stąd też wczorajsza dyskusja na temat odpowiedzialności w biznesie, o której mówiły Michalina Czarnota z Centrum Medycznego MEDYK i Anna Warzybok z firmy ML System oraz wskazówki od prezesa firmy MJC Sp. z o.o., Michała Janasa, gdzie szukać pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Mateusz Szatan z rzeszowskiego oddziału Krajowej Izby Rozliczeniowej zaś zwrócił uwagę na ważne dla przedsiębiorców narzędzie, czyli kwalifikowany podpis elektroniczny.

Kolejny StartUP MIX już 17 listopada. Do tego czasu trwa też nabór pomysłów, spośród których wybrane zostaną prezentacje na trzecie biznesowe spotkanie.

Urban Lab jest otwarty na różne projekty i inicjatywy. Jeśli macie pomysły- zapraszamy, bo element startupu i pracy z biznesem zaczyna się tu i idzie bardzo, bardzo szybko. Działajcie z nami, działajcie z miastem Rzeszów - podkreśla dyrektor Centrum Innowacji Miejskich - Urban Lab w Rzeszowie, Tomasz Skoczylas.

Nabór prowadzony jest pod adresem: urbanlab@erzeszow.pl. Z każdej edycji wyłoniony zostanie 1 projekt, który podczas Finałowej Gali zawalczy o zwycięstwo. 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Budowa parkingu wielopoziomowego na Podpromiu możliwa najwcześniej w 2020 roku

RZESZÓW. Miasto informuje, że pod inwestycje została już wykonana robocza koncepcja realizacji.

Rzeszów

Mieszkańcy protestują ws. wodnego placu zabaw. Prezydent Rzeszowa: zróbcie konsultacje

RZESZÓW. Ratusz w przypadku negatywnej oceny, poszuka nowego miejsca dla wodnego placu zabaw. 

Rzeszów

Powstaną centra opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych

RZESZÓW, POLSKA. Na realizację programu w bieżącym roku przeznaczono 50 mln zł w skali kraju.

Rzeszów

NFZ zaprasza do Podkarpacia na zabiegi usunięcia zaćmy. Kuszą krótkimi terminami oczekiwania

RZESZÓW. Średni czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy wynosi 45 dni.

Rzeszów

I etap rekrutacji na Politechnice Rzeszowskiej zakończony. Jakie były najbardziej oblegane kierunki?

RZESZÓW. W I etapie w Systemie Internetowej Rekrutacji znalazło się 6992 osób zarejestrowanych maturzystów.

Rzeszów

W CH Plaza Rzeszów zostanie rozdanych 200 kasków rowerowych

RZESZÓW. 200 kasków rowerowych zostanie rozdanych podczas finału akcji na rzecz bezpieczeństwa pt. „Nie kręcę bez kasku”.

Reklama