Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Team Dżo zwycięzcą drugiej edycji Rzeszowskiego StartUP MIXu

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Projekt inteligentnego kompostownika zaprezentowany przez Team Dżo zwyciężył w drugiej edycji Rzeszowskiego StartUP MIXu. Dwa inne pomysły zostały wyróżnione: powałka higieniczna do ula oraz urządzenie do odbioru zamówień.

Według Jury największą wartością wygranego projektu, czyli inteligentnego kompostownika Dżo, było nowatorskie podejście do tematu przetwarzania organicznych odpadów. Wyposażone w szereg czujników urządzenie ma być odpowiedzią na jedne z największych wyzwań, jakie stoją przed współczesnymi firmami, czyli ograniczenie śladu węglowego i efektywne gospodarowanie odpadami.

- Powszechnym mitem jest to, że bioodpady produkowane w biurach, takie jak fusy po kawie lub resztki owoców rozkładają się bez większego wpływu na środowisko. Nie bierzemy jednak pod uwagę tego, co jest niewidoczne, czyli gazów cieplarnianych emitowanych z bioodpadów- metanu, podtlenku azotu i dwutlenku węgla.  Z kolei samo zagospodarowanie i wywóz powodują kolejną emisję. Jak ją ograniczyć? Firmy muszą postawić na naturalne rozwiązania i zacząć kompostować w biurze. Wykorzystując dżdżownice kalifornijskie do rozkładu bioodpadów otrzymujemy naturalny nawóz do roślin- biohumus, redukujemy do 90% emitowanego metanu, inspirujemy też pracowników do proekologicznych działań- mówiła podczas prezentacji Wiktoria Kozłowska z teamu Dżo.

O bilet do finału wraz z teamem Dżo walczyły też dwa inne startupy- team VOOX i team Retailo, które pokazały kolejno powałkę higieniczną i wielofunkcyjny stojak do uli oraz kolektomat, ułatwiający odbiór zamówień w punktach stacjonarnych. Jak podkreślali członkowie Jury - wybór zwycięzcy nie należał do najłatwiejszych.
Reklama
Nasza dyskusja była dzisiaj bardzo burzliwa i moim zdaniem, powinniśmy dać trzy pierwsze nagrody, ponieważ wszystkie prezentowane dzisiaj pomysły były znakomite. O naszym wyborze zdecydowały detale- postawiliśmy na nowatorskie rozwiązanie, które jest czymś zupełnie nowym i czego nie można jeszcze znaleźć na rynku- mówił Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa, Dariusz Urbanik.

Rzeszowski Startup MIX to nie tylko innowacyjne pomysły, ale także dawka wiedzy i inspiracji dla tych, którzy chcą zacząć działać “na własny rachunek”. Stąd też wczorajsza dyskusja na temat odpowiedzialności w biznesie, o której mówiły Michalina Czarnota z Centrum Medycznego MEDYK i Anna Warzybok z firmy ML System oraz wskazówki od prezesa firmy MJC Sp. z o.o., Michała Janasa, gdzie szukać pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Mateusz Szatan z rzeszowskiego oddziału Krajowej Izby Rozliczeniowej zaś zwrócił uwagę na ważne dla przedsiębiorców narzędzie, czyli kwalifikowany podpis elektroniczny.

Kolejny StartUP MIX już 17 listopada. Do tego czasu trwa też nabór pomysłów, spośród których wybrane zostaną prezentacje na trzecie biznesowe spotkanie.

Urban Lab jest otwarty na różne projekty i inicjatywy. Jeśli macie pomysły- zapraszamy, bo element startupu i pracy z biznesem zaczyna się tu i idzie bardzo, bardzo szybko. Działajcie z nami, działajcie z miastem Rzeszów - podkreśla dyrektor Centrum Innowacji Miejskich - Urban Lab w Rzeszowie, Tomasz Skoczylas.

Nabór prowadzony jest pod adresem: urbanlab@erzeszow.pl. Z każdej edycji wyłoniony zostanie 1 projekt, który podczas Finałowej Gali zawalczy o zwycięstwo. 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Miasto szuka wykonawcy projektu ronda na osiedlu Słocina

RZESZÓW. Ruszył przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej budowy ronda na skrzyżowaniu ulic: Witolda, Paderewskiego i Powstańców Śląskich wraz uzyskaniem zezwolenia na realizację inwestycji (ZRID). Miasto zamierza przeznaczyć na ten cel 170 tys....

Rzeszów

W środę święto policji na Placu Farnym. Będą atrakcje dla mieszkańców

RZESZÓW. Uroczystościom towarzyszyć będzie piknik policyjny z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

Rzeszów

Od środy zamknięty przejazd kolejowy na ul. Langiewicza. Zmiany w komunikacji miejskiej

RZESZÓW. W związku z przebudową przejazdów kolejowych w ciągu ulic Langiewicza oraz Hanasiewicza, nastąpią zmiany w komunikacji miejskiej.

Rzeszów

Rozbudowa ul. Warszawskiej. Wbito symboliczną łopatę

RZESZÓW. Ul. Warszawska zyska dodatkową jezdnię, co ułatwi dojazd do autostrady A4, a także lotniska w Jasionce. Umowa na wykonanie prac jest już podpisana. Kontrakt zrealizuje firma Strabag.

Rzeszów

Ruszyła modernizacja budynku dworca PKP

RZESZÓW. Na dworcu Rzeszów Główny trwają już pierwsze prace budowlane. Budynkowi przywrócony zostanie modernistyczny charakter. Roboty mają zakończyć się pod koniec 2023 roku.

Rzeszów

Inwentaryzacja drzew w Rzeszowie. Powstanie elektroniczna baza danych

RZESZÓW. Ile jest w Rzeszowie drzew? Jakich gatunków? W jakiej są kondycji? M.in. odpowiedzi na takie pytania da inwentaryzacja dendrologiczna drzew, która rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Pierwszy w Rzeszowie totem dla rowerzystów. Na razie pilotażowo

RZESZÓW. Urządzenie zostanie zamontowane na ścieżce rowerowej na al. Powstańców Warszawy, na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Hetmańską a mostem Karpackim czyli zaporą.

Reklama