Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Tak może wyglądać Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka [WIZUALIZACJE]

Dodano:

Wizualizacja zwycięskiej koncepcji PCZD pracowni Atelier Tektura / Materiały prasowe
Wizualizacja zwycięskiej koncepcji PCZD pracowni Atelier Tektura / Materiały prasowe
RZESZÓW. Projekt warszawskiej pracowni Atelier Tektura zwyciężył w konkursie na koncepcję architektoniczną Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Ogłoszony w sierpniu 2021 r. konkurs organizowany był przez Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Rzeszowie.

Konkurs składał się z dwóch etapów, a zadaniem architektów było opracowanie koncepcji architektonicznej nowego kompleksu Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka. Do pierwszego etapu konkursu zgłosiło się 9 pracowni architektonicznych z Polski, Francji, Niemiec i Estonii. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 5 prac. Ostatecznie zwyciężył projekt pracowni Atelier Tektura z Warszawy.

Zgodnie z założeniami konkursu, nowy budynek PCZD ma charakteryzować energooszczędna technologia oraz pełna cyfryzacja. Obiekt ma być połączony z istniejącym budynkiem szpitala wojewódzkiego.

Koncepcja autorów zwycięskiego projektu zakłada budowę budynku trzykondygnacyjnego, o kompleksowej, zwartej bryle. W obiekcie przewidziano trzy patia, które doświetlą przede wszystkim oddziały oraz ciągi komunikacyjne. Budynek PCZD zostanie połączony z istniejącymi już obiektami łącznikami komunikacyjnymi na poziomie parteru, pierwszego piętra i lądowiska bezpośrednio z obecnym SOR-em.

Pierwsza kondygnacja nowego budynku przejmie wszystkie funkcje ambulatoryjne, przychodnie, aulę, kawiarnię,  szatnie. Znajdzie się tam miejsce na magazyny, archiwum, pomieszczenia dla personelu czyli całą logistykę obiektu. Drugą kondygnację zajmą kompatybilne oddziały tzw. „platformy gorącej”: zabiegowe, diagnostyczne, intensywnego nadzoru, blok operacyjny i SOR pediatryczny. Trzecia przewidziana jest na wszystkie kliniczne oddziały „łóżkowe”.
Reklama
Zwycięska pracownia zostanie teraz zaproszona do negocjacji na wykonanie dokumentacji projektowej, której koszt szacowany jest na ok. 6 mln złotych. Opracowanie dokumentacji sfinansowane zostanie ze środków pomocy technicznej RPO WP na lata 2014-2020. Koszt inwestycji to 320-400 mln złotych. Samorząd Województwa Podkarpackiego stara się o pozyskanie środków na budowę PCZD z Krajowego Planu Odbudowy. Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka ma być gotowe w 2026 roku.

Województwo podkarpackie jako jedyny region w Polsce do chwili obecnej nie posiada samodzielnego szpitala dziecięcego. Powstanie PCZD zapewni lepszy dostęp do świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych dzieciom i młodzieży z całego Podkarpacia, zwiększy bezpieczeństwo oraz pozwoli kształcić specjalistów pediatrii na terenie województwa.
 
O dużej potrzebie utworzenia takiej placówki mówił m.in. marszałek województwa Władysław Ortyl podczas prezentacji prac konkursowych: „Zależy nam na tym, aby na mapie województwa podkarpackiego nie było białej plamy związanej z tym, że nasze dzieci nie mają pełnoprofilowej opieki i często muszą szukać wsparcia w innych szpitalach w Polsce. Troska o dziecko i matkę powinna być naczelna.”

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Radni z PiS chcą rewitalizacji placu targowego. Plan ratusza zakłada inwestycje na ok. 2 mln zł

RZESZÓW. Radni z rawa i Sprawiedliwości podnieśli temat rewitalizacji całego placu targowego przy ul. Targowej.

Rzeszów

Tak będzie wyglądała nowa szkoła i przedszkole na os. Drabinianka [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Całość znajdzie się w jednym, trzy kondygnacyjnym obiekcie.

Rzeszów

Rusza rekrutacja na Dziecięcy Uniwersytet Techniczny. Przygotowano 468 miejsc

RZESZÓW. Rekrutacja potrwaod 25 września do 2 października.

Rzeszów

Schematy linii na przystankach. Dyrektor ZTM-u mówi o październiku br.

RZESZÓW. W pierwszej kolejności schematy linii będa na Śródmieściu.

Rzeszów

Porozumienie ws. Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego podpisane

RZESZÓW. Przebudowa Dworca Głównego ma się zakończyć w 2022 roku.

Rzeszów

Darmowa komunikacja miejska dla kierowców z okazji „Dnia bez samochodu”

RZESZÓW. 22 września wszyscy kierowcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Rzeszów

Program Kolejowy CPK skróci kursy z i do Rzeszowa. Będą także szybsze połączenia do Warszawy

RZESZÓW. W województwie podkarpackim w ramach Programu CPK ma powstać 155 km dwóch nowych linii kolejowych.

Reklama