Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

System do rehabilitacji rąk stworzony na Politechnice Rzeszowskiej doceniony w konkursie „StudentWynalazca”

Dodano:

Na zdj. dr. inż. Jacek S. Tutak i Paweł Gmiterek / fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
Na zdj. dr. inż. Jacek S. Tutak i Paweł Gmiterek / fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. System do rehabilitacji rąk (cykl trzech wynalazków) autorstwa Pawła Gmiterka, studenta mechatroniki oraz dr. inż. Jacka S. Tutaka z Katedry Mechaniki Stosowanej i Robotyki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej został wyróżniony w konkursie "Student-Wynalazca". System składa się z aplikacji na urządzenie z systemem Android oraz trzech urządzeń zewnętrznych. 

Celem konkursu "Student-Wynalazca" jest budowa kultury innowacyjności w środowisku akademickim. Inicjatywa adresowana jest do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami/współtwórcami wynalazku bądź wzoru użytkowego/przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej albo odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. W tym roku wpłynęło 139 zgłoszeń z 23 uczelni.

"Sytuacja epidemiologiczna na świecie zmusiła społeczność do nagłych zmian w trybie życia, również sposobu rehabilitacji. Jednym z tych aspektów była konieczność przeniesienia wykonywania ćwiczeń do domu. Największym problemem wśród rehabilitowanych jest brak wiedzy na temat poprawnego wykonywania ćwiczeń, dlatego zaproponowaliśmy autorski system wspomagający rehabilitację na odległość" - powiedział Paweł Gmiterek.

Założeniem projektowym było zaprojektowanie, budowa i oprogramowanie systemu do rehabilitacji rąk. System składa się z aplikacji na telefon z systemem android oraz trzech przyrządów zewnętrznych: wałka, półkola i joysticka. Aplikacja została tak zaprogramowana, aby w prosty i przejrzysty sposób pokazać użytkownikowi, jak poprawnie wykonać daną aktywność. Służy ona również do kontrolowania przebiegu rehabilitacji. Każde z urządzeń zewnętrznych odpowiada za inny etap rehabilitacji. Półkole jest odpowiedzialne za wykonywanie ruchów okrężnych oraz obrotowych dla dwóch rąk jednocześnie, wałek za ruchy obrotowe dla jednej lub dwóch rąk, a joystick umożliwia wykonywanie ruchów okrężnych oraz obrotowych dla jednej ręki z oporem. Zadaniem systemu jest pomoc w przywróceniu zakresu ruchu kończyn górnych sprzed urazu. W zależności od potrzeby poszkodowanego system jest wyposażony w cztery zestawy ćwiczeń. Różnią się one zakresem ruchowym, czasem wykonania oraz liczbą wykonywanych powtórzeń.
Reklama
"Priorytetem było przygotowanie autorskiej aplikacji, łatwej w obsłudze zarówno dla specjalistów, jak i dla osób młodych i starszych. Składa się ona z czterech zestawów ćwiczeń. Pierwszy zestaw może być wykonany bez urządzenia zewnętrznego, a pozostałe trzy zestawy są przystosowane do wybranego modułu zewnętrznego" - podkreśla dr inż. Jacek Tutak.

Aplikacja została utworzona w języku Java, a do jej napisania zostało wykorzystane środowisko Android Studio. Jest to zaawansowane narzędzie programistyczne przeznaczone do pracy z urządzeniami mobilnymi działającymi na platformie Android. W momencie uruchamiania aplikacji pojawia się ekran startowy, który ma zapoznać użytkownika, jak ćwiczyć za pomocą aplikacji. Okno menu głównego daje możliwość wyboru czynności, jaką można wykonać. Graficzne przyciski ułatwiają wybór odpowiedniego zestawu. Każdy zestaw składa się z okna informacji o prawidłowym położeniu telefonu oraz z co najmniej czterech ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Autorska aplikacja idealnie wpasowuje się w system rehabilitacji zdalnej – pacjent ma możliwość wykonywania ćwiczeń w domu pod nadzorem rehabilitanta. Zastosowanie urządzenia mobilnego pacjenta zwiększa dostępność do indywidualnej rehabilitacji.

 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Inauguracja IX edycji cyklu wykładów pn. „Wielkie pytania w nauce”

RZESZÓW. Wykład dr hab. prof. Katarzyny Kłosińskiej oraz prof. dr hab. Ryszarda Koziołka zainauguruje IX edycji cyklu wykładów pn. „Wielkie pytania w nauce”, organizowanych przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Rzeszów

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami w rzeszowskim MOPS

RZESZÓW. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie wprowadził w swoich placówkach kilka nowości, które mają pomóc osobom z niepełnosprawnościami w załatwieniu swoich spraw.

Rzeszów

Blisko 14 mln zł będzie kosztować modernizacja budynku III LO w Rzeszowie. Szkoła wejdzie „na zupełnie inny poziom”

RZESZÓW. - Musimy przenieść historyczny budynek w XXI wiek, żeby zapewnić młodzieży odpowiednie warunki kształcenia – mówił o modernizacji budynku III LO, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, podczas podpisania umową z wykonawca inwestycji.

Rzeszów

Przysięga terytorialsów w Rzeszowie. Defilada, pokaz sprzętu i utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W najbliższą sobotę ochotnicy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożą przysięgę przed Urzędem Wojewódzkim.

Rzeszów

Oko na Miasto. Ostatni w tym sezonie spacer miejski z przewodnikiem

„Pobitno - wieś, miejsce bitwy, rzeszowskie osiedle” – pod takim tytułem odbędzie się ostatnia w tym roku przechadzka po Rzeszowie z przewodnikiem. Po wschodniej części miasta oprowadzał będzie Adam Napiórkowski.

Rzeszów

Na osiedlu Kotuli powstanie nowa przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku, mieszkańcy osiedla Kotuli zyskają przestrzeń, w której będą mogli wypocząć w otoczeniu zielni. Już wkrótce w rejonie ul. Bydgoskiej powstanie park kieszonkowy. Zielona inwestycja będzie realizowana w...

Rzeszów

Ruszyły prace przy rewitalizacji parku na Słocinie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Zdemontowane urządzenia zabawowe na placu zabaw, przygotowane palety z kostką brukową – w parku na rzeszowskim osiedlu Słocina rozpoczęły się prace rewitalizacyjne. Koszt inwestycji realizowanej w formule „zaprojektuj i wybuduj” to...

Reklama