Rzeszów - Środa, 20.11.2024
Reklama

Studentki architektury na Politechnice Rzeszowskiej opracowały dokumentację architektoniczno-konserwatorską XIX-wiecznej willi Potockich

Dodano:

fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
Początkiem grudnia br. do miejscowości Antoniny na Ukrainie została przekazana dokumentacja architektoniczno-konserwatorska XIX-wiecznej willi Potockich, wchodzącej w skład kompleksu zabytkowych budynków w tej miejscowości. Prace nad dokumentacją przebiegały w dwóch etapach, a jej autorkami są studentki kierunku architektura prowadzonego na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Pierwszy etap prac nad opracowaniem wykonano podczas obozu naukowego zorganizowanego we wrześniu 2019 r. przez Katedrę Konserwacji Zabytków Politechniki Rzeszowskiej, kierowaną przez dr. hab. inż. Marka Gosztyłę, prof. PRz. Opiekę naukową nad uczestniczkami sprawowały dr inż. arch. Joanna Malczewska i mgr inż. arch. Agata Mikrut.

Zespół, w którego skład weszły studentki kierunku architektura: Iryna Danyliuk, Anna Gardzińska, Daria Józefczyk, Natalia Możdżeń, Natalia Pacia, Gabriela Stanula, Gabriela Walczyna, Ilona Wójcik, Monika Wzorek, przeprowadził inwentaryzację architektoniczną budynku, która stała się podstawą do sporządzenia aktualnej i szczegółowej dokumentacji obiektu. Na miejscu przeprowadzono badania architektoniczne i inwentaryzację zabytkowych detali, które dostarczyły informacji o stanie całego zabytkowego zespołu budynków. Opracowano również projekt adaptacji z pomieszczeniami przeznaczonymi na ekspozycje muzealne.
Reklama
Wyniki tych prac zostały zaprezentowane podczas uroczystego wystąpienia z udziałem pracowników gminy, w tym przewodniczącej Rady Gminy, dyrektor Domu Kultury w Antoninach oraz dyrektor Muzeum w Antoninach. Wystąpienie miało charakter otwarty, uczestniczyli w nim również zainteresowani tematem mieszkańcy Antonin. Prezentacja pt. „Wartości architektoniczne Willi nad stawem w Antoninach” odbyła się 20 września 2019 r. w reprezentacyjnej sali zabytkowego budynku, w którym obecnie znajduje się siedziba domu kultury wraz z muzeum. Prezentacja była połączona z wystawą rysunków i szkiców odręcznych wykonanych przez uczestników obozu naukowego.

Kolejny etap prac odbywał się już na uczelni, gdzie studentki pracowały nad propozycją adaptacji obiektu willi Potockich do współczesnych funkcji. Następnie zespół studentów w składzie Klaudia Bis, Patrycja Szmuc, Patrycja Tomczyk, Gabriela Walczyna, Marcin Ziobro wykonał model 3D budynku, korzystając ze specjalistycznych programów do wizualizacji.

Obóz naukowy był pierwszym tego typu wyjazdem na Ukrainę połączonym z wykonaniem dokumentacji architektoniczno-konserwatorskiej, organizowany przez Politechnikę Rzeszowską. Wcześniej podobne wyjazdy organizowane były jedynie na terenie Polski, studenci badali m.in. Twierdzę Przemyśl i Łętownię.

 
Źródło: informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszów miastem przyjaznym dla pszczół

RZESZÓW. Rzeszów, wraz z miastami partnerskimi, przystąpił do projektu, którego celem jest promocja pro-pszczelich postaw wśród mieszkańców.

Rzeszów

Ulica Lubelska będzie rozbudowana. Ruszył przetarg

RZESZÓW. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie ogłosił przetarg na budowę 5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 878.

Rzeszów

Świąteczne miasteczko już w grudniu na rzeszowskim rynku

RZESZÓW. ​Trwają przygotowania do otwarcia świątecznego miasteczka, które stanie na rzeszowskim rynku już 4 grudnia. Poszukiwani są wystawcy.

Rzeszów

Ruszyła budowa przystanku kolejowego Rzeszów Dworzysko

RZESZÓW. Rozpoczęto prace przy budowie przystanku Rzeszów Dworzysko na trasie Rzeszów – Dębica. PKP przygotuje też 14 nowych przystanków dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Rzeszów

Miejskie bieganie w Święto Niepodległości

RZESZÓW. Już po raz dziewiąty rzeszowianie pobiegną w Narodowe Święto Niepodległości. Odbędzie się też akcja charytatywna „Biegnę dla”.

Rzeszów

W Rzeszowie trwa likwidacja piecyków gazowych

RZESZÓW. Niemal 9 tysięcy piecyków gazowych zlikwidowali już mieszkańcy Rzeszowa. Jest plan kolejnych wymian.

Rzeszów

Rzeszów czwarty w rankingu miast "dobrych do życia"

RZESZÓW. Rzeszów znalazł się na 4. miejscu w rankingu "Gmina dobra do życia 2021", przygotowanym przez Polską Agencję Prasową,

Rzeszów

Uniwersyteckie Centrum Lekkoatletyczne otwarte

RZESZÓW. 4 listopada odbyło się uroczyste otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Lekkoatletycznego. To inwestycja za niemal 52 mln.

Reklama