Rzeszów - Poniedziałek, 18.11.2024
Reklama

Studentki architektury na Politechnice Rzeszowskiej opracowały dokumentację architektoniczno-konserwatorską XIX-wiecznej willi Potockich

Dodano:

fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
Początkiem grudnia br. do miejscowości Antoniny na Ukrainie została przekazana dokumentacja architektoniczno-konserwatorska XIX-wiecznej willi Potockich, wchodzącej w skład kompleksu zabytkowych budynków w tej miejscowości. Prace nad dokumentacją przebiegały w dwóch etapach, a jej autorkami są studentki kierunku architektura prowadzonego na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Pierwszy etap prac nad opracowaniem wykonano podczas obozu naukowego zorganizowanego we wrześniu 2019 r. przez Katedrę Konserwacji Zabytków Politechniki Rzeszowskiej, kierowaną przez dr. hab. inż. Marka Gosztyłę, prof. PRz. Opiekę naukową nad uczestniczkami sprawowały dr inż. arch. Joanna Malczewska i mgr inż. arch. Agata Mikrut.

Zespół, w którego skład weszły studentki kierunku architektura: Iryna Danyliuk, Anna Gardzińska, Daria Józefczyk, Natalia Możdżeń, Natalia Pacia, Gabriela Stanula, Gabriela Walczyna, Ilona Wójcik, Monika Wzorek, przeprowadził inwentaryzację architektoniczną budynku, która stała się podstawą do sporządzenia aktualnej i szczegółowej dokumentacji obiektu. Na miejscu przeprowadzono badania architektoniczne i inwentaryzację zabytkowych detali, które dostarczyły informacji o stanie całego zabytkowego zespołu budynków. Opracowano również projekt adaptacji z pomieszczeniami przeznaczonymi na ekspozycje muzealne.
Reklama
Wyniki tych prac zostały zaprezentowane podczas uroczystego wystąpienia z udziałem pracowników gminy, w tym przewodniczącej Rady Gminy, dyrektor Domu Kultury w Antoninach oraz dyrektor Muzeum w Antoninach. Wystąpienie miało charakter otwarty, uczestniczyli w nim również zainteresowani tematem mieszkańcy Antonin. Prezentacja pt. „Wartości architektoniczne Willi nad stawem w Antoninach” odbyła się 20 września 2019 r. w reprezentacyjnej sali zabytkowego budynku, w którym obecnie znajduje się siedziba domu kultury wraz z muzeum. Prezentacja była połączona z wystawą rysunków i szkiców odręcznych wykonanych przez uczestników obozu naukowego.

Kolejny etap prac odbywał się już na uczelni, gdzie studentki pracowały nad propozycją adaptacji obiektu willi Potockich do współczesnych funkcji. Następnie zespół studentów w składzie Klaudia Bis, Patrycja Szmuc, Patrycja Tomczyk, Gabriela Walczyna, Marcin Ziobro wykonał model 3D budynku, korzystając ze specjalistycznych programów do wizualizacji.

Obóz naukowy był pierwszym tego typu wyjazdem na Ukrainę połączonym z wykonaniem dokumentacji architektoniczno-konserwatorskiej, organizowany przez Politechnikę Rzeszowską. Wcześniej podobne wyjazdy organizowane były jedynie na terenie Polski, studenci badali m.in. Twierdzę Przemyśl i Łętownię.

 
Źródło: informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Sukces rakiety zbudowanej przez studentów z Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. Na ponad 600 metrów wzbiła się rakieta skonstruowana przez studentów z Koła Naukowego Kosmonautyki PRz. Debiutancki lot odbył się podczas Festiwalu Meteora 2022.

Rzeszów

W przychodni przy ul. Czackiego zerwała się winda. Ranne dwie osoby

RZESZÓW. Wczoraj w budynku Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nr 1 przy ul. Czackiego (boczna ul. Hetmańskiej) doszło do zerwania windy, w której znajdowało się dwóch mężczyzn. Obaj zostali ranni.  

Rzeszów

Strzały i wybuchy w Urzędzie Marszałkowskim

RZESZÓW. Na szczęście były to tylko ćwiczenia pod kryptonimem „Wrzesień 2022”.

Rzeszów

#RzeszowToMy - miasto uruchomiło specjalną aplikację dla mieszkańców

RZESZÓW. Aplikacja ma poprawić kontakt mieszkańców z urzędnikami i włączyć ich do zarządzania miastem.

Rzeszów

Na osiedlu Miłocin powstaje nowa droga

RZESZÓW. Trwa budowa ul. Parkowej na osiedlu Miłocin. Dobiegają końca roboty związane z budową kanalizacji deszczowej, trwają prace m.in. przy przygotowaniu konstrukcji drogi. Koszt tego zadania to ponad 5,2 mln zł.

Rzeszów

Rzeszowski Budżet Obywatelski 2023. Głosowanie rozpoczęte

RZESZÓW. 5 września rozpoczęło się głosowanie na zadania zgłoszone do realizacji w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok. Do głosowania dopuszczonych zostało 107 projektów.

Rzeszów

Otwarto nową szkołę i przedszkole w Rzeszowie

RZESZÓW. Dziś odbyło się uroczyste otwarcie najnowocześniejszej szkoły w Rzeszowie. Powstała przy ulicy Kwiatkowskiego i będzie kształcić uczniów przedszkola oraz podstawówki.

Rzeszów

Już wkrótce na Podkarpacie trafi maszyna do drążenia tunelu na S19

RZESZÓW. Rozpoczyna się wielka operacja logistyczna związana z budową 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica.

Reklama