Rzeszów - Niedziela, 17.11.2024
Reklama

Studentki architektury na Politechnice Rzeszowskiej opracowały dokumentację architektoniczno-konserwatorską XIX-wiecznej willi Potockich

Dodano:

fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
Początkiem grudnia br. do miejscowości Antoniny na Ukrainie została przekazana dokumentacja architektoniczno-konserwatorska XIX-wiecznej willi Potockich, wchodzącej w skład kompleksu zabytkowych budynków w tej miejscowości. Prace nad dokumentacją przebiegały w dwóch etapach, a jej autorkami są studentki kierunku architektura prowadzonego na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Pierwszy etap prac nad opracowaniem wykonano podczas obozu naukowego zorganizowanego we wrześniu 2019 r. przez Katedrę Konserwacji Zabytków Politechniki Rzeszowskiej, kierowaną przez dr. hab. inż. Marka Gosztyłę, prof. PRz. Opiekę naukową nad uczestniczkami sprawowały dr inż. arch. Joanna Malczewska i mgr inż. arch. Agata Mikrut.

Zespół, w którego skład weszły studentki kierunku architektura: Iryna Danyliuk, Anna Gardzińska, Daria Józefczyk, Natalia Możdżeń, Natalia Pacia, Gabriela Stanula, Gabriela Walczyna, Ilona Wójcik, Monika Wzorek, przeprowadził inwentaryzację architektoniczną budynku, która stała się podstawą do sporządzenia aktualnej i szczegółowej dokumentacji obiektu. Na miejscu przeprowadzono badania architektoniczne i inwentaryzację zabytkowych detali, które dostarczyły informacji o stanie całego zabytkowego zespołu budynków. Opracowano również projekt adaptacji z pomieszczeniami przeznaczonymi na ekspozycje muzealne.
Reklama
Wyniki tych prac zostały zaprezentowane podczas uroczystego wystąpienia z udziałem pracowników gminy, w tym przewodniczącej Rady Gminy, dyrektor Domu Kultury w Antoninach oraz dyrektor Muzeum w Antoninach. Wystąpienie miało charakter otwarty, uczestniczyli w nim również zainteresowani tematem mieszkańcy Antonin. Prezentacja pt. „Wartości architektoniczne Willi nad stawem w Antoninach” odbyła się 20 września 2019 r. w reprezentacyjnej sali zabytkowego budynku, w którym obecnie znajduje się siedziba domu kultury wraz z muzeum. Prezentacja była połączona z wystawą rysunków i szkiców odręcznych wykonanych przez uczestników obozu naukowego.

Kolejny etap prac odbywał się już na uczelni, gdzie studentki pracowały nad propozycją adaptacji obiektu willi Potockich do współczesnych funkcji. Następnie zespół studentów w składzie Klaudia Bis, Patrycja Szmuc, Patrycja Tomczyk, Gabriela Walczyna, Marcin Ziobro wykonał model 3D budynku, korzystając ze specjalistycznych programów do wizualizacji.

Obóz naukowy był pierwszym tego typu wyjazdem na Ukrainę połączonym z wykonaniem dokumentacji architektoniczno-konserwatorskiej, organizowany przez Politechnikę Rzeszowską. Wcześniej podobne wyjazdy organizowane były jedynie na terenie Polski, studenci badali m.in. Twierdzę Przemyśl i Łętownię.

 
Źródło: informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Będzie bezpieczniej na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Borowej

RZESZÓW. Na przejeździe kolejowym, znajdującym się przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Borowej, zamontowane zostaną rogatki. Przebudowane zostanie także samo skrzyżowanie.

Rzeszów

Pędził 136 km/h w terenie zabudowanym. Dostał mandat 2600 zł i 20 punktów

RZESZÓW. Zaledwie kilka miesięcy cieszył się prawem jazdy 18-letni kierowca, który przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o 86 km/h.

Rzeszów

Ogród Jordanowski w centrum Rzeszowa odnowiony [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Zakończyły się prace przy rewitalizacji Ogrodu Jordanowskiego w rejonie ulic Reformackiej i Unii Lubelskiej. Obiekt jest już otwarty.

Rzeszów

Karpacka Majówka w Rzeszowie. Jarmark, Święto Paniagi i Karpaty na Widelcu

RZESZÓW. To będzie wyjątkowa, pełna dobrej muzyki i smacznego jedzenia majówka w Rzeszowie.

Rzeszów

Najlepszy luty w historii lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. 58,6 tys. pasażerów skorzystało z usług portu lotniczego Rzeszów-Jasionka w ubiegłym miesiącu. To najlepszy luty w historii lotniska, wynik lepszy o 12 procent od dotychczasowego rekordu z 2019 roku.

Rzeszów

Jakie atrakcje w aquaparku w Rzeszowie? Rozpoczęły się konsultacje społeczne

RZESZÓW. Miasto zbiera opinie mieszkańców dotyczące jednej z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Rzeszowie.

Rzeszów

Giełda Biżuterii i Minerałów w weekend w hali Podpromie

RZESZÓW. W dniach 11 i 12 marca 2023 r. w Rzeszowie odbędzie się Zimowa Giełda Biżuterii i Minerałów. To kolejna edycja największych targów biżuterii, minerałów i skamieniałości na Podkarpaciu.

Rzeszów

Sprzęt sportowy dla rzeszowskich szkół od UNICEF

RZESZÓW. UNICEF doposażył rzeszowskie szkoły w sprzęt sportowy, aby poprzez sport i zabawę pomóc w  integracji dzieci i młodzieży.

Reklama