Rzeszów - Czwartek, 03.10.2024
Reklama

Studentka architektury Politechniki Rzeszowskiej nagrodzona za projekt "Centrum zdrowia psychicznego i medytacji"

Dodano:

Na zdj. inż. arch. Kamila Gołąbek i dr inż. arch. Magdalena Szpytma (fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska)
Na zdj. inż. arch. Kamila Gołąbek i dr inż. arch. Magdalena Szpytma (fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska)
RZESZÓW.  Inż. arch. Kamila Gołąbek, absolwentka studiów inżynierskich na kierunku architektura na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej, została laureatką konkursu "Dyplom z Archicadem". Promotorką nagrodzonej pracy jest dr inż. arch. Magdalena Szpytma. Na konkurs nadesłano prawie 300 prac z całej Polski, a jurorami konkursu byli wybitni polscy architekci.

Nagrodzona praca pt. "Centrum zdrowia psychicznego i medytacji. Projekt architektoniczny uwzględniający wytyczne z zakresu psychologii środowiskowej" w Łebie (woj. pomorskie) podejmuje temat wpływu środowiska zbudowanego na ludzką psychikę. Autorka skupiła się na współczesnym problemie coraz powszechniejszych zaburzeń zdrowia psychicznego.

W opinii komisji konkursowej: "Nagroda została przyznana za dojrzałą oszczędność formalną. Projekt ten porusza istotny problem, a także jest odpowiedzią na współczesne problemy, z którymi mierzy się coraz więcej osób. Przedstawiona koncepcja centrum zdrowia psychicznego i medytacji w interesujący sposób wpisuje się w otoczenie, jednocześnie je kreując. Autorka pracy z dużą konsekwencją stawia na proste rozwiązania, które powodują zacieranie granicy między przyrodą a projektowanymi budynkami. Przemyślana lokalizacja umożliwiająca odpoczynek i regenerację w otoczeniu przyrody wspiera ideę projektu".

Zdaniem promotorki dr inż. arch. Magdaleny Szpytmy, projekt architektoniczny zespołu budynków centrum zdrowia psychicznego i medytacji został poprzedzony skrupulatną pracą badawczą, znacznie wykraczającą poza dziedzinę architektury, zakresem obejmującą zagadnienia z zakresu psychologii i psychologii środowiskowej. "Dzięki temu praca zyskała wyraźny wymiar interdyscyplinarny, eksponując ideę architektury jako środowiska biorącego czynny udział w leczeniu zaburzeń psychicznych. Idea ta ma odbicie we wszystkich elementach projektu architektonicznego - od układu przestrzennego, przez programowanie funkcji, do formy budynków włącznie" - podkreśla dr inż. arch. Magdalena Szpytma.
Reklama
Jak dodaje promotorka nagrodzonej pracy: "Zagospodarowanie terenu jest wynikiem analiz urbanistycznych oraz krytycznej oceny istniejącego planu miejscowego przewidującego budowę siedmiopiętrowego hotelu. Dyplomantka sceptycznie oceniła planowaną na działce inwestycję - zaproponowała rozwiązanie projektowe faktycznie szanujące kontekst przyrodniczy i eksponujące walory krajobrazowe miejsca. Zaprojektowana architektura jest nad wyraz dojrzała zarówno pod względem swojej formy, jak i układu przestrzenno-funkcjonalnego, a nietuzinkowe bryły budynków płynnie wpisują się w nadmorsko-wydmowy krajobraz".

Centrum zdrowia psychicznego i medytacji.
Projekt architektoniczny uwzględniający wytyczne z zakresu psychologii środowiskowej
(inż. arch. Kamila Gołąbek, Politechnika Rzeszowska)


 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wyższa opłata za pobyt w Izbie Wytrzeźwień w Rzeszowie?

RZESZÓW. Z 393 zł do 427 zł ma wzrosnąć opłat za pobyt w rzeszowskiej Izbie Wytrzeźwień.

Rzeszów

Miała prawie 2 promile, opiekowała się 4-miesięczną córką. Policjanci weszli siłą do mieszkania

RZESZÓW. Sąd rodzinny zdecyduje o losie 22-letniej kobiety, która opiekowała się swoją 4-miesięczną córką będąc pod wpływem alkoholu. Badanie wykazało prawie 2 promile w jej organizmi

Rzeszów

Zabytkowy Jelcz ponownie wyjedzie na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Już wkrótce na ulicach Rzeszowa znów będzie można zabytkowego Jelcza z MPK Rzeszów. Kilka tygodniu temu przewoził on pasażerów w ramach 32. Finału WOŚP. Tym razem okazją do wyjazdu autobusu na...

Rzeszów

Połączenie uli Hoffmanowej i Wyspiańskiego. Tunel zamiast wiaduktu?

RZESZÓW. Ratusz rozważa alternatywne połączenie ulic Hoffmanowej i Wyspiańskiego. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapowiedział przygotowanie dodatkowej analizy dotyczącej możliwości połączenia ww. ulic tunelem pod torami.

Rzeszów

Od 1 marca zmiany rozkładów jazdy autobusów MPK

RZESZÓW. Od piątku, 1 marca nastąpi zmiana rozkładów jazdy ośmiu linii komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Popularne linie 0A i 0B wracają na stałe trasy, odjazdy linii nr 18 i 19 zostaną zsynchronizowane....

Rzeszów

Festiwal Roślin w nowej lokalizacji. Ponad 400 rodzajów, kilkadziesiąt nowości

RZESZÓW. Festiwal Roślin powraca do Rzeszowa. Tym razem dwudniowe wydarzenie odbędzie się w nowej, większej lokalizacji. Organizatorzy przygotowali ponad 400 rodzajów roślin, w tym kilkadziesiąt nowości.

Rzeszów

Teren rekreacyjny na os. Baranówka będzie rozbudowany. Powstanie Fun Park

RZESZÓW. Na os. Baranówka powstanie tor z przeszkodami dla rowerów, hulajnóg, rolek i deskorolek. Fun Park Baranówka, to inwestycja, która będzie realizowana w ramach RBO.

Rzeszów

Lodowisko w Parku Sybiraków zaprasza na łyżwy, sezon jeszcze trwa

RZESZÓW. Na lodowisku w Parku Sybiraków na osiedlu Baranówka sezon cały czas trwa. Ślizgawka czynna jest codziennie od godz. 10:00 do godz. 21:00. Uczniowie rzeszowskich szkół od poniedziałku do piątku w godzinach...

Reklama