Rzeszów - Piątek, 15.11.2024
Reklama

Studentka architektury na Politechnice Rzeszowskiej zaprojektowała sanatorium w Birczy [WIZUALIZACJE]

Dodano:

Wizualizacja sanatorium w Birczy (Edyta Wysocka) / Materiały prasowe
Wizualizacja sanatorium w Birczy (Edyta Wysocka) / Materiały prasowe
RZESZÓW. Studentka studiów pierwszego stopnia kierunku architektura Edyta Wysocka w ramach pracy dyplomowej inżynierskiej wykonanej pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Marka Gosztyły stworzyła projekt architektoniczny sanatorium w Birczy.

Autorka projektu podjęła próbę połączenia dóbr naturalnych, tj. słońca, wody oraz zieleni, z architekturą oraz potrzebami przepracowanych ludzi. Celem opracowania było stworzenie zespołu budynków, które pełnią funkcje odnowy oraz poprawy stanu zdrowia człowieka. Jak mówi Edyta Wysocka: "Realizacja oraz dobór tematu wynikał z obserwacji potrzeb społeczeństwa, problemu związanego ze starzejącym się społeczeństwem oraz chęci podniesienia kondycji psychicznej i fizycznej człowieka. Przez warunki materialne Polacy zmuszeni są do podejmowania ciężkiej i wielogodzinnej, często fizycznej pracy. Polaków najczęściej dotykają problemy zdrowotne spowodowane wysiłkiem fizycznym, ale również presja społeczeństwa, która przyczynia się do problemów psychicznych. W związku ze zmęczeniem i przepracowaniem pojawiają się również problemy z regeneracją, koniecznością przyspieszonego odpoczynku, radzenia sobie ze stresem, wypaleniem zawodowym czy depresją".


Na zdjęciu autorka projektu E. Wysocka oraz prof. M. Gosztyła, fot. Arkadiusz Surowiec, Politechnika Rzeszowska)

Autorka projektu wybrała Birczę, niewielką, liczącą niecałe 7 tys. mieszkańców gminę, położoną w województwie podkarpackim, na Pogórzu Przemyskim, charakteryzującą się bogactwem przyrodniczym: pięknym krajobrazem, świeżym powietrzem, wodami geotermalnymi. Projekt składa się z dwóch segmentów połączonych ze sobą komunikacją. Zaprojektowany został pięciokondygnacyjny budynek złożony z jednej kondygnacji nadziemnej oraz trzech kondygnacji znajdujących się poniżej poziomu 0. Stworzono plan funkcjonalno-przestrzenny zawierający: hol główny, administrację, przestrzeń pod usługi, kawiarnię z czytelnią, parking podziemny, rehabilitację, bibliotekę, zabiegi balneologiczne, spa, pływalnię zarówno krytą, jak i na zewnątrz budynku, małą przychodnię, strefę mieszkaniową, restaurację, strefę klubową oraz część techniczną obiektu. Druga część to budynek hotelowy z małymi usługami, m.in. sklep, salon fryzjerski.
Reklama
Studentka wykonała inwentaryzację fotograficzną działki oraz otoczenia, w jakim jest zlokalizowane sanatorium, przeanalizowała i wykorzystała dostępną literaturę, wyselekcjonowała przykłady obiektów architektonicznych stanowiące inspirację do projektowanego budynku, dokonała analizy miejscowości, w której zlokalizowana jest działka. Projekt architektoniczny sanatorium w Birczy oparto na analizach, rysunkach architektonicznych oraz wizualizacjach zrealizowanych za pomocą nowoczesnych programów komputerowych. Opisowa część pracy objaśnia czynniki wpływające na wybór tematu, lokalizację wraz z analizą zieleni, funkcji, wysokości, komunikacji, gęstości zaludnienia, uwzględniono inspiracje projektowe, metodykę pracy oraz opis projektowanego sanatorium. Wykonano zagospodarowanie terenu, przekroje poziome i pionowe oraz elewacje, utworzono wizualizację całego obiektu wraz z otoczeniem.

W końcowych etapach pracy wybrano materiały oraz detale projektowe. Praca stanowi istotny element rozszerzający ośrodki uzdrowiskowe w Polsce, który wyróżnia harmonijne wpasowanie się pod względem architektonicznym w otoczenie, nie degradując dóbr naturalnych. Istotnymi motywami w trakcie realizacji były człowiek, natura oraz architektura. Praca została przekazana wójtowi gminy Bircza, ponieważ może być pomocna przy opracowywaniu koncepcji architektonicznej i programowej uzdrowiska w Birczy.
 
WIZUALIZACJE SANATORIUM W BIRCZY - EDYTA WYSOCKA

 
 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowe miejsce wypoczynku i rekreacji na os. Staromieście. Podpisano umowę

RZESZÓW. Miasto podpisało umowę z wykonawcą na utworzenie strefy wypoczynku i rekreacji na osiedlu Staromieście. Zielona przestrzeń powstanie w rejonie ulic Lubicz i Staromiejskiej.

Rzeszów

Nowe inwestycje na lotnisku w Jasionce. Plany na najbliższe lata

RZESZÓW. Port lotniczy Rzeszów-Jasionka podsumował inwestycje zrealizowane w ciągu ostatnich lat i przedstawił ambitne plany na kolejne lata. Zapowiedziano dynamiczny rozwój w obszarze ruchu pasażerskiego i towarowego. Realizacja nowych zadań pozwoli przybliżyć...

Rzeszów

Ranking Forbes. Rzeszów miastem przyjaznym dla biznesu

RZESZÓW. W najnowszym rankingu Forbes, Rzeszów znalazł się na pierwszym miejscu wśród miast najbardziej przyjaznych dla biznesu, w kat. miast od 150 do 299 tys. mieszkańców.

Rzeszów

II tura wyborów prezydenckich w Rzeszowie. Konrad Fijołek vs Waldemar Szumny

RZESZÓW. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała oficjalne wyniki wyborów na Prezydenta Miasta Rzeszowa. W II turze obecny prezydent Konrad Fijołek zmierzy się z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Waldemarem Szumnym.

Rzeszów

W centrum Rzeszowa powstało nowe boisko

RZESZÓW. Przy ul. Jagiellońskiej w Rzeszowie powstało nowe, wielofunkcyjne boisko sportowe. Obiekt o wartości 417 tys. zł powstał w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rzeszów

Wypadek w Wólce Niedźwiedzkiej. 35-letni mężczyzna trafił do szpitala

Dziś rano w Wólce Niedźwiedzkiej w powiecie rzeszowskim samochód osobowy potrącił przechodzącego przez jednię 35-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala.

Rzeszów

Przebudowany odcinek DW 878 z Rzeszowa do Jasionki oficjalnie otwarty

RZESZÓW. Koszt inwestycji to prawie 150 mln złotych.

Rzeszów

Wybrano wykonawcę PCLA. Zrealizuje inwestycję za 194 mln zł

RZESZÓW. Firma Mirbud  wybuduje Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki. Koszt inwestycji to 194 mln zł. Nowy stadion ma być gotowy jesienią 2026 roku.

Reklama