Rzeszów - Środa, 20.11.2024
Reklama

Studentka architektury na Politechnice Rzeszowskiej zaprojektowała sanatorium w Birczy [WIZUALIZACJE]

Dodano:

Wizualizacja sanatorium w Birczy (Edyta Wysocka) / Materiały prasowe
Wizualizacja sanatorium w Birczy (Edyta Wysocka) / Materiały prasowe
RZESZÓW. Studentka studiów pierwszego stopnia kierunku architektura Edyta Wysocka w ramach pracy dyplomowej inżynierskiej wykonanej pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Marka Gosztyły stworzyła projekt architektoniczny sanatorium w Birczy.

Autorka projektu podjęła próbę połączenia dóbr naturalnych, tj. słońca, wody oraz zieleni, z architekturą oraz potrzebami przepracowanych ludzi. Celem opracowania było stworzenie zespołu budynków, które pełnią funkcje odnowy oraz poprawy stanu zdrowia człowieka. Jak mówi Edyta Wysocka: "Realizacja oraz dobór tematu wynikał z obserwacji potrzeb społeczeństwa, problemu związanego ze starzejącym się społeczeństwem oraz chęci podniesienia kondycji psychicznej i fizycznej człowieka. Przez warunki materialne Polacy zmuszeni są do podejmowania ciężkiej i wielogodzinnej, często fizycznej pracy. Polaków najczęściej dotykają problemy zdrowotne spowodowane wysiłkiem fizycznym, ale również presja społeczeństwa, która przyczynia się do problemów psychicznych. W związku ze zmęczeniem i przepracowaniem pojawiają się również problemy z regeneracją, koniecznością przyspieszonego odpoczynku, radzenia sobie ze stresem, wypaleniem zawodowym czy depresją".


Na zdjęciu autorka projektu E. Wysocka oraz prof. M. Gosztyła, fot. Arkadiusz Surowiec, Politechnika Rzeszowska)

Autorka projektu wybrała Birczę, niewielką, liczącą niecałe 7 tys. mieszkańców gminę, położoną w województwie podkarpackim, na Pogórzu Przemyskim, charakteryzującą się bogactwem przyrodniczym: pięknym krajobrazem, świeżym powietrzem, wodami geotermalnymi. Projekt składa się z dwóch segmentów połączonych ze sobą komunikacją. Zaprojektowany został pięciokondygnacyjny budynek złożony z jednej kondygnacji nadziemnej oraz trzech kondygnacji znajdujących się poniżej poziomu 0. Stworzono plan funkcjonalno-przestrzenny zawierający: hol główny, administrację, przestrzeń pod usługi, kawiarnię z czytelnią, parking podziemny, rehabilitację, bibliotekę, zabiegi balneologiczne, spa, pływalnię zarówno krytą, jak i na zewnątrz budynku, małą przychodnię, strefę mieszkaniową, restaurację, strefę klubową oraz część techniczną obiektu. Druga część to budynek hotelowy z małymi usługami, m.in. sklep, salon fryzjerski.
Reklama
Studentka wykonała inwentaryzację fotograficzną działki oraz otoczenia, w jakim jest zlokalizowane sanatorium, przeanalizowała i wykorzystała dostępną literaturę, wyselekcjonowała przykłady obiektów architektonicznych stanowiące inspirację do projektowanego budynku, dokonała analizy miejscowości, w której zlokalizowana jest działka. Projekt architektoniczny sanatorium w Birczy oparto na analizach, rysunkach architektonicznych oraz wizualizacjach zrealizowanych za pomocą nowoczesnych programów komputerowych. Opisowa część pracy objaśnia czynniki wpływające na wybór tematu, lokalizację wraz z analizą zieleni, funkcji, wysokości, komunikacji, gęstości zaludnienia, uwzględniono inspiracje projektowe, metodykę pracy oraz opis projektowanego sanatorium. Wykonano zagospodarowanie terenu, przekroje poziome i pionowe oraz elewacje, utworzono wizualizację całego obiektu wraz z otoczeniem.

W końcowych etapach pracy wybrano materiały oraz detale projektowe. Praca stanowi istotny element rozszerzający ośrodki uzdrowiskowe w Polsce, który wyróżnia harmonijne wpasowanie się pod względem architektonicznym w otoczenie, nie degradując dóbr naturalnych. Istotnymi motywami w trakcie realizacji były człowiek, natura oraz architektura. Praca została przekazana wójtowi gminy Bircza, ponieważ może być pomocna przy opracowywaniu koncepcji architektonicznej i programowej uzdrowiska w Birczy.
 
WIZUALIZACJE SANATORIUM W BIRCZY - EDYTA WYSOCKA

 
 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszów walczy o tytuł "Świetlnej Stolicy Polski". Rusza drugi etap plebiscytu

RZESZÓW. Rzeszów zakwalifikował się do rundy finałowej plebiscytu „Świeć się z Energą” i będzie walczył o tytuł „Świetlnej Stolicy Polski”. Głosowanie potrwa do 25 stycznia 2021 r.

Rzeszów

Włamywali się i okradali samochody przy ul. Dąbrowskiego. Usłyszeli zarzuty

RZESZÓW. Dwaj 26-latkowie zostali zatrzymani przez Policję w związku z podejrzeniem dokonania włamań do samochodów i kradzieży. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty.

Rzeszów

Czołowe zderzenie osobówki z ciężarówką w Stobiernej. Nie żyje 50-latek

RZESZÓW. Śmierć na miejscu poniósł 50-letni kierowca opla, który zderzył się czołowo z samochodem ciężarowym w Stobiernej. Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku.

Rzeszów

Studenci Politechniki Rzeszowskiej pomogli potrzebującym

RZESZÓW. Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej po raz kolejny zorganizował akcję pod hasłem „Studenckie Mikołajki”. Tym razem pomoc trafiła do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Nowej Dębie.

Rzeszów

Pijany 49-latek uszkodził samochód na ul. Krakowskiej. Zatrzymał go policjant po służbie

RZESZÓW. Policjant po służbie zatrzymał 49-letniego mężczyznę, który kopał samochody stojące na parkingu, a jeden z nich poważnie uszkodził. Okazało się, że 49-latek był pod wpływem alkoholu.

Rzeszów

Trwa przebudowa Stadionu Miejskiego

RZESZÓW. Trwają intensywne prace przy przebudowie Stadionu Miejskiego przy ul. Hetmańskiej. Obiekt zyska nową infrastrukturę, a istniejąca będzie dostosowana na potrzeby  zapewnienia prowadzenia rozgrywek na poziomie I ligi.

Rzeszów

Jak pojadą autobusy komunikacji miejskiej w Sylwestra i w Nowy Rok?

RZESZÓW. W Sylwestra godziny kursowania autobusów komunikacji miejskiej zostaną skrócone, a w Nowy Rok autobusy pojadą jak w święta.

Rzeszów

W Pogwizdowie Nowym będzie działał tymczasowy Punkt Obsługi Mieszkańców

RZESZÓW. Miasto uruchamia tymczasowy Punkt Obsługi Mieszkańców w Pogwizdowie Nowym, który z dniem 1 stycznia 2021 r. stanie się częścią Rzeszowa.   

Reklama