Rzeszów - Poniedziałek, 13.01.2025
Reklama

Studenci z Politechniki Rzeszowskiej polecą do USA. Wezmą udział w zawodach łazików marsjańskich

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska/Rafał Mazur
fot. Politechnika Rzeszowska/Rafał Mazur
RZESZÓW. Koło Naukowe Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej po raz szósty weźmie udział w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Drużyna Politechniki Rzeszowskiej zakwalifikowała się jako jedna z 8 drużyn reprezentujących Polskę.  W sumie w zawodach weźmie udział 36 zespołów z 10 krajów świata.

Zawody University Rover Challenge (URC) odbędą się między 30 maja a 1 czerwca na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Łazik marsjański Politechniki Rzeszowskiej dwukrotnie sięgał po zwycięstwo w tych prestiżowych zawodach w 2015 i 2016 roku. W obecnej edycji studenci chcą powtórzyć sukces i po raz kolejny wrócić do kraju z tytułem mistrza świata.

„Nasz nowy Legendary VII jest modyfikacją poprzednich sprawdzających się konstrukcji” – mówi Patryk Figiel z teamu LRT, student lotnictwa i kosmonautyki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

W tym roku walka o tytuł mistrza świata odbędzie się w czterech konkurencjach: przejazd po trudnym terenie (Extreme Retrieval and Delivery Mission), obsługa panelu inżynierskiego (Equipment Servicing Mission), przejazd autonomiczny wzdłuż koordynatów GPS  do punktu kontrolnego tzw. markerów (Autonomous Traversal Mission) oraz badania pobranej próbki gleby (Science Task).
Reklama
„W konkurencji Science Task dokonano znacznych zmian. Badania pobranej próbki gleby w celu odnalezienia oznak życia wykonuje w pełni robot. Człowiek otrzymuje jedynie informacje na ekranie i na tej podstawie decyduje czy test jest pozytywny bądź nie” – tłumaczy Patryk Figiel. 

Zawody są kontynuacją najbardziej prestiżowych zawodów prototypów łazików marsjańskich dla studentów i inżynierów z całego świata. W tegorocznej edycji zawodów University Rover Challenge 2019 weźmie udział 36 drużyn. Najwięcej, bo aż 11 zespołów będzie reprezentowało Stany Zjednoczone; po pięć Kanadę i Indie. Dwa zespoły będą reprezentowały Bangladesz. Po jednym zespole zakwalifikowało się z Egiptu, Meksyku, Australii, Turcji i Wielkiej Brytanii.

Polskę będzie reprezentowało aż osiem drużyn: PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, AGH Space Systems reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, zespoły SKA Robotics i KNR Team z Politechniki Warszawskiej, Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, Projekt Scorpio z Politechniki Wrocławskiej oraz ARGO z Politechniki Białostockiej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Policjanci zatrzymali osoby odpowiedzialne za atak ostrym narzędziem na ul. Jagiellońskiej

RZESZÓW. Policjanci zatrzymali mężczyzn podejrzewanych o usiłowanie zabójstwa.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska i WSIiZ zajmą się wdrażaniem systemów teleinformatycznych i e-usług

RZESZÓW. Porozumienie określa warunki współpracy pomiędzy stronami  w zakresie  wdrażania systemów teleinformatycznych i e-usług.

Rzeszów

Nocny wypadek na ul. Dąbrowskiego. Trzy osoby ranne, sprawca uciekł

Stan jednej z poszkodowanych osób jest poważny.

Rzeszów

18-latek sprzedawał rzeczy, których nie miał. Od 35 osób wyłudził łącznie 33 tys. zł

RZESZÓW.  Za popełnienie zarzucanego czynu mężczyźnie grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

13 października obchodzimy XIX Dzień Papieski. Plan obchodów w Rzeszowie

RZESZÓW. W najbliższą niedzielę, 13 października, będziemy obchodzić XIX Dzień Papieski. 

Rzeszów

Przy ul. Jagiellońskiej zraniono dwie osoby nożem. Jedna z nich jest w ciężkim stanie

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem o godz. 20.40 na ul. Jagiellońskiej.

Rzeszów

Kongres 590. List intencyjny ws. drugiej linii technologicznej w rzeszowskiej spalarni śmieci

RZESZÓW. Planowany projekt zwiększy wydajność rzeszowskiej spalarni ze 100 tys. do 180 tys. ton rocznie.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie najnowocześniejsza w Europie baza obsługi technicznej samolotów

RZESZÓW. Od 2022 roku w bazie będą serwisowane samoloty wąsko i szerokokadłubowe z całego świata.

Reklama