Rzeszów - Czwartek, 16.01.2025
Reklama

Studenci z Politechniki Rzeszowskiej polecą do USA. Wezmą udział w zawodach łazików marsjańskich

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska/Rafał Mazur
fot. Politechnika Rzeszowska/Rafał Mazur
RZESZÓW. Koło Naukowe Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej po raz szósty weźmie udział w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Drużyna Politechniki Rzeszowskiej zakwalifikowała się jako jedna z 8 drużyn reprezentujących Polskę.  W sumie w zawodach weźmie udział 36 zespołów z 10 krajów świata.

Zawody University Rover Challenge (URC) odbędą się między 30 maja a 1 czerwca na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Łazik marsjański Politechniki Rzeszowskiej dwukrotnie sięgał po zwycięstwo w tych prestiżowych zawodach w 2015 i 2016 roku. W obecnej edycji studenci chcą powtórzyć sukces i po raz kolejny wrócić do kraju z tytułem mistrza świata.

„Nasz nowy Legendary VII jest modyfikacją poprzednich sprawdzających się konstrukcji” – mówi Patryk Figiel z teamu LRT, student lotnictwa i kosmonautyki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

W tym roku walka o tytuł mistrza świata odbędzie się w czterech konkurencjach: przejazd po trudnym terenie (Extreme Retrieval and Delivery Mission), obsługa panelu inżynierskiego (Equipment Servicing Mission), przejazd autonomiczny wzdłuż koordynatów GPS  do punktu kontrolnego tzw. markerów (Autonomous Traversal Mission) oraz badania pobranej próbki gleby (Science Task).
Reklama
„W konkurencji Science Task dokonano znacznych zmian. Badania pobranej próbki gleby w celu odnalezienia oznak życia wykonuje w pełni robot. Człowiek otrzymuje jedynie informacje na ekranie i na tej podstawie decyduje czy test jest pozytywny bądź nie” – tłumaczy Patryk Figiel. 

Zawody są kontynuacją najbardziej prestiżowych zawodów prototypów łazików marsjańskich dla studentów i inżynierów z całego świata. W tegorocznej edycji zawodów University Rover Challenge 2019 weźmie udział 36 drużyn. Najwięcej, bo aż 11 zespołów będzie reprezentowało Stany Zjednoczone; po pięć Kanadę i Indie. Dwa zespoły będą reprezentowały Bangladesz. Po jednym zespole zakwalifikowało się z Egiptu, Meksyku, Australii, Turcji i Wielkiej Brytanii.

Polskę będzie reprezentowało aż osiem drużyn: PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, AGH Space Systems reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, zespoły SKA Robotics i KNR Team z Politechniki Warszawskiej, Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, Projekt Scorpio z Politechniki Wrocławskiej oraz ARGO z Politechniki Białostockiej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowoczesny rezonans magnetyczny w szpitalu przy ul. Rycerskiej

RZESZÓW. W Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Rzeszowie otwarto nowoczesną Pracownię Rezonansu Magnetycznego. Pracownia posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Powstała dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Rzeszów

Ruszyła rozbudowa drogi z Rzeszowa do Jasionki. Wbito symboliczną łopatę

RZESZÓW. Inwestycję za ponad 124 mln zł realizuje firma Budimex S.A.

Rzeszów

Dodatkowe pieniądze w budżecie Rzeszowa na projekty trzech inwestycji

RZESZÓW. Na wniosek Konrada Fijołka prezydenta Rzeszowa rada miasta zarezerwowała dodatkowe pieniądze w budżecie miasta na trzy ważne inwestycje.

Rzeszów

Budowa nowej szkoły i przedszkola przy ul. Kwiatkowskiego na finiszu

RZESZÓW. Obiekt ma być gotowy na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023. Będzie tam miejsce dla 450 uczniów i 300 przedszkolaków.

Rzeszów

14 ekologicznych autobusów dla Rzeszowa. Umowy podpisane

RZESZÓW. Do Rzeszowa trafi kolejnych 14 ekologicznych autobusów. Miasto podpisało umowy na ich dostawę z firmami Autosan i Solaris.

Rzeszów

Rekordowy czerwiec na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW. Blisko 80 tysięcy pasażerów obsłużył w czerwcu 2022 r. port lotniczy Rzeszów-Jasionka. 

Rzeszów

Rusza budowa II linii technologicznej ITPOE w Rzeszowie

RZESZÓW. Wmurowano kamień węgielny pod budowę II linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie.  Inwestycja PGE Energia Ciepła z Grupy PGE ma być gotowa w IV kwartale 2024 roku.

Reklama