Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Studenci Politechniki Rzeszowskiej stworzyli pierwszy w Polsce motoszybowiec zasilany wodorem

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Zakończyły się prace realizowane w ramach projektu motoszybowca AOS H2. Studenci m.in. z Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo- Hutniczej stworzyli motoszybowiec zasilany woderem.

Celem projektu było zbudowanie innowacyjnego napędu hybrydowego bazującego na ogniwie wodorowym. Napęd ten zabudowano na płatowcu motoszybowca i przeprowadzono tzw. próby mobilne na lotnisku OKL Politechniki Rzeszowskiej.  Robocza nazwa projektu AOS H2  pochodzi od platformy lotnej, którą stanowił w pierwszym etapie płatowiec zrealizowanego wcześniej motoszybowca elektrycznego AOS 71 oraz wodór H2, który był paliwem zasilającym generator  paliwowy.

Innowacyjność projektu zawiera się w wykorzystaniu dwóch ekologicznych źródeł zasilających silnik elektryczny wraz ze śmigłem: generatora paliwowego i baterii elektrochemicznej. Efektem spalania wodoru jest oczywiście woda (wyprowadzana na zewnątrz kadłuba) oraz energia elektryczna dostarczana do silnika elektrycznego. 

Te źródła energii zostały ze sobą sprzężone unikalnym zespołem zarządzającym energią na pokładzie motoszybowca jednocześnie odpowiedzialnym za sterowanie całym motoszybowcem.  Moc całego napędu, dostarczana do śmigła to 40 kW z podziałem 10kW - to moc maksymalna ogniwa,  pozostałe 30kW pochodzi z baterii. Wodór gromadzony jest pod ciśnieniem (200-300 bar)  w dwóch butlach kompozytowych  umieszczonych w specjalnych silosach w kadłubie motoszybowca.

Na lotnisku OKL PRz przeprowadzono próby mobilne (jeszcze nie w locie), które  wykazały poprawność działania całego statku powietrznego. Dalsze prace będą możliwe, gdy powstaną polskie przepisy regulujące loty statków powietrznych z wodorem na pokładzie.
W ramach projektu zbudowano kompozytowy motoszybowiec, który w trakcie postępów w realizacji projektu, przeszedł wiele modyfikacji różniących go od poprzedniej wersji AOS 71 (to było zadanie realizowane przez zespół z Politechniki Warszawskiej i Zakładu Szybowcowego w Jeżowie). Generator paliwowy zbudowany został na Wydziale Energetyki i Paliw  Akademii Górniczo Hutniczej. 
Reklama

Bateria wytworzona została w polskiej firmie specjalizującej się w produkcji baterii dla transportu, według wymogów określonych w projekcie, specjalnie na potrzeby motoszybowca, spełniając cały szereg norm i ograniczeń lotniczych. Układ sterowania i zarządzania energią, to z kolei dzieło pracowników naukowych Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Całość została zintegrowana i przebadana w Politechnice Rzeszowskiej, której pracownicy byli pomysłodawcami i wykonawcami projektu. Na terenie KSiSL prowadzono prace integrujące napęd z motoszybowcem.

Osiągnięciem projektu jest nie tylko sam napęd i motoszybowiec ale przede wszystkim multidyscyplinarna wiedza powstała w trakcie realizacji projektu dotycząca zarówno zagadnień fizycznych jak i organizacyjnych. Zbudowana platforma jest drugą tego typu konstrukcją w Europie.

Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Atak na dwóch Ukraińców w Rzeszowie. Policja poszukuje sprawcy

RZESZÓW. Dwaj obywatele Ukrainy zostali zaatakowani przy ul. Rejtana. Z obrażeniami, trafili do szpitala. Rzeszowska Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który może mieć związek ze sprawą.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa wyróżnił 28 budynków w mieście za poprawę estetyki

RZESZÓW. Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc wyróżnił właścicieli i zarządców nieruchomości za poprawę estetyki budynków. 

Rzeszów

Fundacja Felineus walczy o "Zwierzakobus" dla bezdomnych kociaków

RZESZÓW. Podopieczni fundacji Felineus mają szansę zdobyć samochód do przewozu zwierząt. Aby tak się stało, potrzebne jest Wasze wsparcie.

Rzeszów

Bezpłatne porady prawne dla mieszkańców powiatu rzeszowskiego

Na terenie powiatu rzeszowskiego powstało 7 punków nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Rzeszów

Nowa odsłona Rzeszowskich Piwnic dopiero w przyszłym roku

RZESZÓW. Kilka miesięcy dłużej będą musieli poczekać mieszkańcy Rzeszowa i turyści, aby zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną w nowej, interaktywnej odsłonie. Pandemia opóźniła zakończenie inwestycji.

Rzeszów

Dziś protest taksówkarzy w Rzeszowie. Kilkadziesiąt samochodów przejedzie ulicami miasta

RZESZÓW. Przejazd kolumny taksówek rozpocznie się o godz. 17:00.

Rzeszów

Kierowca audi pędził ul. Krakowską ponad 140 km/h

RZESZÓW. Policjanci z grupy SPEED zatrzymali kierowcę audi, który pędził ul. Krakowską z prędkością 142 km/h. 40-latka ukarano mandatem i 10 punktami karnymi. Stracił również prawo jazdy.

Rzeszów

Szpital tymczasowy w Rzeszowie już wkrótce przyjmie pierwszych pacjentów

RZESZÓW. Placówka powstaje przy szpitalu MSWiA w Rzeszowie i będzie w stanie przyjąć docelowo 160 pacjentów z Covid-19.

Reklama