Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Studenci Politechniki Rzeszowskiej stworzyli pierwszy w Polsce motoszybowiec zasilany wodorem

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Zakończyły się prace realizowane w ramach projektu motoszybowca AOS H2. Studenci m.in. z Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo- Hutniczej stworzyli motoszybowiec zasilany woderem.

Celem projektu było zbudowanie innowacyjnego napędu hybrydowego bazującego na ogniwie wodorowym. Napęd ten zabudowano na płatowcu motoszybowca i przeprowadzono tzw. próby mobilne na lotnisku OKL Politechniki Rzeszowskiej.  Robocza nazwa projektu AOS H2  pochodzi od platformy lotnej, którą stanowił w pierwszym etapie płatowiec zrealizowanego wcześniej motoszybowca elektrycznego AOS 71 oraz wodór H2, który był paliwem zasilającym generator  paliwowy.

Innowacyjność projektu zawiera się w wykorzystaniu dwóch ekologicznych źródeł zasilających silnik elektryczny wraz ze śmigłem: generatora paliwowego i baterii elektrochemicznej. Efektem spalania wodoru jest oczywiście woda (wyprowadzana na zewnątrz kadłuba) oraz energia elektryczna dostarczana do silnika elektrycznego. 

Te źródła energii zostały ze sobą sprzężone unikalnym zespołem zarządzającym energią na pokładzie motoszybowca jednocześnie odpowiedzialnym za sterowanie całym motoszybowcem.  Moc całego napędu, dostarczana do śmigła to 40 kW z podziałem 10kW - to moc maksymalna ogniwa,  pozostałe 30kW pochodzi z baterii. Wodór gromadzony jest pod ciśnieniem (200-300 bar)  w dwóch butlach kompozytowych  umieszczonych w specjalnych silosach w kadłubie motoszybowca.

Na lotnisku OKL PRz przeprowadzono próby mobilne (jeszcze nie w locie), które  wykazały poprawność działania całego statku powietrznego. Dalsze prace będą możliwe, gdy powstaną polskie przepisy regulujące loty statków powietrznych z wodorem na pokładzie.
W ramach projektu zbudowano kompozytowy motoszybowiec, który w trakcie postępów w realizacji projektu, przeszedł wiele modyfikacji różniących go od poprzedniej wersji AOS 71 (to było zadanie realizowane przez zespół z Politechniki Warszawskiej i Zakładu Szybowcowego w Jeżowie). Generator paliwowy zbudowany został na Wydziale Energetyki i Paliw  Akademii Górniczo Hutniczej. 
Reklama

Bateria wytworzona została w polskiej firmie specjalizującej się w produkcji baterii dla transportu, według wymogów określonych w projekcie, specjalnie na potrzeby motoszybowca, spełniając cały szereg norm i ograniczeń lotniczych. Układ sterowania i zarządzania energią, to z kolei dzieło pracowników naukowych Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Całość została zintegrowana i przebadana w Politechnice Rzeszowskiej, której pracownicy byli pomysłodawcami i wykonawcami projektu. Na terenie KSiSL prowadzono prace integrujące napęd z motoszybowcem.

Osiągnięciem projektu jest nie tylko sam napęd i motoszybowiec ale przede wszystkim multidyscyplinarna wiedza powstała w trakcie realizacji projektu dotycząca zarówno zagadnień fizycznych jak i organizacyjnych. Zbudowana platforma jest drugą tego typu konstrukcją w Europie.

Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wyjątkowa nagroda dla Rzeszowa. Konrad Fijołek: To jeden z bardziej historycznych momentów w dziejach miasta

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek odebrał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy, dekret o nadaniu tytułu Miasta-Ratownika. 

Rzeszów

Rzeszów gotowy na zimę. O dobry stan dróg i chodników zadba 114 maszyn

RZESZÓW. 114 maszyn, w tym m.in. 17 pługoposypywarek oraz ponad 30 ciągników jest gotowych, aby zadbać o zimowe utrzymanie ulic i chodników w Rzeszowie. Zabezpieczono również sól i piasek do posypywania dróg.

Rzeszów

Troje pieszych potrąconych w Rzeszowie i Jasionce. Policja apeluje o ostrożność

RZESZÓW. Na szczęście żadna z poszkodowanych osób nie odniosła poważniejszych obrażeń. 

Rzeszów

Rozbudowa ul. Matysowskiej dobiega końca

RZESZÓW. W ciągu najbliższych dni mają zakończyć się prace przy rozbudowie ul. Matysowskiej w Rzeszowie. 

Rzeszów

Będzie jeszcze więcej drzew w Rzeszowie. Trwają jesienne nasadzenia

RZESZÓW. Ponad 500 nowych drzew pojawi się w Rzeszowie w ramach jesiennych nasadzeń. Sadzone są m.in. buki pospolite, dęby szypułkowe, graby pospolite, lipy drobnolistne, klony pospolite i jawory. 

Rzeszów

#AutobusCiepła powraca na ulice Rzeszowa

RZESZOW. 15 listopada 2022 r. wystartowała tegoroczna akcja pod hasłem #AutobusCiepła. Osoby bezdomne i potrzebujące mogą skorzystać z darmowych ciepłych posiłków, wydawanych ze specjalnego autokaru. Akcja potrwa do połowy marca 2023 r.

Rzeszów

Zakończyła się przebudowa ulicy Zygmunta I Starego

RZESZÓW. Wcześniej niż zakładano zakończyły się prace przy rozbudowie ul. Zygmunta I Starego na rzeszowskim osiedlu Wilkowyja. Drogę poszerzono do sześciu metrów, wybudowano także chodniki i ścieżkę rowerową.

Rzeszów

W Rzeszowie rozpoczął się nabór wniosków o preferencyjny zakup węgla

RZESZÓW. Węgiel będzie dystrybuować Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Wnioski będą przyjmowane do 2 grudnia.

Reklama