Rzeszów - Poniedziałek, 30.09.2024
Reklama

Stowarzyszenie Zupełne Dobro pomoże bezdomnym i potrzebującym w Rzeszowie

Dodano:

fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Miasto w drodze konkursu wybrało streetworkerów, którzy będą nieśli pomoc bezdomnym i potrzebującym w Rzeszowie do końca 2023 roku. To Stowarzyszenie Zupełne Dobro, które będzie realizowało to zadanie we współpracy z MOPS.

Już drugi rok z rzędu, Stowarzyszenie Zupełne Dobro będzie współpracowało z władzami miasta oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej Głównym na rzecz pomocy osobom bezdomnym i potrzebującym. Zadaniem streetworkerów jest pomoc osobom dotkniętym kryzysem bezdomności. Mają oni stały kontakt osobami bezdomnymi przebywającymi na terenie miasta. Rozmawiają z nimi m.in. na temat skutków nadużywania alkoholu, jak również informują o miejscach, w których można uzyskać różnego rodzaju pomoc, np. otrzymać czyste ubrania czy zjeść ciepły posiłek.

W czwartek, wiceprezydent Krystyna Stachowska wręczyła stowarzyszeniu Zupełne Dobro umowę o współpracy na ten rok. 

-Bardzo dziękujemy wam za to, jak podchodzicie do tej pracy. Dzięki wam ludzie z godnością przychodzą po pomoc, nie muszą się już chować i wstydzić. Dziękujemy i prosimy o więcej - zwróciła się do członków Stowarzyszenia Zupełne Dobro Wiceprezydent Stachowska.
I podkreśliła, że praca streetworkera jest niezwykle ciężka, dlatego miasto stara się możliwie najbardziej wspierać takie działania. Na czym konkretnie polega streetworking?

- To spotykanie się z osobami doświadczającymi bezdomności w przestrzeni publicznej. Są to  np. ogródki działkowe, parki, dworzec. To oczywiście miejsca, które również zgłaszają nam mieszkańcy. Oprócz tego, w każdy poniedziałek rozdajemy potrzebującym ciepły posiłek na Placu Ofiar Getta - wymieniła Marzena Lutyńska, Prezes Stowarzyszenia Zupełne Dobro.
Dodała, że stowarzyszenie współpracuje również z ratownikiem medycznym i lekarzami, a także wynajmuje karetkę. Apeluje także do mieszkańców o zgłaszanie zauważonych przypadków do stowarzyszenia, choćby za pośrednictwem numeru 734 156 953.
Reklama

Od lutego do lipca 2022 roku, streeetworkerzy ze stowarzyszenia Zupełne Dobro poświęcili łącznie ponad 1150 godzin na pomoc potrzebującym. Członkowie stowarzyszenia byli w tym czasie w kontakcie z 54 osobami w znajdującymi się w sytuacji bezdomności ulicznej, tj. przebywającymi w rejonie Dworca PKP w Rzeszowie oraz oraz w niemieszkalnych miejscach na terenie miasta, takich jak np. ogródki działkowe czy pustostany. 30 osobom udzielono pomocy medycznej, niektórym wielokrotnie.

Oprócz streetworkingu, Stowarzyszenie Zupełne Dobro realizuje również kilka innych projektów, mających na celu wsparcie osób będących w kryzysie bezdomności, takich jak: Zupa na placu, Foodsharing i Magazyn Ciepła. Stworzyli również "Rzeszowski przewodnik po miejscach pomocy", zawierający zbiór informacji i miejsc, w których można uzyskać pomoc, m.in. dotyczące tego gdzie zjeść, gdzie spać lub gdzie się leczyć.  Publikacja zawiera również wskazówki dla tych, którzy chcą pomóc, ale nie wiedzą jak.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ruszyła rozbudowa drogi z Rzeszowa do Jasionki. Wbito symboliczną łopatę

RZESZÓW. Inwestycję za ponad 124 mln zł realizuje firma Budimex S.A.

Rzeszów

Dodatkowe pieniądze w budżecie Rzeszowa na projekty trzech inwestycji

RZESZÓW. Na wniosek Konrada Fijołka prezydenta Rzeszowa rada miasta zarezerwowała dodatkowe pieniądze w budżecie miasta na trzy ważne inwestycje.

Rzeszów

Budowa nowej szkoły i przedszkola przy ul. Kwiatkowskiego na finiszu

RZESZÓW. Obiekt ma być gotowy na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023. Będzie tam miejsce dla 450 uczniów i 300 przedszkolaków.

Rzeszów

14 ekologicznych autobusów dla Rzeszowa. Umowy podpisane

RZESZÓW. Do Rzeszowa trafi kolejnych 14 ekologicznych autobusów. Miasto podpisało umowy na ich dostawę z firmami Autosan i Solaris.

Rzeszów

Rekordowy czerwiec na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW. Blisko 80 tysięcy pasażerów obsłużył w czerwcu 2022 r. port lotniczy Rzeszów-Jasionka. 

Rzeszów

Rusza budowa II linii technologicznej ITPOE w Rzeszowie

RZESZÓW. Wmurowano kamień węgielny pod budowę II linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie.  Inwestycja PGE Energia Ciepła z Grupy PGE ma być gotowa w IV kwartale 2024 roku.

Rzeszów

W Jasionce wylądował pierwszy samolot z Rijeki. Wakacyjna siatka połączeń już kompletna

RZESZÓW. W nocy z wtorku na środę lotnisko w Jasionce uruchomiło ostatni nowy letni kierunek. Samolot z chorwackiej Rijeki powitał salut wodny od Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej.

Reklama