Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych ws. darmowych biletów: podstawa prawna jest

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji uważa, że nie ma podstaw prawnych umożliwiających wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją miejską dla osób głuchych. Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych posiada odmienne stanowisko i apeluje o ponowne rozpatrzenie petycji.

Jeszcze wczoraj poruszaliśmy temat, jaki znajdzie się w proponowanym porządku obrad Rady Miasta Rzeszowa, dotyczący wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla osób głuchych z umiarkowanym stopnień niepełnosprawności, a już dzisiaj Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych uważa, że decyzja jaką podjęła Komisja Skarg, Wniosków i Petycji jest błędna.

„To nie jest tak, że temat jest zamknięty. Może być tak, że Komisja zadecydowała, że nie ma podstaw prawnych, a radni podejmą inną decyzję. Ewentualnie będzie oddalenie i wycofanie tego punktu” - wyjaśnia Tadeusz Ożyło, przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Pozostali radni Rzeszowa nalezący do Komisji to: Bogusław Sak, Jolanta Kaźmierczak, Tomasz Kamiński i Waldemar Wywrocki.

W związku z powyższym radni należący do Komisji uznali, że petycja jaką dostali od Stowarzyszenia nie ma podstawy prawnej umożliwiającej jej realizację: „nie jest możliwe zniesienie odpłatności za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego w Rzeszowie wyłącznie dla osób głuchych na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym, gdyż przepisy prawa nie dają podstawy na przetwarzanie danych osobowych w zakresie przyczyny powstania niepełnosprawności danej osoby” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Zaznaczmy, że z przywileju darmowych przejazdów na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej o stopniu umiarkowanym o symbolu 03-L korzystają mieszkańcy Olsztyna, Wrocławia, Bydgoszczy, Opola, Radomska, Ostródy oraz Starogardu Gdańskiego. Dodatkowo członkowie Stowarzyszenia powołują się na Dziennik Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej i Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 lipca 2015 roku.

„Na tej podstawie prawnej osoby niepełnosprawnej jest okazana symbolika niepełnosprawności danej osoby do przejazdów m.in. koleją PKP w komunikacji krajowej czy też do uprawnień do ulg i bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w polskich miastach czyli nie jest prawdą, że przepisy prawa nie dają podstawy aby przyznać osobom głuchym z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 03-L uprawnienia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Rzeszowie” – informuje  Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych.
Reklama
Choć nie jest ostatecznie przesądzony los projektu uchwały i niewykluczone, że radni faktycznie projekt odrzucą, co będzie równoznaczne z ponownym rozpatrzeniem petycji, to  przedstawiciele Stowarzyszenia apelują o modyfikację projektu uchwał. Zaznaczmy ponownie, że temat zostanie poruszony podczas wtorkowej Sesji Rady Miasta.

Treść apelu Stowarzyszenia publikujemy poniżej:

„Apelujemy do Rady Miasta Rzeszowa która zbiera się na najbliższej Sesji Rady Miasta o oddalenie i wycofanie tego punktu zgłoszonego przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji dot. petycji w sprawie zwolnienia z odpłatności osób głuchych za przewozy środkami lokalnego transportu zbiorowego w Rzeszowie, tak aby projekt uchwały wrócił ponownie do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w celu zmodyfikowania projektu uchwały poprzez dokooptowanie osób głuchych do grona podmiotów uprawnionych do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Rzeszowie. Projekt uchwały przygotowany przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji wymaga dalszych prac i poprawek, tutaj potrzebna jest głęboka analiza petycji oraz przeanalizowanie uchwał Rady Miast w których obowiązują już bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla osób głuchych”.

Co więcej, po naszej wcześniejszej publikacji, 4 lipca br. Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych w Warszawie wysłało oficjalne pismo do Rady Miasta Rzeszowa, w którym informuje o przepisach prawnych umożliwiających wprowadzenie wyżej wspomnianych ulg.


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie odsłonięto mural upamiętniający rodzinę Ulmów [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Malowidło powstało na ścianie kamienicy przy ul. Gałęzowskiego 6. Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow.

Rzeszów

Budowa RCK zbliża się do końca. Od 2 października przejezdna ul. Grottgera i nowe rondo [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Całość miejskiej części Rzeszowskigo Centrum Komunikacyjnego będzie gotowa 28 listopada.

Rzeszów

Przy ul. Hoffmanowej powstanie nowy budynek BSH. 100 nowych miejsc pracy

RZESZÓW. Firma Strabag wybuduje warty prawie 24 mln zł nowy budynek spółki BSH, producenta AGD marek Bosch i Siemens. Będzie to siedziba Centrum Badań i Rozwoju małego AGD w Rzeszowie.

Rzeszów

PCN "Łukasiewicz" nagrodzone w konkursie “Budowa Roku 2022”

RZESZÓW. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie otrzymał nagrodę I stopnia w XXXIII edycji Konkursu Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa „Budowa Rok 2022”. Organizowany od 33 lat konkurs, promuje najciekawsze w danym...

Rzeszów

Wracał z Rzeszowa do Łańcuta mając ponad 3,6 promila

RZESZÓW. 35-letni kierowca BMW podczas powrotu samochodem z Rzeszowa do Łańcuta dwukrotnie uszkodził swój pojazd. Okazało się, że miał ponad 3,6 promila alkoholu.
 

Rzeszów

Rzeszów ma konstytucję przestrzenną. "Dokument innowacyjny na skalę kraju"

RZESZOW. Podczas wtorkowej sesji, miejscy radni uchwalili nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta. To dokument, na bazie którego będą teraz powstawać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. 

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami osiedli Drabinianka i Biała

Spotkania w ramach cyklu „RzeszówToMy" dotyczą m.in. inwestycji na osiedlach jakie udało się zrealizować, placów miasta dotyczących danego osiedla oraz tematów bieżących.

Rzeszów

Budowa przejazdów dla rowerzystów. Możliwe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Budowa obejmuje m.in. przebudowę istniejących sygnalizacji świetlnych, budowę przejazdów rowerowych, przebudowę istniejących chodników oraz dostosowanie oznakowania drogowego do wprowadzonych zmian w zakresie infrastruktury drogowej.

Reklama