Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych ws. darmowych biletów: podstawa prawna jest

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji uważa, że nie ma podstaw prawnych umożliwiających wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją miejską dla osób głuchych. Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych posiada odmienne stanowisko i apeluje o ponowne rozpatrzenie petycji.

Jeszcze wczoraj poruszaliśmy temat, jaki znajdzie się w proponowanym porządku obrad Rady Miasta Rzeszowa, dotyczący wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla osób głuchych z umiarkowanym stopnień niepełnosprawności, a już dzisiaj Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych uważa, że decyzja jaką podjęła Komisja Skarg, Wniosków i Petycji jest błędna.

„To nie jest tak, że temat jest zamknięty. Może być tak, że Komisja zadecydowała, że nie ma podstaw prawnych, a radni podejmą inną decyzję. Ewentualnie będzie oddalenie i wycofanie tego punktu” - wyjaśnia Tadeusz Ożyło, przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Pozostali radni Rzeszowa nalezący do Komisji to: Bogusław Sak, Jolanta Kaźmierczak, Tomasz Kamiński i Waldemar Wywrocki.

W związku z powyższym radni należący do Komisji uznali, że petycja jaką dostali od Stowarzyszenia nie ma podstawy prawnej umożliwiającej jej realizację: „nie jest możliwe zniesienie odpłatności za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego w Rzeszowie wyłącznie dla osób głuchych na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym, gdyż przepisy prawa nie dają podstawy na przetwarzanie danych osobowych w zakresie przyczyny powstania niepełnosprawności danej osoby” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Zaznaczmy, że z przywileju darmowych przejazdów na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej o stopniu umiarkowanym o symbolu 03-L korzystają mieszkańcy Olsztyna, Wrocławia, Bydgoszczy, Opola, Radomska, Ostródy oraz Starogardu Gdańskiego. Dodatkowo członkowie Stowarzyszenia powołują się na Dziennik Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej i Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 lipca 2015 roku.

„Na tej podstawie prawnej osoby niepełnosprawnej jest okazana symbolika niepełnosprawności danej osoby do przejazdów m.in. koleją PKP w komunikacji krajowej czy też do uprawnień do ulg i bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w polskich miastach czyli nie jest prawdą, że przepisy prawa nie dają podstawy aby przyznać osobom głuchym z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 03-L uprawnienia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Rzeszowie” – informuje  Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych.
Reklama
Choć nie jest ostatecznie przesądzony los projektu uchwały i niewykluczone, że radni faktycznie projekt odrzucą, co będzie równoznaczne z ponownym rozpatrzeniem petycji, to  przedstawiciele Stowarzyszenia apelują o modyfikację projektu uchwał. Zaznaczmy ponownie, że temat zostanie poruszony podczas wtorkowej Sesji Rady Miasta.

Treść apelu Stowarzyszenia publikujemy poniżej:

„Apelujemy do Rady Miasta Rzeszowa która zbiera się na najbliższej Sesji Rady Miasta o oddalenie i wycofanie tego punktu zgłoszonego przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji dot. petycji w sprawie zwolnienia z odpłatności osób głuchych za przewozy środkami lokalnego transportu zbiorowego w Rzeszowie, tak aby projekt uchwały wrócił ponownie do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w celu zmodyfikowania projektu uchwały poprzez dokooptowanie osób głuchych do grona podmiotów uprawnionych do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Rzeszowie. Projekt uchwały przygotowany przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji wymaga dalszych prac i poprawek, tutaj potrzebna jest głęboka analiza petycji oraz przeanalizowanie uchwał Rady Miast w których obowiązują już bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla osób głuchych”.

Co więcej, po naszej wcześniejszej publikacji, 4 lipca br. Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych w Warszawie wysłało oficjalne pismo do Rady Miasta Rzeszowa, w którym informuje o przepisach prawnych umożliwiających wprowadzenie wyżej wspomnianych ulg.


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Będzie cieplej i ładniej w przedszkolu przy ul. Hoffmanowej. Trwa remont

RZESZÓW. Trwa remont kolejnej placówki edukacyjnej w Rzeszowie. Budynek Przedszkola Publicznego nr 23 jest aktualnie docieplany, zyska również nową elewację.

Rzeszów

Trwa rozbudowa terenu rekreacyjnego przy szkole na os. Słocina

RZESZÓW. Trwa kolejny etap zagospodarowania terenu przy Szkole Podstawowej nr 5 na osiedlu Słocina. Inwestycja powstaje w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. 

Rzeszów

Jakim miastem jest Rzeszów? Naukowcy i studenci z UR opublikowali wyniki badań

RZESZÓW. W badaniu przeprowadzonym w okresie od 15 maja do 6 lipca 2023 r. wzięło udział ponad 1200 ankietowanych. Oceniali oni m.in. stan i potencjał rozwojowy miasta oraz czynniki, które wpływają na jego...

Rzeszów

15. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy [PROGRAM]

RZESZÓW/JASIONKA. Znamy już pełny program jubileuszowej, 15. edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. Do rozpoczęcia festiwalu pozostało już tylko kilka dni.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska podpisała umowę z Boeingiem

RZESZÓW. Rzeszowska uczelnia jest drugą w Polsce i jedną z dwudziestu na świecie, z którymi Boeing Company nawiązał współpracę.

Rzeszów

ZNICZ. Komunikacja miejska w okresie Wszystkich Świętych

RZESZOW. W okresie Wszystkich Świętych nastąpią zmiany w rzeszowskiej komunikacji miejskiej. Jak co roku, 1 listopada w ramach akcji „ZNICZ”, Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi dodatkowe linie specjalne. Będzie ich 10. Znaczna większość...

Rzeszów

Zaawansowane prace przy przebudowie odcinka ul. Wyspiańskiego

RZESZÓW. Trwają już zaawansowane prace przy rozbudowie fragmentu ul. Wyspiańskiego. Inwestycję o wartości 1,8 mln zł realizuje firma MG Infrastruktura Marian Wołczyk.

Rzeszów

"Drabina do nieba" - rzeźba upamiętniająca prof. Józefa Szajnę oficjalnie odsłonięta

RZESZÓW. Rzeźba wybudowana została na wzniesieniu, na pasie zieleni ul. Krakowskiej. 

Reklama