Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych ws. darmowych biletów: podstawa prawna jest

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji uważa, że nie ma podstaw prawnych umożliwiających wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją miejską dla osób głuchych. Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych posiada odmienne stanowisko i apeluje o ponowne rozpatrzenie petycji.

Jeszcze wczoraj poruszaliśmy temat, jaki znajdzie się w proponowanym porządku obrad Rady Miasta Rzeszowa, dotyczący wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla osób głuchych z umiarkowanym stopnień niepełnosprawności, a już dzisiaj Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych uważa, że decyzja jaką podjęła Komisja Skarg, Wniosków i Petycji jest błędna.

„To nie jest tak, że temat jest zamknięty. Może być tak, że Komisja zadecydowała, że nie ma podstaw prawnych, a radni podejmą inną decyzję. Ewentualnie będzie oddalenie i wycofanie tego punktu” - wyjaśnia Tadeusz Ożyło, przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Pozostali radni Rzeszowa nalezący do Komisji to: Bogusław Sak, Jolanta Kaźmierczak, Tomasz Kamiński i Waldemar Wywrocki.

W związku z powyższym radni należący do Komisji uznali, że petycja jaką dostali od Stowarzyszenia nie ma podstawy prawnej umożliwiającej jej realizację: „nie jest możliwe zniesienie odpłatności za usługi przewozowe środkami lokalnego transportu zbiorowego w Rzeszowie wyłącznie dla osób głuchych na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym, gdyż przepisy prawa nie dają podstawy na przetwarzanie danych osobowych w zakresie przyczyny powstania niepełnosprawności danej osoby” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Zaznaczmy, że z przywileju darmowych przejazdów na podstawie legitymacji osoby niepełnosprawnej o stopniu umiarkowanym o symbolu 03-L korzystają mieszkańcy Olsztyna, Wrocławia, Bydgoszczy, Opola, Radomska, Ostródy oraz Starogardu Gdańskiego. Dodatkowo członkowie Stowarzyszenia powołują się na Dziennik Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej i Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 lipca 2015 roku.

„Na tej podstawie prawnej osoby niepełnosprawnej jest okazana symbolika niepełnosprawności danej osoby do przejazdów m.in. koleją PKP w komunikacji krajowej czy też do uprawnień do ulg i bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w polskich miastach czyli nie jest prawdą, że przepisy prawa nie dają podstawy aby przyznać osobom głuchym z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o symbolu 03-L uprawnienia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Rzeszowie” – informuje  Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych.
Reklama
Choć nie jest ostatecznie przesądzony los projektu uchwały i niewykluczone, że radni faktycznie projekt odrzucą, co będzie równoznaczne z ponownym rozpatrzeniem petycji, to  przedstawiciele Stowarzyszenia apelują o modyfikację projektu uchwał. Zaznaczmy ponownie, że temat zostanie poruszony podczas wtorkowej Sesji Rady Miasta.

Treść apelu Stowarzyszenia publikujemy poniżej:

„Apelujemy do Rady Miasta Rzeszowa która zbiera się na najbliższej Sesji Rady Miasta o oddalenie i wycofanie tego punktu zgłoszonego przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji dot. petycji w sprawie zwolnienia z odpłatności osób głuchych za przewozy środkami lokalnego transportu zbiorowego w Rzeszowie, tak aby projekt uchwały wrócił ponownie do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w celu zmodyfikowania projektu uchwały poprzez dokooptowanie osób głuchych do grona podmiotów uprawnionych do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Rzeszowie. Projekt uchwały przygotowany przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji wymaga dalszych prac i poprawek, tutaj potrzebna jest głęboka analiza petycji oraz przeanalizowanie uchwał Rady Miast w których obowiązują już bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla osób głuchych”.

Co więcej, po naszej wcześniejszej publikacji, 4 lipca br. Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych w Warszawie wysłało oficjalne pismo do Rady Miasta Rzeszowa, w którym informuje o przepisach prawnych umożliwiających wprowadzenie wyżej wspomnianych ulg.


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Obok ratusza ma powstać nowe miejsce spotkań dla mieszkańców

RZESZÓW. Miasto planuje budowę nowego budynku przy ul. Słowackiego. Ma być to miejsce zarówno na spotkania jak i na wystawy czy kameralne koncerty.

Rzeszów

Co słychać na budowie nowej hali sportowej przy I LO w Rzeszowie?

RZESZÓW.  Jak informuje ratusz „prace postępują zgodnie z harmonogramem”. Obecnie wykonywane są podziemia nowego budynku.

Rzeszów

Poranny wypadek na ul. Słocińskiej w Rzeszowie. Samochód potrącił dwie dziewczynki

RZESZÓW. 7 i 10-latka zostały dziś rano potrącone przez samochód osobowy na oznakowanym przejściu dla pieszych na ulicy Słocińskiej. Z obrażeniami trafiły do szpitala. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy.

Rzeszów

"Różowe skrzyneczki" w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

RZESZÓW. WSIiZ włączyła się w akcję fundacji „Różowa skrzyneczka”, która walczy z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. W toaletach na terenie uczelni pojawiły się skrzyneczki, w których znajdują się darmowe środki higieny osobistej.

Rzeszów

Oto 10 kluczowych inwestycji, które mają powstać w Rzeszowie w najbliższych latach

RZESZÓW. Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki, aquapark, Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne, Wisłokostrada - to tylko część ważnych inwestycji, które miasto planuje zrealizować w Rzeszowie w ciągu najbliższych lat.

Rzeszów

Wyjątkowa ławeczka Łukasiewicza przed Urzędem Marszałkowskim

​RZESZÓW. Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego przy al. Cieplińskiego stanęła wyjątkowa ławka upamiętniająca Ignacego Łukasiewicza. - Ławeczka ma nie tylko upamiętniać tę wybitną postać, ale ma też mieć wymiar edukacyjny, zwłaszcza dla młodych...

Rzeszów

10 największych i najważniejszych inwestycji w 2022 roku w Rzeszowie wg ratusza

RZESZÓW. Po tzw. „małych” inwestycjach, przyszedł czas na te duże. Ratusz przedstawił listę 10 największych i najważniejszych „dużych” inwestycji minionego roku.

Rzeszów

Program in vitro w Rzeszowie - konkurs rozstrzygnięty

RZESZÓW. Wybrana została oferta firmy PARENS. Program będzie trwał od 9 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2025 r.

Reklama