Rzeszów - Czwartek, 23.01.2025
Reklama

Sto operacji z udziałem robota da Vinci w KSW nr 1 w Rzeszowie

Dodano:

fot. KSW nr 1 w Rzeszowie
fot. KSW nr 1 w Rzeszowie
RZESZÓW. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie odbyła się właśnie 100. operacja wykonana przy pomocy robota da Vinci, wykorzystywanego przy zabiegach na raka prostaty. Dzień ten przypadł na listopad – miesiąc świadomości zdrowotnej mężczyzn.

Z operacji z wykorzystaniem robota da Vinci w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej od początku maja, w ciągu sześciu miesięcy trwania programu, skorzystało już stu chorych.

– W tym okresie, pomimo trwającej pandemii, w naszym szpitalu wykonaliśmy dwa razy więcej operacji u chorych na raka prostaty pacjentów niż było wykonanych w szpitalu w całym 2020 roku – mówi Janusz Ławiński, dyrektor KSW.­­­

Chorzy otrzymali pomoc dzięki wykorzystaniu systemu robota da Vinci. – Robot da Vinci to przedłużenie rąk chirurga, narzędzia o ruchomości 560 stopni. Umożliwia m.in. na doskonałą wizualizację pola operacyjnego – w dziesięciokrotnym powiększeniu i w jakości 3D full HD. Operacje wykonywane tą metodą dają znakomite rezultaty – mówi dr Paweł Wisz, kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w KSW. – Należy jednak pamiętać, że sam robot nie wykonuje operacji. Jednym z najważniejszych czynników, wpływających nie tylko na czas samego zabiegu, ale i na jego skuteczność jest doświadczenie chirurga, który go wykonuje. To od jego doświadczenia zależy jakość operacji – dodaje.
Reklama
Na świecie z wykorzystaniem robota da Vinci wykonuje się ok. 1,5 mln operacji rocznie. To wzrost o ok. 20% w stosunku do zeszłego roku. W Polsce w minionym kwartale liczba zabiegów w asyście robota wyniosła 548. To o ponad 110% więcej niż rok wcześniej.

Rak prostaty, operowany przy użyciu systemu, to obecnie najczęstszy nowotwór występujący wśród mężczyzn w naszym kraju. Zachorowalność na raka gruczołu krokowego dotyczyła w ubiegłym roku 19 tys. mężczyzn, czyli około jednej piątej panów cierpiących na nowotwory.

Listopad jest miesiącem świadomości zdrowotnej mężczyzn. Szczególnie w tym czasie warto przypominać o regularnych badaniach, szczególnie panów po czterdziestce. Rak prostaty może doprowadzić do śmierci, natomiast  odpowiednio wcześnie wykryty daje szansę całkowitego wyleczenia.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Pierwszy rzeszowianin, który urodził się w 2019 roku, przyszedł na świat o godz. 3.06

RZESZÓW. Adaś przyszedł na świat o godzinie 3:06 w szpitalu Pro Familia w Rzeszowie. 

Rzeszów

W Parku zdrowia na os. Kmity powstanie droga rowerowa oraz plac postojowy

RZESZÓW. Na inwestycje w budżecie miasta na 2019 rok zarezerwowano na ten cel 467 tys. zł.

Rzeszów

PKP PLK otrzymało dofinansowanie na przebudowę stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę na dofinansowanie dwóch projektów.

Reklama