Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Sprzęt do ratownictwa wodnego i ekwipunek dla ratowników górskich w rękach ukraińskich służb

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego / D. Kozik
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego / D. Kozik
RZESZÓW. Zacieśnia się współpraca pomiędzy polskimi i ukraińskimi służbami ratunkowymi. W urzędzie marszałkowskim podpisano umowę na dostarczenie sprzętu. Chodzi m.in. o sanie transportowe oraz nadajniki GPS.

Odzież i sprzęt do ratownictwa wodnego, ekwipunek dla ratowników górskich, w tym sanie transportowe i nadajniki GPS przekazano ukraińskim partnerom w ramach czwartej edycji projektu „Polskiej pomocy rozwojowej”. O tym, w jaki sposób realizowano projekt można było dowiedzieć się na konferencji prasowej, która miała miejsce w urzędzie marszałkowskim.

Nowoczesny sprzęt, który trafi do Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Iwano-Frankiwskim oraz w Obwodzie Zakarpackim będzie służył nie tylko zapewnieniu bezpieczeństwa turystom w górach ale będzie też wykorzystywany w ratownictwie wodnym i przeciwpowodziowym.

„Projekt „Polskiej pomocy rozwojowej” ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w obszarze transgranicznym, zwłaszcza w zakresie ratownictwa górskiego, wodnego i przeciwpowodziowego. W tym celu podpisaliśmy porozumienia z obwodami Iwano-Frankiwskim oraz Zakarpackim. Jednak, żeby dawały one podstawy do praktycznych działań potrzebne są środki finansowe” – wyjaśnia marszałek Władysław Ortyl.

Podczas konferencji uroczystego podpisania protokołów przekazania-odbioru, sprzętu ratowniczego dokonali: marszałek Władysław Ortyl oraz Wolodymyr Czerneckij – komendant Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Iwano-Frankiwskim i Tsitsei Volodymyr – pierwszy z-ca Komendanta  Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Zakarpackim.

Celem czwartej edycji projektu „Polskiej pomocy rozwojowej” było podniesienie poziomu bezpieczeństwa w pasie transgranicznym. Tegoroczny projekt był realizowany w rozszerzonej formule. Obejmował swoim wsparciem nie tylko ratowników z Obwodu Iwano-Frankiwskiego, ale też po raz pierwszy z Obwodu Zakarpackiego.
We wrześniu, w ramach pierwszego etapu projektowego, 20 strażaków z Ukrainy  uczestniczyło w szkoleniu z ratownictwa na obszarach wodnych. Kursanci, przez kilka dni zdobywali wiedzę i praktyczne umiejętności w Nisku, w specjalnym ośrodku szkoleniowym Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Tematyka ćwiczeń dotyczyła prawidłowej organizacji ratownictwa wodnego, bezpieczeństwa prowadzonych działań ratowniczych, pływania i technik ratownictwa wodnego.
Reklama

„W przeprowadzeniu tych szkoleń pomaga nam Podkarpacki Komendant Straży Pożarnej i jego służby oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, jako służba związana z ratownictwem górskim. Łączna wartość wszystkich projektów wynosi ponad 600 tysięcy złotych. To ważne, że możemy nawiązywać relacje i poszerzać współpracę polsko-ukraińską, ponieważ województwo podkarpackie graniczny bezpośrednio z tymi obwodami” – dodał marszałek.

Kolejnym szkoleniem, był przygotowany w Bieszczadach przy wsparciu Grupy Bieszczadzkiej GOPR, kurs z zakresu akcji poszukiwawczych w górach. Podczas szkolenia, które odbyło się w Stężnicy koło Baligrodu, 12 ratowników z Ukrainy poznało metody i techniki poszukiwawcze, zachowania ludzi zaginionych oraz zasady dowodzenia i planowania akcji w kontekście zagrożeń wynikających z warunków letnich i zimowych.

Szkolenie zakończyły ćwiczenia pokazowe, podczas których poszukiwano zaginionych przez partole ratownicze, z użyciem drona oraz z wykorzystaniem psa ratowniczego. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
 

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kolejna inwestycja PKP PLK na stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na rozbudowę Lokalnego Centrum Sterowania (LCS) na stacji Rzeszów Główny. Inwestycja zwiększy zasięg LCS’u, a to z kolei usprawni ruch kolejowy.

Rzeszów

Rusza ekologiczny bazarek w Parku Papieskim. Będzie około 150 wystawców

RZESZÓW. Handel ekologiczną żywnośćią i rękodziełem w Parku Papieskim będzie odbywał się raz w miesiącu, w wyznaczone soboty.

Rzeszów

Największe w Polsce zawody robotów już w ten weekend w Rzeszowie

RZESZÓW. Walki i wyścigi robotów oraz tegoroczna nowość, festiwal nowych technologii. Do stolicy Podkarpacia powracają największe w Polsce międzynarodowe zawody robotów XChallenge!

Rzeszów

Jubileuszowa edycja Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. Znamy pierwszych gości

RZESZÓW/JASIONKA. Organizatorzy zdradzają powoli punkty tegorocznego programu.

Rzeszów

Rozbudowa drogi z Rzeszowa do Jasionki. Inwestycja za ponad 145 mln ma być gotowa jeszcze w tym roku [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa rozbudowa 5-kilometrowego odcinka drogi od granicy miasta Rzeszowa do drogi wojewódzkiej w Jasionce. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z realizacji inwestycji.

Rzeszów

Rekordowy rok w historii lotniska w Jasionce. Obsłużono już ponad 800 tys. pasażerów

RZESZÓW/JASIONKA. W czwartek, 5 października na podrzeszowskim lotnisku odprawiono 800-tysięcznego pasażera w tym roku.

Rzeszów

250 mln zł na połączenie ul. Warszawskiej i Krakowskiej

RZESZÓW. 6,5 kilometra będzie miała droga, która połączy ulice Warszawska i Krakowską. W ramach inwestycji powstanie m.in. wiadukt nad ul. Warszawską i torami kolejowymi. Budowa drogi - ostatniego elementu północnej obwodnicy Rzeszowa,...

Rzeszów

Piknik Jabłonki. Posadzą 400 ozdobnych jabłonek w Rzeszowie

RZESZÓW. W najbliższy piątek, 6 października w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie pn. Piknik Jabłonki. W ramach pikniku organizatorzy wspólnie z mieszkańcami posadzą 400 ozdobnych jabłonek, m.in. w Parku Papieskim, gdzie na...

Reklama