Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Sprzęt do ratownictwa wodnego i ekwipunek dla ratowników górskich w rękach ukraińskich służb

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego / D. Kozik
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego / D. Kozik
RZESZÓW. Zacieśnia się współpraca pomiędzy polskimi i ukraińskimi służbami ratunkowymi. W urzędzie marszałkowskim podpisano umowę na dostarczenie sprzętu. Chodzi m.in. o sanie transportowe oraz nadajniki GPS.

Odzież i sprzęt do ratownictwa wodnego, ekwipunek dla ratowników górskich, w tym sanie transportowe i nadajniki GPS przekazano ukraińskim partnerom w ramach czwartej edycji projektu „Polskiej pomocy rozwojowej”. O tym, w jaki sposób realizowano projekt można było dowiedzieć się na konferencji prasowej, która miała miejsce w urzędzie marszałkowskim.

Nowoczesny sprzęt, który trafi do Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Iwano-Frankiwskim oraz w Obwodzie Zakarpackim będzie służył nie tylko zapewnieniu bezpieczeństwa turystom w górach ale będzie też wykorzystywany w ratownictwie wodnym i przeciwpowodziowym.

„Projekt „Polskiej pomocy rozwojowej” ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w obszarze transgranicznym, zwłaszcza w zakresie ratownictwa górskiego, wodnego i przeciwpowodziowego. W tym celu podpisaliśmy porozumienia z obwodami Iwano-Frankiwskim oraz Zakarpackim. Jednak, żeby dawały one podstawy do praktycznych działań potrzebne są środki finansowe” – wyjaśnia marszałek Władysław Ortyl.

Podczas konferencji uroczystego podpisania protokołów przekazania-odbioru, sprzętu ratowniczego dokonali: marszałek Władysław Ortyl oraz Wolodymyr Czerneckij – komendant Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Iwano-Frankiwskim i Tsitsei Volodymyr – pierwszy z-ca Komendanta  Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Obwodzie Zakarpackim.

Celem czwartej edycji projektu „Polskiej pomocy rozwojowej” było podniesienie poziomu bezpieczeństwa w pasie transgranicznym. Tegoroczny projekt był realizowany w rozszerzonej formule. Obejmował swoim wsparciem nie tylko ratowników z Obwodu Iwano-Frankiwskiego, ale też po raz pierwszy z Obwodu Zakarpackiego.
We wrześniu, w ramach pierwszego etapu projektowego, 20 strażaków z Ukrainy  uczestniczyło w szkoleniu z ratownictwa na obszarach wodnych. Kursanci, przez kilka dni zdobywali wiedzę i praktyczne umiejętności w Nisku, w specjalnym ośrodku szkoleniowym Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Tematyka ćwiczeń dotyczyła prawidłowej organizacji ratownictwa wodnego, bezpieczeństwa prowadzonych działań ratowniczych, pływania i technik ratownictwa wodnego.
Reklama

„W przeprowadzeniu tych szkoleń pomaga nam Podkarpacki Komendant Straży Pożarnej i jego służby oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, jako służba związana z ratownictwem górskim. Łączna wartość wszystkich projektów wynosi ponad 600 tysięcy złotych. To ważne, że możemy nawiązywać relacje i poszerzać współpracę polsko-ukraińską, ponieważ województwo podkarpackie graniczny bezpośrednio z tymi obwodami” – dodał marszałek.

Kolejnym szkoleniem, był przygotowany w Bieszczadach przy wsparciu Grupy Bieszczadzkiej GOPR, kurs z zakresu akcji poszukiwawczych w górach. Podczas szkolenia, które odbyło się w Stężnicy koło Baligrodu, 12 ratowników z Ukrainy poznało metody i techniki poszukiwawcze, zachowania ludzi zaginionych oraz zasady dowodzenia i planowania akcji w kontekście zagrożeń wynikających z warunków letnich i zimowych.

Szkolenie zakończyły ćwiczenia pokazowe, podczas których poszukiwano zaginionych przez partole ratownicze, z użyciem drona oraz z wykorzystaniem psa ratowniczego. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
 

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wypadek na ul. Warszawskiej. 1 osoba ranna

RZESZÓW. Na ul. Warszawskiej w Rzeszowie doszło do zderzenia peugeota z citroenem. Ranna została jedna osoba, pasażerka citroena. Kobieta trafiła do szpitala.

Rzeszów

Najciekawsze reklamy z całego świata na Politechnice Rzeszowskiej

RZESZÓW. Jedyny w Polsce seans, podczas którego można oglądać najciekawsze reklamy z całego świata. Nadchodzi 23. edycja wydarzenia pn. „ADventure – Nocne spotkanie z reklamą” organizowanego przez Studenckie Koło Naukowe Brief z...

Rzeszów

VII Budziwojski Kiermasz Bożonarodzeniowy. Świąteczne produkty, rodzinne warsztaty i występy artystyczne

RZESZÓW. W Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę. niedzielę. Uczestnicy będą mogli zakupić świąteczne wyroby rękodzielnicze i produkty spożywcze od obecnych wystawców, jak również wziąć udział w rodzinnych warsztatach oraz obejrzeć występy artystyczne.

Rzeszów

Rzeszowscy "komandosi" w szpitalu przy Lwowskiej. Obdarowali dzieci prezentami

RZESZÓW. W niecodziennej akcji wzięli udział rzeszowscy kontrterroryści. Zjeżdżali na linach z dachu Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, żeby przekazać dzieciom mikołajkowe prezenty. Pomagał im w tym robot pirotechniczny.  

Rzeszów

W przyszłym roku polecimy z Rzeszowa do Hiszpani

RZESZÓW/JASIONKA. Od 3 kwietnia 2024 roku Ryanair uruchamia loty z Jasionki do hiszpańskiego miasta Alicante. Trasę będą obsługiwały Boeingi 737-800.

Rzeszów

Dwa nowe lodowiska w Rzeszowie. Będą zadaszone i oświetlone

RZESZÓW. W stolicy Podkarpacia powstają dwa nowe, kryte lodowiska. Większe budowane jest już w miejscu starej ślizgawki, przy ul. Wyspiańskiego. Kolejne stanie nad zalewem na Wisłoku.

Rzeszów

Rzeszowski Dom Kultury. Ruszają zapisy na zimowe półkolonie

RZESZÓW. W środę, 6 grudnia startują zapisy na zimowe półkolonie dla dzieci, które odbędą się w dwunastu filiach Rzeszowskiego Domu Kultury na terenie całego miasta. Liczba miejsc ograniczona.

Rzeszów

Świąteczne Miasteczko na rynku już otwarte [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Rzeszowski rynek zyskał prawidziwie świąteczny klimat. Wczoraj odbyło się otwarcie Światecznego Miasteczka. Najważniejszym elementem wydarzenia było uroczyste włączenie iluminacji świetlnych i światełek na choince. Zobaczcie zdjęcia.

Reklama