Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Spektakl z „Siemaszki” wśród finałowej dwunastki ogólnopolskiego konkursu

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Spektakl „Lwów nie oddamy” w reżyserii Katarzyny Szyngiery zakwalifikował się do ścisłego finału Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Komisja Artystyczna Konkursu wyłoniła finałową dwunastkę po obejrzeniu 130 realizacji.

„Lwów nie oddamy” powalczy o nagrodę główną i nagrody indywidualne. Najlepszych z najlepszych wyłoni jury w składzie: Krzysztof Babicki, Jacek Kopciński, Michał Kotański, Paweł Płoski i Anna Wakulik. Narada w sprawie wyłonienia zwycięzcy potrwa od 10 maja do 20 czerwca.

Zwycięzców poznamy 29 czerwca podczas uroczystego finału. O oczekiwania względem rozstrzygnięcia zapytaliśmy Jadwigę Jagodę Skowron, pełnomocnika dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej: „Po cichu liczymy, że mamy szanse na główną nagrodę”.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu popularyzację współczesnego dramatu polskiego, promocję rodzimych dramatopisarzy i wspomaganie teatrów wystawiających polski dramat i adaptację polskiej literatury współczesnej, a także nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych. Konkurs jest organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Reklama
Udział w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej to kolejny sukces „Lwowa...”. Przedstawicnie ma już na koncie miano najlepszego spektaklu 5. edycji Festiwalu Nowego Teatru. W kwietniu „Lwów...” został zaprezentowany podczas 39. Warszawskich Spotkań Teatralnych, a w najbliższą niedzielę weźmie udział w 54. Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2019 w Szczecinie. Kolejnymi przystankami na trasie festiwalowego tournee po kraju będą Gdynia i Białystok.

 „Lwów nie oddamy” to bezkompromisowy spektakl o współczesnych relacjach polsko - ukraińskich. Choć nawiązuje do wydarzeń historycznych, nie skupia się na bolesnej przeszłości. Przeciwnie – dla jego twórców liczy się przede wszystkim tu i teraz. „Lwów nie oddamy” jest próbą pokazania relacji pomiędzy zwykłymi ludźmi – Polakami i Ukraińcami – którzy dziś w Polsce, zwłaszcza w miastach nieopodal granicznych, jak Rzeszów, żyją razem lub obok siebie – w zakładach pracy, na uczelniach, czy w wynajmowanych mieszkaniach.

Źródło: Teatr im. Wandy Siemaszkowej
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

10 autobusów elektrycznych lada dzień wyjedzie na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Autobusy będa obsługiwać linie 0A i 0B.

Rzeszów

Palił marihuanę prowadząc samochód. Na ul. Rejtana mężczyznę zauważył policjant

RZESZÓW. Do tej nietypowej interwencji doszło w poniedziałek ok. godz. 12.30.

Rzeszów

Chcą przenieść Dzwon Niepodległości na Plac Farny

RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta, radni Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowali wniosek jaki na ich ręce złożył Związek Strzelecki "Strzelec".

Rzeszów

Zatrzymano kuriera, który okradał zamówione przez siebie przesyłki

RZESZÓW. Z przesyłek wyjmował zegarki, a przesyłkę, po przepakowaniu, zwracał jako nieodebraną.

Rzeszów

Prof. Shimon Redlich doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Prof. Shimon Redlich, to izraelski historyk i publicysta. Urodził się w Brzeżanach.

Rzeszów

Alarm bombowy w biurze PSL w Rzeszowie. Ewakuowano 191 osób

RZESZÓW. Do biura PSL, przy ul. Ofiar Getta wysłano email z informacją o bombie w budynku. Ewakuowano 191 osób.

Rzeszów

Trwa sesja Rady Miasta. O czym dyskutują radni?

RZESZÓW. Na dzisiejszej sesji Rady Miasta radni zajmą się m.in. ustaleniem stawek za korzystanie z parkingu przy ul. Dworaka, projektem uchwały w sprawie rozbudowy skrzyżowań oraz stworzeniem w mieście nowego...

Rzeszów

Sylwester Czopek i Kazimierz Widenka nowymi Honorowymi Obywatelami Miasta Rzeszów

RZESZÓW. Honorowe Obywatelstwa przyznano podczas uroczystości z okazji 665-lecia lokacji Rzeszowa.

Reklama