Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Skwer na os. Baranówka oficjalnie nosi nazwę im. Krzysztofa Wyskiela

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. W Rzeszowie upamiętniono wybitnego pilota i nawigatora – Krzysztofa Wyskiela. Dzisiaj (11.10)  jego imieniem oficjalnie nazwano skwer na osiedlu Baranówka. - To był człowiek, którego wszyscy znamy… Był naszą dumą, zawsze się o nim mówiło – wspominała podczas środowej uroczystości Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa, która podziękowała także rzeszowskim radnym za to, że przygotowali i przyjęli podczas sierpniowej sesji projekt uchwały w sprawie upamiętnienia Wyskiela. - My jako miasto, cieszymy się, że powstała taka inicjatywa, właśnie tutaj, na osiedlu Baranówka – dodała Kaźmierczak.
 
Uroczystość oficjalnego nadania imienia Krzysztofa Wyskiela odbyła się na terenach rekreacyjnych między ulicami Brydaka i Starzyńskiego na os. Baranówka, niedaleko dawnego miejsca zamieszkania pilota. Znajdują się tu m.in. plac zabaw, plenerowa siłownia, góra saneczkowa, organizowane są tu liczne imprezy sportowe i rekreacyjne.

Decyzję o nadaniu nazwy temu miejscu „Skwer im. Krzysztofa Wyskiela” podjęli rzeszowscy radni, podczas sierpniowej sesji.

Projekt uchwały przygotował Mateusz Maciejczyk, radny klubu Platformy Obywatelskiej i zarazem przewodniczący Rady Osiedla Baranówka. – Cieszę się, że rzeszowscy radni jednomyślnie poparli tę inicjatywę. Jestem dumny z tego, że tutaj, w północnej części Rzeszowa ukształtowała się taka piękna wspólnota mieszkańców, która współpracując zmienia osiedla ale także dba o upamiętnienie historii i wybitnych postaci takich jak Krzysztof Wyskiel – powiedział Mateusz Maciejczyk.

Sylwetkę pilota oraz jego osiągnięcia przypomniał Szymon Jakubowski, regionalista, redaktor naczelny czasopisma "Podkarpacka Historia" a także jeden z inicjatorów uhonorowania pilota. – Krzysztof Wyskiel był związany z Aeroklubem Rzeszowskim w okresie jego największej świetności. To była potęga. Mogę wspomnieć tutaj takie postaci jak Witold Świadek, Wacław Nycz, Jan Baran. Tych pilotów już upamiętniono. Cieszę się, że przyszedł teraz czas na Krzysztofa Wyskiela – mówił Jakubowski.
Reklama
Wyskiel urodził się w Rzeszowie 22 stycznia 1957 roku. Swą przygodę z lotnictwem zaczynał jako 16-latek w Aeroklubie Rzeszowskim w 1973 r. W 1974 r. zdobył licencję pilota szybowcowego. Pierwszy większy sukces odniósł w 1979 r., gdy w parze ze Zbigniewem Zajdlem zdobył złoty medal w Samolotowych Mistrzostwach Polski Rajdowo-Nawigacyjnych Juniorów w Piotrkowie Trybunalskim.

W latach 80. zdobywał najwyższe laury w parze z Wacławem Nyczem (W. Nycz-pilot, K. Wyskiel-nawigator). Razem czterokrotnie wywalczyli tytuły mistrzów Polski rajdowo-nawigacyjnych. Krzysztof Wyskiel, uważany za jednego z najlepszych nawigatorów lotniczych w Polsce, wielokrotnie zdobywał medale również w innych prestiżowych imprezach sportowych, m.in. w Lubelskich Zimowych Zawodach Samolotowych (nieoficjalnych zimowych mistrzostwach Polski).

W drugiej połowie lat 80. Krzysztof Wyskiel zajął się akrobacją szybowcową. W 1987 roku był członkiem reprezentacji Polski, która zdobyła drużynowo złoty medal II Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej. Zginął tragicznie 20 sierpnia 1989 r. w czasie Mistrzostw Świata w akrobacji szybowcowej w niemieckiej miejscowości Hockenheim wykonując skomplikowany manewr na wysokości około 300 metrów. Spoczywa na rzeszowskim cmentarzu komunalnym Wilkowyja.
 
Upamiętnienie wybitnego pilota to inicjatywa jego rodziny, środowiska regionalistów związanych z "Podkarpacką Historią”, a także m.in. rzeszowskiego fotografa Jerzego Żygadły. 


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Rzeszowa [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Po trzech latach przerwy, w sobotę ulicami Rzeszowa przeszedł Orszak Trzech Króli. Ogólnopolskie hasło tegorocznego Orszaku brzmi „W jasełkach leży!”, natomiast w Rzeszowie wołano również m.in. „Niech każdy się dowie –...

Rzeszów

Ostatni weekend ze Świątecznym Miasteczkiem na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Jeszcze tylko do niedzieli, 7 stycznia 2024 r. będzie można odwiedzić Świąteczne Miasteczko na rzeszowskim Rynku.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie nowy żłobek. Przyjmie 190 maluchów

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na budowę żłobka na przy ul. Jachowicza na osiedlu Drabinianka. Obiekt powstanie w sąsiedztwie nowej szkoły i przedszkola przy ulicy Kwiatkowskiego, oddanych do użytku we wrześniu 2022 roku.

Rzeszów

Orszak Trzech Króli. Utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Po trzech latach przerwy, rzeszowskimi ulicami przejdzie Orszak Trzech Króli. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 6 stycznia. W związku z tym, ulice na trasie przemarszu będą zamykane.

Rzeszów

W starym bloku przy ul. Hetmańskiej dobudowano zewnętrzne windy

RZESZÓW. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie dobudował sześć zewnętrznych wind do bloku przy ul. Hetmańskiej 43/1. Dzięki temu mieszkańcy tego sześciopiętrowego budynku, nie musza już chodzić na piechotę.

Rzeszów

Na kilkadziesiąt dni zamkną jedną z ulic w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. W związku z przebudową ul. Grunwaldzkiej, na około półtora miesiąca zamknięta zostanie ul. Kopernika.

Rzeszów

Nowy radiowóz dla rzeszowskich policjantów

RZESZÓW. Kia Sportage zasiliła flotę radiowozów rzeszowskiej policji. Pojazd wyróżnia się na tle innych samochodów nowym oznakowaniem.

Rzeszów

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Rzeszowa. Będzie blisko 500 artystów [TRASA]

RZESZÓW. Orszak Trzech Króli powraca na ulice Rzeszowa. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę. Będzie w nim uczestniczyło blisko 500 artystów, a w organizację wydarzenia zaangażowanych jest prawie 2 tysiące osób.

Reklama