Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Skwer na os. Baranówka oficjalnie nosi nazwę im. Krzysztofa Wyskiela

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. W Rzeszowie upamiętniono wybitnego pilota i nawigatora – Krzysztofa Wyskiela. Dzisiaj (11.10)  jego imieniem oficjalnie nazwano skwer na osiedlu Baranówka. - To był człowiek, którego wszyscy znamy… Był naszą dumą, zawsze się o nim mówiło – wspominała podczas środowej uroczystości Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa, która podziękowała także rzeszowskim radnym za to, że przygotowali i przyjęli podczas sierpniowej sesji projekt uchwały w sprawie upamiętnienia Wyskiela. - My jako miasto, cieszymy się, że powstała taka inicjatywa, właśnie tutaj, na osiedlu Baranówka – dodała Kaźmierczak.
 
Uroczystość oficjalnego nadania imienia Krzysztofa Wyskiela odbyła się na terenach rekreacyjnych między ulicami Brydaka i Starzyńskiego na os. Baranówka, niedaleko dawnego miejsca zamieszkania pilota. Znajdują się tu m.in. plac zabaw, plenerowa siłownia, góra saneczkowa, organizowane są tu liczne imprezy sportowe i rekreacyjne.

Decyzję o nadaniu nazwy temu miejscu „Skwer im. Krzysztofa Wyskiela” podjęli rzeszowscy radni, podczas sierpniowej sesji.

Projekt uchwały przygotował Mateusz Maciejczyk, radny klubu Platformy Obywatelskiej i zarazem przewodniczący Rady Osiedla Baranówka. – Cieszę się, że rzeszowscy radni jednomyślnie poparli tę inicjatywę. Jestem dumny z tego, że tutaj, w północnej części Rzeszowa ukształtowała się taka piękna wspólnota mieszkańców, która współpracując zmienia osiedla ale także dba o upamiętnienie historii i wybitnych postaci takich jak Krzysztof Wyskiel – powiedział Mateusz Maciejczyk.

Sylwetkę pilota oraz jego osiągnięcia przypomniał Szymon Jakubowski, regionalista, redaktor naczelny czasopisma "Podkarpacka Historia" a także jeden z inicjatorów uhonorowania pilota. – Krzysztof Wyskiel był związany z Aeroklubem Rzeszowskim w okresie jego największej świetności. To była potęga. Mogę wspomnieć tutaj takie postaci jak Witold Świadek, Wacław Nycz, Jan Baran. Tych pilotów już upamiętniono. Cieszę się, że przyszedł teraz czas na Krzysztofa Wyskiela – mówił Jakubowski.
Reklama
Wyskiel urodził się w Rzeszowie 22 stycznia 1957 roku. Swą przygodę z lotnictwem zaczynał jako 16-latek w Aeroklubie Rzeszowskim w 1973 r. W 1974 r. zdobył licencję pilota szybowcowego. Pierwszy większy sukces odniósł w 1979 r., gdy w parze ze Zbigniewem Zajdlem zdobył złoty medal w Samolotowych Mistrzostwach Polski Rajdowo-Nawigacyjnych Juniorów w Piotrkowie Trybunalskim.

W latach 80. zdobywał najwyższe laury w parze z Wacławem Nyczem (W. Nycz-pilot, K. Wyskiel-nawigator). Razem czterokrotnie wywalczyli tytuły mistrzów Polski rajdowo-nawigacyjnych. Krzysztof Wyskiel, uważany za jednego z najlepszych nawigatorów lotniczych w Polsce, wielokrotnie zdobywał medale również w innych prestiżowych imprezach sportowych, m.in. w Lubelskich Zimowych Zawodach Samolotowych (nieoficjalnych zimowych mistrzostwach Polski).

W drugiej połowie lat 80. Krzysztof Wyskiel zajął się akrobacją szybowcową. W 1987 roku był członkiem reprezentacji Polski, która zdobyła drużynowo złoty medal II Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej. Zginął tragicznie 20 sierpnia 1989 r. w czasie Mistrzostw Świata w akrobacji szybowcowej w niemieckiej miejscowości Hockenheim wykonując skomplikowany manewr na wysokości około 300 metrów. Spoczywa na rzeszowskim cmentarzu komunalnym Wilkowyja.
 
Upamiętnienie wybitnego pilota to inicjatywa jego rodziny, środowiska regionalistów związanych z "Podkarpacką Historią”, a także m.in. rzeszowskiego fotografa Jerzego Żygadły. 


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zbiórka odpadów niebezpiecznych w Rzeszowie [Terminy i punkty odbioru]

RZESZÓW. Zbiórka odbędzie sie w dniach  od 22 do 29 kwietnia 2022 r.

Rzeszów

Na Drabiniance powstanie kładka dla pieszych i rowerzystów

RZESZÓW. Jeszcze w tym miesiącu miasto ogłosi przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy nad rzeką Strug na osiedlu Drabinianka.

Rzeszów

Nowy ogród kieszonkowy w Rzeszowie powstanie przy al. Sikorskiego

RZESZOW. W ogrodzie dominował będzie kolor czerwony. Pojawi się w nim ponad półtora tysiąca roślin, miejsca do wypoczynku, a także kosz do grania w koszykówkę. 

Rzeszów

Rewitalizacja parku przy ul. Wieniawskiego. Umowa z wykonawcą podpisana

RZESZÓW. Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się rewitalizacja 3-hektarowego parku przy ul. Wieniawskiego na osiedlu Zalesie.  Przybędzie drzew i krzewów, powstaną nowe aleje, plac zabaw zostanie rozbudowany.

Rzeszów

Wielkanocne jarmarki w Plazie. Inspiracje i pomysły na świąteczny stół

RZESZÓW. Wielkanocne przysmaki, rękodzieło artystyczne, ozdoby świąteczne oraz wyjątkowe przyprawy to wszystko będzie można znaleźć na jarmarkach świątecznych w CH Plaza Rzeszów. 

Rzeszów

Poszerzą ulicę Ustrzycką w Rzeszowie

RZESZÓW. Prawie 800-metrowy odcinek ulicy Ustrzyckiej zostanie przebudowany. Droga zostanie poszerzona do minimum 6 m, powstanie chodnik oraz nowe oświetlenie.

Rzeszów

W niedzielę utrudnienia w ruchu w związku z Półmaratonem Rzeszowskim

RZESZÓW. Trasa biegu będzie prowadzić ulicami miasta oraz Bulwarami nad Wisłokiem. Niektóre drogi zostaną częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu.

Rzeszów

Ruszyła budowa ponad 10-kilometrowego odcinka S19 Rzeszów Południe - Babica

RZESZÓW. W ramach inwestycji wybudowany zostanie tunel o długości ok. 2,2 km.

Reklama