Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Skwer na os. Baranówka oficjalnie nosi nazwę im. Krzysztofa Wyskiela

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. W Rzeszowie upamiętniono wybitnego pilota i nawigatora – Krzysztofa Wyskiela. Dzisiaj (11.10)  jego imieniem oficjalnie nazwano skwer na osiedlu Baranówka. - To był człowiek, którego wszyscy znamy… Był naszą dumą, zawsze się o nim mówiło – wspominała podczas środowej uroczystości Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa, która podziękowała także rzeszowskim radnym za to, że przygotowali i przyjęli podczas sierpniowej sesji projekt uchwały w sprawie upamiętnienia Wyskiela. - My jako miasto, cieszymy się, że powstała taka inicjatywa, właśnie tutaj, na osiedlu Baranówka – dodała Kaźmierczak.
 
Uroczystość oficjalnego nadania imienia Krzysztofa Wyskiela odbyła się na terenach rekreacyjnych między ulicami Brydaka i Starzyńskiego na os. Baranówka, niedaleko dawnego miejsca zamieszkania pilota. Znajdują się tu m.in. plac zabaw, plenerowa siłownia, góra saneczkowa, organizowane są tu liczne imprezy sportowe i rekreacyjne.

Decyzję o nadaniu nazwy temu miejscu „Skwer im. Krzysztofa Wyskiela” podjęli rzeszowscy radni, podczas sierpniowej sesji.

Projekt uchwały przygotował Mateusz Maciejczyk, radny klubu Platformy Obywatelskiej i zarazem przewodniczący Rady Osiedla Baranówka. – Cieszę się, że rzeszowscy radni jednomyślnie poparli tę inicjatywę. Jestem dumny z tego, że tutaj, w północnej części Rzeszowa ukształtowała się taka piękna wspólnota mieszkańców, która współpracując zmienia osiedla ale także dba o upamiętnienie historii i wybitnych postaci takich jak Krzysztof Wyskiel – powiedział Mateusz Maciejczyk.

Sylwetkę pilota oraz jego osiągnięcia przypomniał Szymon Jakubowski, regionalista, redaktor naczelny czasopisma "Podkarpacka Historia" a także jeden z inicjatorów uhonorowania pilota. – Krzysztof Wyskiel był związany z Aeroklubem Rzeszowskim w okresie jego największej świetności. To była potęga. Mogę wspomnieć tutaj takie postaci jak Witold Świadek, Wacław Nycz, Jan Baran. Tych pilotów już upamiętniono. Cieszę się, że przyszedł teraz czas na Krzysztofa Wyskiela – mówił Jakubowski.
Reklama
Wyskiel urodził się w Rzeszowie 22 stycznia 1957 roku. Swą przygodę z lotnictwem zaczynał jako 16-latek w Aeroklubie Rzeszowskim w 1973 r. W 1974 r. zdobył licencję pilota szybowcowego. Pierwszy większy sukces odniósł w 1979 r., gdy w parze ze Zbigniewem Zajdlem zdobył złoty medal w Samolotowych Mistrzostwach Polski Rajdowo-Nawigacyjnych Juniorów w Piotrkowie Trybunalskim.

W latach 80. zdobywał najwyższe laury w parze z Wacławem Nyczem (W. Nycz-pilot, K. Wyskiel-nawigator). Razem czterokrotnie wywalczyli tytuły mistrzów Polski rajdowo-nawigacyjnych. Krzysztof Wyskiel, uważany za jednego z najlepszych nawigatorów lotniczych w Polsce, wielokrotnie zdobywał medale również w innych prestiżowych imprezach sportowych, m.in. w Lubelskich Zimowych Zawodach Samolotowych (nieoficjalnych zimowych mistrzostwach Polski).

W drugiej połowie lat 80. Krzysztof Wyskiel zajął się akrobacją szybowcową. W 1987 roku był członkiem reprezentacji Polski, która zdobyła drużynowo złoty medal II Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej. Zginął tragicznie 20 sierpnia 1989 r. w czasie Mistrzostw Świata w akrobacji szybowcowej w niemieckiej miejscowości Hockenheim wykonując skomplikowany manewr na wysokości około 300 metrów. Spoczywa na rzeszowskim cmentarzu komunalnym Wilkowyja.
 
Upamiętnienie wybitnego pilota to inicjatywa jego rodziny, środowiska regionalistów związanych z "Podkarpacką Historią”, a także m.in. rzeszowskiego fotografa Jerzego Żygadły. 


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Od poniedziałku zamknięty przejazd przy hali Podpromie

RZESZÓW. Od poniedziałku, 16 stycznia przez cały tydzień zamknięty będzie przejazd łączący ul. Lenartowicza z drogą przy hali Podpromie.

Rzeszów

Zostań "Kosmicznym Pomagaczem". Wesprzyj zakup kombinezonów rehabilitacyjnych dla dzieci z Rzeszowa i okolic

RZESZÓW. Fundacja "Mały Wielki Krok" prowadzi zbiórkę środków na zakup specjalistycznych kombinezonów, dzięki którym jej podopieczni będą mogli kontynuować rehabilitację.

Rzeszów

Tragiczny finał poszukiwań 67-latka z Rzeszowa

​RZESZOW. Wczoraj w Krasnem przypadkowa osoba natrafiła na zwłoki mężczyzny. Okazało się, że to ciało zaginionego w listopadzie ubiegłego roku 67-latka z Rzeszowa.

Rzeszów

Tak będzie wyglądała ulica Grunwaldzka po przebudowie [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Gotowy jest już projekt przebudowy ulicy Grunwaldzkiej. Na wniosek prezydenta Konrada Fijołka uzupełniono go o drzewa, które zostaną posadzone wzdłuż kamienic. Wizualizacje możecie zobaczyć pod artykułem.

Rzeszów

XIX Targi Ślubne już 5 lutego w Hali Podpromie w Rzeszowie. Bilety online taniej!

To już dziewiętnasta edycja wydarzenia organizowanego przez MTR Międzynarodowe Targi Rzeszowskie i firmę Sagier.

Rzeszów

Rozbudowa Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie

RZESZÓW. Rozpoczął się kolejny etap rozbudowy Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Rzeszów

WSIiZ zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

RZESZÓW. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie po raz kolejny zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Rzeszów

Rekordowy rok na lotniku w Jasionce, ponad 730 tys. pasażerów

RZESZÓW/JASIONKA. W drugiej połowie ubiegłego roku odnotowano najlepsze wyniki w historii lotniska.

Reklama