Rzeszów - Poniedziałek, 17.02.2025
Reklama

Skwer na os. Baranówka oficjalnie nosi nazwę im. Krzysztofa Wyskiela

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. W Rzeszowie upamiętniono wybitnego pilota i nawigatora – Krzysztofa Wyskiela. Dzisiaj (11.10)  jego imieniem oficjalnie nazwano skwer na osiedlu Baranówka. - To był człowiek, którego wszyscy znamy… Był naszą dumą, zawsze się o nim mówiło – wspominała podczas środowej uroczystości Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa, która podziękowała także rzeszowskim radnym za to, że przygotowali i przyjęli podczas sierpniowej sesji projekt uchwały w sprawie upamiętnienia Wyskiela. - My jako miasto, cieszymy się, że powstała taka inicjatywa, właśnie tutaj, na osiedlu Baranówka – dodała Kaźmierczak.
 
Uroczystość oficjalnego nadania imienia Krzysztofa Wyskiela odbyła się na terenach rekreacyjnych między ulicami Brydaka i Starzyńskiego na os. Baranówka, niedaleko dawnego miejsca zamieszkania pilota. Znajdują się tu m.in. plac zabaw, plenerowa siłownia, góra saneczkowa, organizowane są tu liczne imprezy sportowe i rekreacyjne.

Decyzję o nadaniu nazwy temu miejscu „Skwer im. Krzysztofa Wyskiela” podjęli rzeszowscy radni, podczas sierpniowej sesji.

Projekt uchwały przygotował Mateusz Maciejczyk, radny klubu Platformy Obywatelskiej i zarazem przewodniczący Rady Osiedla Baranówka. – Cieszę się, że rzeszowscy radni jednomyślnie poparli tę inicjatywę. Jestem dumny z tego, że tutaj, w północnej części Rzeszowa ukształtowała się taka piękna wspólnota mieszkańców, która współpracując zmienia osiedla ale także dba o upamiętnienie historii i wybitnych postaci takich jak Krzysztof Wyskiel – powiedział Mateusz Maciejczyk.

Sylwetkę pilota oraz jego osiągnięcia przypomniał Szymon Jakubowski, regionalista, redaktor naczelny czasopisma "Podkarpacka Historia" a także jeden z inicjatorów uhonorowania pilota. – Krzysztof Wyskiel był związany z Aeroklubem Rzeszowskim w okresie jego największej świetności. To była potęga. Mogę wspomnieć tutaj takie postaci jak Witold Świadek, Wacław Nycz, Jan Baran. Tych pilotów już upamiętniono. Cieszę się, że przyszedł teraz czas na Krzysztofa Wyskiela – mówił Jakubowski.
Reklama
Wyskiel urodził się w Rzeszowie 22 stycznia 1957 roku. Swą przygodę z lotnictwem zaczynał jako 16-latek w Aeroklubie Rzeszowskim w 1973 r. W 1974 r. zdobył licencję pilota szybowcowego. Pierwszy większy sukces odniósł w 1979 r., gdy w parze ze Zbigniewem Zajdlem zdobył złoty medal w Samolotowych Mistrzostwach Polski Rajdowo-Nawigacyjnych Juniorów w Piotrkowie Trybunalskim.

W latach 80. zdobywał najwyższe laury w parze z Wacławem Nyczem (W. Nycz-pilot, K. Wyskiel-nawigator). Razem czterokrotnie wywalczyli tytuły mistrzów Polski rajdowo-nawigacyjnych. Krzysztof Wyskiel, uważany za jednego z najlepszych nawigatorów lotniczych w Polsce, wielokrotnie zdobywał medale również w innych prestiżowych imprezach sportowych, m.in. w Lubelskich Zimowych Zawodach Samolotowych (nieoficjalnych zimowych mistrzostwach Polski).

W drugiej połowie lat 80. Krzysztof Wyskiel zajął się akrobacją szybowcową. W 1987 roku był członkiem reprezentacji Polski, która zdobyła drużynowo złoty medal II Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej. Zginął tragicznie 20 sierpnia 1989 r. w czasie Mistrzostw Świata w akrobacji szybowcowej w niemieckiej miejscowości Hockenheim wykonując skomplikowany manewr na wysokości około 300 metrów. Spoczywa na rzeszowskim cmentarzu komunalnym Wilkowyja.
 
Upamiętnienie wybitnego pilota to inicjatywa jego rodziny, środowiska regionalistów związanych z "Podkarpacką Historią”, a także m.in. rzeszowskiego fotografa Jerzego Żygadły. 


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Miasto przyznało stypendia najzdolniejszym młodym artystom

RZESZÓW. 48 młodych artystów otrzymało stypendia Prezydenta Miasta Rzeszowa w zakresie twórczości artystycznej. Wyróżnienia wręczono podczas uroczystej gali w Teatrze Maska.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami trzech osiedli

RZESZÓW. W czwartek, 22 czerwca 2023 r., odbędzie się spotkanie prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami osiedli Pobitno, Załęże i Wilkowyja.

Rzeszów

Sacheon nowym miastem partnerskim Rzeszowa

RZESZÓW. Od piątku (16 czerwca) Rzeszów ma nowe miasto partnerskie - Sacheon z Korei Południowej. Podpisaniu umowy partnerskiej towarzyszyła konferencja dla przedsiębiorców „Doing Business with South Korea”.

Rzeszów

Zakończono przebudowę przejazdu przez tory na ul. Myśliwskiej

RZESZÓW. Od piątku (16.06) od godz. 18:00 kierowcy będą mogli już korzystać z przebudowanego przejazdu przez tory na ul. Myśliwskiej w Rzeszowie. Inwestycję udało się zakończyć szybciej niż pierwotnie zakładano.

Rzeszów

Zderzenie dwóch renault w Dynowie. Jedna osoba trafiła do szpitala

RZESZÓW. Do wypadku doszło wczoraj tuż przed godz. 20:00. 

Rzeszów

Nowe lokalizacje przystanków na osiedlu Matysówka. Zmiany tras linii nr 5 i 18

RZESZÓW. Od soboty (17.06) w związku z zorganizowaniem nowej pętli autobusowej przy ul. Pienińskiej na osiedlu Matysówka oraz ustanowieniu dodatkowych przystanków zmianie ulegną trasy linii nr 5 i 18.

Rzeszów

Rozbudowa skrzyżowania ulic Lwowskiej i Mieszka I na finiszu. Utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Wykonawca inwestycji rozpoczyna układnie asfaltowej nawierzchni. W związku z tymi pracami w środę i czwartek (14 i 15.05) mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Więcej pieniędzy w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim

RZESZÓW. W lipcu br. wystartuje kolejna edycja Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem na zadania zgłoszone do realizacji przez mieszkańców przeznaczone zostanie 9,4 mln zł, czyli o 400 tys. zł więcej niż w...

Reklama