Rzeszów - Poniedziałek, 18.11.2024
Reklama

Rzeszowskie Forum Zieleni. Rozmowy o studium i nowych inwestycjach

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. We wtorek w Urban Lab dyskutowano o zieleni, klimacie i krajobrazie miejskim. Powstaną nowe parki i ogrody działkowe.

­­– Zmierzamy do tego, aby w przyszłości w Rzeszowie tereny zielone, biologicznie czynne zajmowały 30-35 % powierzchni miasta. Będzie to możliwe dzięki odpowiednim zapisom w studium i kolejnym krokom, które konsekwentnie będziemy wykonywali – powiedział podczas Rzeszowskiego Forum Zieleni prezydent Konrad Fijołek.

Wtorkowe spotkanie w Urban Lab dotyczyło tworzonego właśnie nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa. Poświęcone było tematyce miejskiej zieleni i krajobrazu, adaptacji miasta do zmian klimatu oraz retencji wodnej. Poza prezydentem Fijołkiem wzięli w nim udział dyrektor Biura Rozwoju Miasta Barbara Pujdak oraz przedstawiciele jej zespołu przygotowującego studium, a także członkowie organizacji walczących o ochronę zieleni.

– Dyskusje dotyczące zagospodarowania miasta dotyczyły kiedyś głownie układów drogowych czy też intensywności zabudowy. Była to tendencja widoczna nie tylko w Rzeszowie. Tworząc nowe studium dla naszego miasta najmocniejszy akcent chcemy postawić gdzie indziej – na zieleń. Planujemy ją na kolejne lata, dostęp do zielni traktując jako inwestycję – podkreślał prezydent.

Nowe studium przewiduje możliwość utworzenia na terenach zieleni nieurządzonej ogrodów działkowych. Miasto ma także zagwarantować dalsze funkcjonowanie istniejących już ogrodów. Obawy w tej kwestii wywołał zapis dotyczący wprowadzenia funkcji publicznej w ogrodach działkowych. Jak się okazało, dotyczy on jedynie sytuacji, aby w przyszłości, jeśli zaistnieje taka potrzeba, można tam było urządzić park czy inny obiekt zieleni. Na terenach tych ogrodów nie będzie natomiast możliwości oddania gruntu pod budownictwo.
Reklama
Podczas Rzeszowskiego Forum Zieleni zgłoszono wiele propozycji nowych inwestycji. Padła m.in. propozycja, aby znajdującą się w mieście strzelnicę wojskową przekształcić w park miejski. – Warto także zająć się terenem, na którym znajdują się źródła Mikośki. To potężny teren, gdzie żyją bobry. Chciałbym, aby w tej okolicy powstał las miejski – zaproponował Mirosław Ruszała ze stowarzyszenia Ekoskop. Inna propozycja dotyczyła utworzenia w mieście parku japońskiego z charakterystycznymi dla tego kraju roślinami. Miasto ma z kolei pomysł utworzenia mini parków, na wzór tych istniejących w miastach partnerskich Rzeszowa, chorwackim Splicie i austriackim Klagenfurcie. 

Studium omawiane podczas spotkania to pierwszy krok w temacie „zielonego” Rzeszowa. Kolejnym będzie uchwalanie planów miejscowych, a następnie wykup terenów przez miasto i ich zagospodarowanie.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ruszyła rozbudowa drogi z Rzeszowa do Jasionki. Wbito symboliczną łopatę

RZESZÓW. Inwestycję za ponad 124 mln zł realizuje firma Budimex S.A.

Rzeszów

Dodatkowe pieniądze w budżecie Rzeszowa na projekty trzech inwestycji

RZESZÓW. Na wniosek Konrada Fijołka prezydenta Rzeszowa rada miasta zarezerwowała dodatkowe pieniądze w budżecie miasta na trzy ważne inwestycje.

Rzeszów

Budowa nowej szkoły i przedszkola przy ul. Kwiatkowskiego na finiszu

RZESZÓW. Obiekt ma być gotowy na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023. Będzie tam miejsce dla 450 uczniów i 300 przedszkolaków.

Rzeszów

14 ekologicznych autobusów dla Rzeszowa. Umowy podpisane

RZESZÓW. Do Rzeszowa trafi kolejnych 14 ekologicznych autobusów. Miasto podpisało umowy na ich dostawę z firmami Autosan i Solaris.

Rzeszów

Rekordowy czerwiec na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW. Blisko 80 tysięcy pasażerów obsłużył w czerwcu 2022 r. port lotniczy Rzeszów-Jasionka. 

Rzeszów

Rusza budowa II linii technologicznej ITPOE w Rzeszowie

RZESZÓW. Wmurowano kamień węgielny pod budowę II linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie.  Inwestycja PGE Energia Ciepła z Grupy PGE ma być gotowa w IV kwartale 2024 roku.

Rzeszów

W Jasionce wylądował pierwszy samolot z Rijeki. Wakacyjna siatka połączeń już kompletna

RZESZÓW. W nocy z wtorku na środę lotnisko w Jasionce uruchomiło ostatni nowy letni kierunek. Samolot z chorwackiej Rijeki powitał salut wodny od Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej.

Reklama