Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Rzeszowscy architekci wyróżnieni w międzynarodowym konkursie

Dodano:

Wizualizacja wyróżnionej koncepcji / Materiały prasowe
Wizualizacja wyróżnionej koncepcji / Materiały prasowe
RZESZÓW. Dr inż. arch. Magdalena Szpytma i dr inż. arch. Cezary Szpytma z Politechniki Rzeszowskiej zostali wyróżnieni w konkursie na projekt „Centrum Wiedzy Cognitarium” w Koszalinie.

Wykładowcy Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej na kierunku architektura dr inż. arch. Magdalena Szpytma i dr inż. arch. Cezary Szpytma przy współpracy z architektami z ASA-architekci zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektonicznym na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej „Centrum Wiedzy Cognitarium” przy ul. Śniadeckich w Koszalinie. Centrum wiedzy ma powstać w ramach rozbudowy kampusu Politechniki Koszalińskiej. Jego główną część ma stanowić uczelniana biblioteka.
 
W konkursie wzięło udział aż 44 pracowni architektonicznych z kraju i zagranicy. Uczestnicy konkursu sami mogli wybrać lokalizację obiektu na terenie Politechniki Koszalińskiej.

Jak podkreśla dr inż. arch. Cezary Szpytma: „Wybraliśmy lokalizację w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Płomienne Ptaki autorstwa Władysława Hasiora i budynku głównego Politechniki Koszalińskiej. Idea projektowa polegała na uhonorowaniu światowej klasy dzieła sztuki poprzez subtelną, eteryczną formę budynku, podobnie jak pomnik płynnie wynurzającego się z otaczającego terenu”. „Zaprojektowaliśmy obiekt zintegrowany z miastem i kampusem uczelni, będący miejscem docelowym miejskich spacerów, tworzący „wzgórze wiedzy” z wnętrzem będącym spójnym przedłużeniem zewnętrznych tarasów. Proponowana koncepcja Cognitarium jest wizją budynku otwartego na otoczenie, miasto i jego mieszkańców. Otwartość ta jest akcentowana na wszystkich polach: od usytuowania i skierowania budynku w kierunku miasta, przez dostępność zewnętrza, transparentność elewacji, po jednoprzestrzenność wnętrza” – dodaje dr inż. arch. Magdalena Szpytma.
Reklama
„Zaprojektowany przez nas budynek Cognitarum pozbawiony został cech monumentalnych, lecz dzięki zaproponowanej lokalizacji jest widoczny i staje się subtelną dominantą przestrzenną. Ważnym elementem nadającym charakter budynkowi jest wkomponowana w jego bryłę „latarnia” z wahadłem Foucaulta. Latarnia jest elementem widocznym z daleka, w naturalny sposób budzącym zainteresowanie” – twierdzą autorzy.
 
 

Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wielkanocny jarmark na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. W programie m.in. występy polskich i ukraińskich artystów, poczęstunek, warsztaty tematyczne i zagroda z żywymi królikami.

Rzeszów

W Rzeszowie przybędzie 500 nowych drzew

RZESZÓW. Nowe drzewa pojawią się w m.in. w Parku Papieskim, na terenach rekeracyjnych przy ul. Staszica i Kustronia oraz w sąsiedztwie przyszłego placu zabaw na os. Miłocin Św. Huberta.

Rzeszów

Zderzenie ciężarówki z osobówką na al. 9 Dywizji Piechoty

RZESZÓW. Dziś rano, na ul. 9 Dywizji Piechoty doszło do zderzenia ciężarowego volvo z seatem. 30-letnia kierująca samochodem osobowym trafiła do szpitala. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. 

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami kolejnych dwóch osiedli

RZESZÓW. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami dwóch osiedli: Staromieście i 1000-lecia.

Rzeszów

Przerwa w działaniu psich parków w Rzeszowie

RZESZÓW. Od najbliższego poniedziałku nieczynne będą psie parki na kilku rzeszowskich osiedlach. Przerwa techniczna zostanie wykorzystana na rekultywację terenu.

Rzeszów

Będzie bezpieczniej na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Borowej

RZESZÓW. Na przejeździe kolejowym, znajdującym się przy skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Borowej, zamontowane zostaną rogatki. Przebudowane zostanie także samo skrzyżowanie.

Rzeszów

Pędził 136 km/h w terenie zabudowanym. Dostał mandat 2600 zł i 20 punktów

RZESZÓW. Zaledwie kilka miesięcy cieszył się prawem jazdy 18-letni kierowca, który przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o 86 km/h.

Rzeszów

Ogród Jordanowski w centrum Rzeszowa odnowiony [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Zakończyły się prace przy rewitalizacji Ogrodu Jordanowskiego w rejonie ulic Reformackiej i Unii Lubelskiej. Obiekt jest już otwarty.

Reklama