Rzeszów - Poniedziałek, 13.01.2025
Reklama

Rzeszowianin na podium Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o EU

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”, jedna z najbardziej prestiżowych olimpiad dotyczących integracji europejskiej odbyła się już po raz piętnasty. Tegoroczna edycja, jak co roku, swój finał miała miejsce w Słupsku. W najlepszej dwunastce, która walczyła o prestiżowe nagrody, znalazło się aż dwóch reprezentantów Podkarpacia.

Olimpiada „Gwiezdny Krąg” skierowana jest do uczniów szkół średnich, a organizatorami są Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce, Parlament Europejski Biuro w Polsce, Sieć Informacyjna Europe Direct w Polsce oraz Słupski Instytut ds. Młodzieży. Konkurs składa się z trzech etapów tj. szkolnego, regionalnego i ogólnopolskiego.

„Regionalny etap olimpiady w naszym województwie od wielu lat jest koordynowany przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct działający przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Cieszymy się, że po raz pierwszy w finale znalazł się nie jeden, lecz dwóch przedstawicieli Podkarpacia – Jan Sobuś z II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie oraz Aleksander Hycnar z IX Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie” – mówi Sylwia K. Mazur, przewodnicząca komisji konkursowej etapu regionalnego, na co dzień pracująca w PIE ED – Rzeszów.

W całym kraju udział w przedsięwzięciu wzięło 2739 uczennic i uczniów, a do ścisłego finału przeszło 12 osób. W dwunastce znalazło się dwóch reprezentantów Podkarpacia. Był to pierwszy raz, kiedy reprezentanci regionu znaleźli się w ścisłej czołówce tego prestiżowego konkursu. W ogólnopolskim etapie Olimpiady finalistki i finaliści zmierzyli się zarówno z częścią ustną, jak i testową. Ponadto uczestniczyli w debacie. Wszystkie etapy były ocenianie przez wybitnych ekspertów ds. Unii Europejskiej. Gala finałowa odbyła się 6 grudnia br. w zabytkowej sali Ratusza Miejskiego w Słupsku.
Reklama
„Podkarpacie może być dumne, gdyż w tegorocznej edycji nasi reprezentanci znaleźli się na drugim i trzecim miejscu podium. Ponadto z moich rozmów z organizatorami olimpiady, podczas gali finałowej wynika, że przedstawicielowi łańcuckiego II LO niewiele brakło do wygrania całego konkursu” – podkreśla Dominik Łazarz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct przy WSIiZ w Rzeszowie.

Jan Sobuś, który zajął drugie miejsce, jest uczniem klasy trzeciej o profilu humanistycznym z elementami wiedzy o prawie i bezpieczeństwa narodowego II LO w Łańcucie. Zdobywca trzeciego miejsca  Aleksander Hycnar jest uczniem pierwszej klasy na dwujęzycznym profilu ekonomiczno-menedżerskim z rozszerzoną matematyką, geografią i WOS w IX LO w Rzeszowie.

„Z Olimpiady Wiedzy o UE wyniosłem wiele cennych wiadomości, które przydać mi się mogą w codziennym życiu. Poza tym ta olimpiada, z uwagi na odbywającą się w ramach finałowego etapu debatę i odpowiedzi ustne, daje znakomitą możliwość poćwiczenia wystąpień publicznych” – mówi Jan Sobuś.

Patronat honorowy nad Olimpiadą objęło kilkunastu polskich Posłów do Parlamentu Europejskiego m.in. Janusz Lewandowski, Robert Biedroń, Krzysztof Hetman, Ryszard Legutko, Radosław Sikorski i Janina Ochojska. Tegoroczna edycja Olimpiady była szczególna ponieważ przypadła na rok, w którym obchodzono 15 rocznicę wstąpienia Polski do UE. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Oto 10 kluczowych inwestycji, które mają powstać w Rzeszowie w najbliższych latach

RZESZÓW. Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki, aquapark, Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne, Wisłokostrada - to tylko część ważnych inwestycji, które miasto planuje zrealizować w Rzeszowie w ciągu najbliższych lat.

Rzeszów

Wyjątkowa ławeczka Łukasiewicza przed Urzędem Marszałkowskim

​RZESZÓW. Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego przy al. Cieplińskiego stanęła wyjątkowa ławka upamiętniająca Ignacego Łukasiewicza. - Ławeczka ma nie tylko upamiętniać tę wybitną postać, ale ma też mieć wymiar edukacyjny, zwłaszcza dla młodych...

Rzeszów

10 największych i najważniejszych inwestycji w 2022 roku w Rzeszowie wg ratusza

RZESZÓW. Po tzw. „małych” inwestycjach, przyszedł czas na te duże. Ratusz przedstawił listę 10 największych i najważniejszych „dużych” inwestycji minionego roku.

Rzeszów

Program in vitro w Rzeszowie - konkurs rozstrzygnięty

RZESZÓW. Wybrana została oferta firmy PARENS. Program będzie trwał od 9 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2025 r.

Rzeszów

Zwłoki mężczyzny w rzece w Rzeszowie. Policja ustala przyczyny śmierci mężczyzny

RZESZÓW. Ciało 38-letniego mieszkańca Rzeszowa znaleziono w rzece przy ul. Kalinowej na osiedlu Bzianka. Policja pod nadzorem prokuratora wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny.

Rzeszów

Ruszył przetarg na Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki. Są nowe wizualizacje

RZESZÓW. Prace mają rozpocząć się w przyszłym roku. Obiekt ma być gotowy w 2025 roku.

Rzeszów

Miasto podsumowuje 2022 rok. Oto najważniejsze małe inwestycje zrealizowane w Rzeszowie

RZESZÓW. To m.in. nowe drogi osiedlowe, więcej zieleni w mieście i lepsza infrastruktura rowerowa.  

Reklama