Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Rzeszów z najniższym wskaźnikiem umieralności. Choroby układu krążenia najczęstszą przyczyną śmierci

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Na Podkarpaciu odnotowano najniższy wskaźnik umieralności wśród województw. Biorąc pod uwagę miasta wojewódzkie, najmniej zgonów w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców zarejestrowano w Rzeszowie.

W 2017 roku w województwie podkarpackim było 908 zgonów na 100 tysięcy mieszkańców. Był to najniższy wskaźnik w Polsce. Najwięcej zgonów na 100 tysięcy mieszkańców odnotowano w województwie łódzkim – 1257.

Zarówno w Polsce, jak i na Podkarpaciu najczęstszymi przyczynami zgonów były choroby układu krążenia i nowotwory. W województwie podkarpackim w 2017 roku na 100 tysięcy mieszkańców 392 zgony były spowodowane chorobami układu krążenia. Był to czwarty w kolejności (licząc od najniższego) wskaźnik w Polsce. Najmniej zgonów z powodu chorób układu krążenia było w województwie wielkopolskim – 339 na 100 tysięcy ludności, a najwięcej w województwie świętokrzyskim – 559 zgonów.

Nad drugim miejscu, biorąc pod uwagę przyczyny zgonów, znalazły się choroby nowotworowe. Na nowotwory w 2017 roku na Podkarpaciu zmarło 228 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Był to najniższy wskaźnik wśród województw. Najwyższy występował w województwie śląskim – 313 zgonów na 100 tysięcy mieszkańców.
Reklama
W województwie podkarpackim, biorąc pod uwagę powiaty ziemskie, najniższa umieralność występowała w powiecie leskim – 848 zgonów na 100 tysięcy ludności, a najwyższa w powiecie lubaczowskim – 1030 zgonów. W Polsce wskaźnik umieralności wyniósł 1049 zgonów na 100 tysięcy ludności

W 2017 roku najniższy wskaźnik umieralności spośród stolic poszczególnych województw zanotowano w Rzeszowie – 769 zgonów na 100 tysięcy ludności. Dla przykładu w Łodzi, która znalazła się na ostatnim miejscu, wskaźnik ten był niemal dwukrotnie wyższy i wyniósł 1449 zgonów na 100 tysięcy ludności.

Rzeszów miał również najniższy wskaźnik umieralności wśród miast na prawach powiatu w  województwie podkarpackim. Najwyższy wskaźnik odnotowano w Przemyślu – 1102 zgony. W Krośnie zgonów na 100 tysięcy mieszkańców było 869, a w Tarnobrzegu 859.

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Firma z Rzeszowa przekaże milion złotych na walkę z koronawirusem

RZESZÓW. Podczas konferencji inwestorskiej Adam Góral, prezes zarządu Asseco Poland, mówił o przeznaczeniu 1 mln zł na wsparcie sektora zdrowia w walce z epidemią.

Rzeszów

Dodatkowy kurs ZTM dla pracowników zakładowych

RZESZÓW. ZTM uruchamia dodatkowy kurs na jednej z linii. Wszystko na życzenie pasażerów.

Rzeszów

Dwie firmy powiększyły swoje tereny na obszarze "Dworzyska"

Kolejne inwestycje w Parku Naukowo-Technologicznym „Rzeszów-Dworzysko”. 

Rzeszów

Na WSIiZ zajęcia odbywają się online

RZESZÓW. Wykładowcy przeprowadzają je z sal uczelni bądź z własnych domów.

Rzeszów

ZTM: Ważne informacje dla pasażerów komunikacji miejskiej

RZESZÓW. ZTM poinformował o kolejnych zmianach w rozkładzie jazdy, przedłużeniu ważności legitymacji studenckich oraz możliwości zawieszenia biletu okresowego.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa podpisał "Pakt dla przedsiębiorców"

RZESZÓW. Przedsiębiorcy, którzy wynajmują pod działalność lokale komunalne i utracili dochody w związku z epidemią koronawirusa, mogą liczyć na wsparcie miasta.

Rzeszów

G2A i inne podkarpackie firmy pomogą szpitalowi w Łańcucie w walce z koronawirusem

G2A przekaże szpitalowi w Łańcucie sprzęt do walki z koronawirusem. Inicjatywę wsparły również inne firmy z Podkarpacia.

Rzeszów

Uwaga pasażerowie! Kolejna zmiana rozkładów jazdy

RZESZÓW. Wszystkie kursy autobusów miejskich będą jeździć zgodnie z sobotnim rozkładem jazdy. Zmiany wejdą w życie od 23 marca.

Reklama