Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Rzeszów z najniższym wskaźnikiem umieralności. Choroby układu krążenia najczęstszą przyczyną śmierci

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Na Podkarpaciu odnotowano najniższy wskaźnik umieralności wśród województw. Biorąc pod uwagę miasta wojewódzkie, najmniej zgonów w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców zarejestrowano w Rzeszowie.

W 2017 roku w województwie podkarpackim było 908 zgonów na 100 tysięcy mieszkańców. Był to najniższy wskaźnik w Polsce. Najwięcej zgonów na 100 tysięcy mieszkańców odnotowano w województwie łódzkim – 1257.

Zarówno w Polsce, jak i na Podkarpaciu najczęstszymi przyczynami zgonów były choroby układu krążenia i nowotwory. W województwie podkarpackim w 2017 roku na 100 tysięcy mieszkańców 392 zgony były spowodowane chorobami układu krążenia. Był to czwarty w kolejności (licząc od najniższego) wskaźnik w Polsce. Najmniej zgonów z powodu chorób układu krążenia było w województwie wielkopolskim – 339 na 100 tysięcy ludności, a najwięcej w województwie świętokrzyskim – 559 zgonów.

Nad drugim miejscu, biorąc pod uwagę przyczyny zgonów, znalazły się choroby nowotworowe. Na nowotwory w 2017 roku na Podkarpaciu zmarło 228 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Był to najniższy wskaźnik wśród województw. Najwyższy występował w województwie śląskim – 313 zgonów na 100 tysięcy mieszkańców.
Reklama
W województwie podkarpackim, biorąc pod uwagę powiaty ziemskie, najniższa umieralność występowała w powiecie leskim – 848 zgonów na 100 tysięcy ludności, a najwyższa w powiecie lubaczowskim – 1030 zgonów. W Polsce wskaźnik umieralności wyniósł 1049 zgonów na 100 tysięcy ludności

W 2017 roku najniższy wskaźnik umieralności spośród stolic poszczególnych województw zanotowano w Rzeszowie – 769 zgonów na 100 tysięcy ludności. Dla przykładu w Łodzi, która znalazła się na ostatnim miejscu, wskaźnik ten był niemal dwukrotnie wyższy i wyniósł 1449 zgonów na 100 tysięcy ludności.

Rzeszów miał również najniższy wskaźnik umieralności wśród miast na prawach powiatu w  województwie podkarpackim. Najwyższy wskaźnik odnotowano w Przemyślu – 1102 zgony. W Krośnie zgonów na 100 tysięcy mieszkańców było 869, a w Tarnobrzegu 859.

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dwukrotnie taniej, równie jasno. Rzeszów wymienia oświetlenie na LED-owe

RZESZÓW. Ponad połowa lamp oświetlających ulice Rzeszowa należących do miasta jest już oparta na technologii LED.

Rzeszów

Półmaraton Rzeszowski. Utrudnienia w ruchu i objazdy autobusów

RZESZÓW. rasa biegu będzie prowadzić ulicami miasta oraz Bulwarami nad Wisłokiem. Niektóre drogi zostaną częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Rzeszów

Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" od 31 marca dostępne dla zwiedzających

RZESZÓW. Od najbliższego piątku, 31 marca 2023 r. będzie można już regularnie odwiedzać Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce. 

Rzeszów

Dodatkowe miesiące dla Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie

RZESZÓW. Ministerstwo Sportu i Turystyki zaakceptowało propozycję władz Rzeszowa i zgodziło się na dłuższy o dziewięć miesięcy termin realizacji Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Wydłużony termin to szansa na większą liczbę firm, które...

Rzeszów

Zderzenie trzech samochodów w Trzebownisku

RZESZÓW. Wszystkie pojazdy biorące udział w kolizji wylądowały w rowie. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Rzeszów

16. PKO Półmaraton Rzeszowski już w tą niedzielę. Pobiegną również osoby z niepełnosprawnościami [TRASA]

RZESZÓW. Ponad 1700 zawodników weźmie udział w szesnastej edycji PKO Półmaratonu Rzeszowskiego.

Rzeszów

Poranny wypadek na A4. Jedna osoba w szpitalu

RZESZÓW. Dziś rano na autostradzie A4 doszło do zderzenia dwóch samochodów – busa i osobowej toyoty. Kierowca osóbki został przewieziony do szpitala.  

Rzeszów

Przy ul. Kochanowskiego powstały nowe miejsca kiss&ride

RZESZÓW. Kolejne powstaną w rejonie szkoły podstawowej i przedszkola przy ul. Lwowskiej.

Reklama