Strefa płatnego parkowania została objęta systemem, który zbiera i analizuje dane na temat dostępności oraz możliwości zaparkowania pojazdów. Informacje o ilości wolnych miejsc są udostępniane na interaktywnych tablicach oraz za pośrednictwem mobilnej aplikacji. Wartość inwestycji współfinansowanej ze środków unijnych to 14,7 mln zł.
Innowacyjny system wdrożony przez Asseco Data Systems, na jaki zdecydowały się władze Rzeszowa, wpłynie z korzyścią na ruch pojazdów w strefie płatnego parkowania, skróci czas potrzebny na zaparkowanie, a tym samym pozwoli na oszczędności finansowe związane ze stale rosnącymi kosztami eksploatacji pojazdów. System przyczyni się także do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń oraz poprawi bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej.
– Mamy teraz najnowocześniejszy w Polsce system monitoringu strefy płatnego parkowania, który usprawni ruch w centrum Rzeszowa. Korzystając z aplikacji mobilnej lub interaktywnych tablic kierowcy szybciej znajdą wolne miejsca i oszczędzą czas. Podniesiemy bezpieczeństwo w centrum miasta i co bardzo istotne, ograniczymy ilość spalin – podkreślił prezydent Konrad Fijołek.
Inteligentnym Systemem Płatnego Parkowania Metropolis.ISPP objętych zostało około 2200 miejsc postojowych. Wykorzystano w nim elementy sztucznej inteligencji, oparte na sieciach neuronowych. Informacja o wolnych miejscach będzie prezentowana na rozmieszczonych w strefie płatnego parkowania interaktywnych tablicach informacyjnych VMS oraz poprzez udostępnioną aplikację mobilną E-PARKING.
Reklama
Aplikacja mobilna zapewni szybki dostęp do informacji o kosztach i godzinach funkcjonowania strefy oraz pozwoli na zdalną realizację płatności za parkowanie, przyczyniając się do profilaktyki antycovidowej, z uwagi na korzystanie tylko z własnego telefonu. Użytkownicy aplikacji będą mieli możliwość zgłaszania uszkodzeń, awarii infrastruktury strefy parkowania, a także niewłaściwego zachowania innych użytkowników parkingów, usprawniając tym samym działanie miejskich służb.
Co ważne, w ramach projektu, w centrum Rzeszowa powstała także infrastruktura sieci światłowodowej, która w przyszłości ułatwi wykonanie szybkich połączeń sieciowych miejskich obiektów i budowę kolejnych systemów informatycznych.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz