Rzeszów - Sobota, 26.04.2025
Reklama

Rzeszów wyróżniony przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Miasto Rzeszów zostało uhonorowane tytułem "miasta-ratownika". - To ogromny zaszczyt i wyróżnienie przede wszystkim dla naszych mieszkańców, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc uchodźcom – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Tytuł „miasta-ratownika” został stworzony dla miast partnerskich, które niosą pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Rzeszów jest pierwszym miastem, który otrzymał to wyróżnienie. Przemawiając w niedzielę w Radzie Najwyższej, podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie, Wołodymyr Zełenski powiedział, że tuż przed wystąpieniem podpisał "dekret, który jest podkreśleniem szczególnej roli polskiego miasta Rzeszów". - W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność Rzeszowowi - pierwszemu miastu-ratownikowi – powiedział Zełenski (cytaty za Polską Agencję Prasową).
Reklama
- Jest to wyróżnienie przede wszystkim dla mieszkańców Rzeszowa, którzy od pierwszego dnia wojny pomagali uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy, zbierali dary, które transportowaliśmy za naszą wschodnią granicę. Ta pomoc do dzisiaj jest udzielana w różnych wymiarach przez rzeszowian – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. - W szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, mieście liczącym ok. 200 tys. mieszkańców, było ok. 100 tys. uchodźców. To liczba, która symbolizują, jak duży był to wysiłek i jak duża była pomoc mieszkańców. W imieniu rzeszowian dziękuję za to wyróżnienie – dodał Konrad Fijołek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wypadek na ul. Lwowskiej. 1 osoba ranna

RZESZÓW. Policjanci wyjaśniają okoliczności porannego wypadku na ul. Lwowskiej. Doszło tam do zderzenia motocyklisty z samochodem dostawczym. Kierujący jednośladem trafił do szpitala.

Rzeszów

Nowy park kieszonkowy w Rzeszowie

RZESZÓW. Kolejna zielona przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców powstała na osiedlu Króla Stanisława Augusta. Inwestycja realizowana była w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rzeszów

Zbiórka dla Cinka! Rzeszowski gitarzysta potrzebuje pomocy

RZESZÓW. Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie i rehabilitację oraz zakup sprzętu dla rzeszowskiego gitarzysty Andrzeja Marcinka, który w lipcu br. uległ poważnemu wypadkowi, a obecnie przebywa na OIOM’ie.

Rzeszów

Lotnisko w Jasionce zbliża się do pobicia rekordu z 2019 r. W sierpniu ponad 121 tys. pasażerów

RZESZÓW/JASIONKA. Dokładnie 121 610 pasażerów skorzystało w sierpniu z oferty lotniska w Jasionce. To wynik o 1 procent lepszy od lipcowego rekordu. Najpopularniejszą destynacją był turecka Antalya.

Rzeszów

Remont drogi na osiedlu Matysówka. W piątek utrudnienia w ruchu, zawieszona linia nr 61

RZESZÓW. Na ulicy Nowe Wzgórze na osiedlu Matysówka zostanie położona nowa nawierzchnia. Inwestycja realizowana jest w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jej koszt to 400 tys. zł.

Rzeszów

Rusza budowa Wisłokostrady. Podpisano umowę z wykonawcą

RZESZÓW. Miasto podpisało umowę z konsorcjum firm ANTEX II i Wysowa Mosty, które zrealizuje jedną z największych inwestycji drogowych w Rzeszowie - Wisłokostradę. Już w poniedziałek ma nastapić przekazanie terenu budowy wykonawcy.

Rzeszów

InternetBeta 2023. Kultowa konferencja już po raz 15. w Kielnarowej

RZESZÓW. Na scenie pojawi się ponad 80 prelegentów i prelegentek.

Rzeszów

Zmiana organizacji ruchu na ul. Warszawskiej

RZESZÓW. Od najbliższej soboty, 9 września 2023 r. na przebudowywanym odcinku ul. Warszawskiej obowiązywać będzie zmieniona organizacja ruchu. Rozpoczną się prace na drugiej stronie jezdni.

Reklama