Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Rzeszów to MY. Oto kolejne pomysły mieszkańców na mikroinnowacje w mieście

Dodano:

RZESZÓW. Ogrody deszczowe, zielona wiata rowerowa i altana edukacyjna – to trzy mikroinnowacje zgłoszone przez mieszkańców Rzeszowa, które wybrano do realizacji w ramach kolejnej edycji programu „Rzeszów to MY”.

Zakończyła się trzecia edycja programu „Rzeszów to MY”. W ramach naboru poszukiwane były pomysły na mikro innowacje miejskie, które przyczynią się do poprawy jakości życia w mieście. Mieszkańcy mogli zgłaszać projekty dotyczące trzech obszarów: nowoczesnej i przyjaznej przestrzeni miejskiej, rozwiązań ułatwiających poruszanie się po mieście oraz zieleni w mieście.

Do tegorocznej edycji Rzeszowianie zgłosili blisko 10 pomysłów. Rada Projektowa wybrała 3 z nich, które rekomendowane są do zrealizowania w mieście. Pozostałe, niezakwalifikowane do wdrożenia, będą konsultowane i opiniowane przez powołane, w ramach Centrum Innowacji Miejskich – Urban Lab, Zespoły Tematyczne.

Ogrody deszczowe

Pierwsza z propozycji to Ogrody Deszczowe na Paniadze, które mają być receptą zarówno na zachodzące zmiany klimatyczne, jak również podwyższenie bioróżnorodności i retencji wody opadowej, która zamiast spływać do kanalizacji będzie gromadzona i stopniowo oddawana do atmosfery. Pomysł podpowiedziany został przez uczestników obywatelskiej Sieci “OKO na Klimat”.

Autorem pomysłu jest pan Mirosław Ruszał, zdaniem którego pojawienie się tego typu proekologicznego rozwiązania na głównej ulicy spacerowej wywoła wśród mieszkańców dyskusję o potrzebie przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Ogrody deszczowe na Paniadze mają stać się również bodźcem do działania i wzorem do naśladowania w innych częściach miasta.
Reklama
Zielona wiata rowerowa

Drugi z rekomendowanych do zrealizowania pomysłów to Zielona Wiata Rowerowa, która ma łączyć cele społeczne, czyli miejsce do parkowania jednośladów, z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom zmian klimatycznych. Te ostatnie realizowane mają być poprzez samowystarczalną roślinność, retencję wody opadowej oraz redukcję zanieczyszczeń powietrza.

- Zielonej wiaty rowerowej nie ma jeszcze w Rzeszowie, więc będzie to nowość na skalę naszego miasta. Z pewnością wiele osób będzie chciało ją zobaczyć na żywo, jako absolutnie innowacyjny pomysł. Podobne były już realizowane w Polsce, jako zielone wiaty rowerowe lub przystankowe, np. w Radomiu, Ciechanowie, Białymstoku czy Trójmieście - pisze o swojej propozycji pani Edyta Turkawska.

Altana edukacyjna

Trzecim wybranym do wdrożenia pomysłem jest Altana Edukacyjna, której montaż zaproponowany został w ogrodzie owocowo-warzywnym przy Szkole Podstawowej nr 25 w Rzeszowie.

- Altana będzie centrum edukacyjnym i warsztatowym podczas ekologicznej uprawy roślin oraz centrum integracji międzypokoleniowej. Stanowić będzie nie tylko schronienie dla użytkowników ogrodu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale będzie też miejscem spotkań osób, zajmujących się uprawą oraz poznających tajniki pielęgnacji roślin. Będzie stanowiła część wystawienniczą zbieranych plonów - pisze pomysłodawczyni, pani Bożena Zięba.

Do tej pory w ramach I i II edycji programu "Rzeszów to MY" udało się zrealizować, m.in. mural ekologiczny na ścianie SP nr 11 przy ul. Podwisłocze, Trzmielowisko w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem czy budki dla jerzyków i domki dla jeży.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wisłokostrada. Co słychać na budowie największej inwestycji drogowej w 2024 r. w Rzeszowie? [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Budowa Wisłokostrady, czyli drogi która połączy al. Rejtana z ul. gen. Maczka, to jedna z  największych inwestycji drogowych ostatnich lat w stolicy Podkarpacia.

Rzeszów

Egzotyczna niedziela w Jasionce. Największe targi terrarystyczno-akwarystyczne z botaniką

RZESZÓW. W najbliższą niedzielę, G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce stanie się niezwykłym miejscem pełnym egzotycznych zwierząt i roślin terrariowych oraz akwariowych. Gady, płazy, stawonogi, ryby akwarystyczne, ślimaki, itp.  - wszystkie te okazy...

Rzeszów

W Rzeszowie przebudowano kolejnych 30 zatok autobusowych

RZESZÓW. Zakończył się kolejny etap modernizacji przystanków autobusowych w Rzeszowie. Roboty obejmowały m.in. wymianę wiat oraz nawierzchni zatoczek. Wykonawcą robót była Firma AJKWK Sp. z o.o. Sp. j. z Krasnego.

Rzeszów

Cztery pasy ruchu z Rzeszowa do Jasionki. 5-kilometrowy odcinek DW 878 już przejezdny [FILMIK]

RZESZÓW. Na przebudowanej drodze od granic Rzeszowa do Jasionki trwają odbiory i prace wykończeniowe, jednak od kilku dni odcinek jest już przejezdny w obydwu kierunkach.

Rzeszów

Pożar mieszkania przy ul. 8 Marca w Rzeszowie. Ewakuowano 5 osób

RZESZÓW. Wczoraj (10.01) w kamienicy przy ul. 8 Marca w Rzeszowie doszło do pożaru jednego z mieszkań. Konieczna była ewakuacja kilku mieszkańców. Po około 3 godzinach pożar udało się ugasić. W akcji...

Rzeszów

Przebudowa ul. Grunwaldzkiej. Jeszcze w tym miesiącu ruszą prace przy nawierzchni?

RZESZÓW. Trwa remont ul. Grunwaldzkiej w ścisłym centrum Rzeszowa. Jeszcze w tym miesiącu mają rozpocząć się prace przy przebudowie nawierzchni.

Rzeszów

"Rzeszów - Miasto Ratownik" - wystawa fotografii w Parlamencie Europejskim

RZESZÓW / BRUKSELA. 9 stycznia 2024 r. w Parlamencie Europejskim otwarto wystawę zatytułowaną „Rzeszów – Miasto Ratownik”. Na wystawie prezentowane są fotografie pokazujące, niemal dzień po dniu to, jak zmieniało się życie w...

Rzeszów

670-lecie lokacji miasta Rzeszowa. Od dziś dostępne bezpłatne zaproszenia

RZESZÓW. Uroczystość odbędzie się 18 stycznia 2024 r. o godz. 18.00 w Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego.

Reklama