Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Rzeszów to MY. Oto kolejne pomysły mieszkańców na mikroinnowacje w mieście

Dodano:

RZESZÓW. Ogrody deszczowe, zielona wiata rowerowa i altana edukacyjna – to trzy mikroinnowacje zgłoszone przez mieszkańców Rzeszowa, które wybrano do realizacji w ramach kolejnej edycji programu „Rzeszów to MY”.

Zakończyła się trzecia edycja programu „Rzeszów to MY”. W ramach naboru poszukiwane były pomysły na mikro innowacje miejskie, które przyczynią się do poprawy jakości życia w mieście. Mieszkańcy mogli zgłaszać projekty dotyczące trzech obszarów: nowoczesnej i przyjaznej przestrzeni miejskiej, rozwiązań ułatwiających poruszanie się po mieście oraz zieleni w mieście.

Do tegorocznej edycji Rzeszowianie zgłosili blisko 10 pomysłów. Rada Projektowa wybrała 3 z nich, które rekomendowane są do zrealizowania w mieście. Pozostałe, niezakwalifikowane do wdrożenia, będą konsultowane i opiniowane przez powołane, w ramach Centrum Innowacji Miejskich – Urban Lab, Zespoły Tematyczne.

Ogrody deszczowe

Pierwsza z propozycji to Ogrody Deszczowe na Paniadze, które mają być receptą zarówno na zachodzące zmiany klimatyczne, jak również podwyższenie bioróżnorodności i retencji wody opadowej, która zamiast spływać do kanalizacji będzie gromadzona i stopniowo oddawana do atmosfery. Pomysł podpowiedziany został przez uczestników obywatelskiej Sieci “OKO na Klimat”.

Autorem pomysłu jest pan Mirosław Ruszał, zdaniem którego pojawienie się tego typu proekologicznego rozwiązania na głównej ulicy spacerowej wywoła wśród mieszkańców dyskusję o potrzebie przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Ogrody deszczowe na Paniadze mają stać się również bodźcem do działania i wzorem do naśladowania w innych częściach miasta.
Reklama
Zielona wiata rowerowa

Drugi z rekomendowanych do zrealizowania pomysłów to Zielona Wiata Rowerowa, która ma łączyć cele społeczne, czyli miejsce do parkowania jednośladów, z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom zmian klimatycznych. Te ostatnie realizowane mają być poprzez samowystarczalną roślinność, retencję wody opadowej oraz redukcję zanieczyszczeń powietrza.

- Zielonej wiaty rowerowej nie ma jeszcze w Rzeszowie, więc będzie to nowość na skalę naszego miasta. Z pewnością wiele osób będzie chciało ją zobaczyć na żywo, jako absolutnie innowacyjny pomysł. Podobne były już realizowane w Polsce, jako zielone wiaty rowerowe lub przystankowe, np. w Radomiu, Ciechanowie, Białymstoku czy Trójmieście - pisze o swojej propozycji pani Edyta Turkawska.

Altana edukacyjna

Trzecim wybranym do wdrożenia pomysłem jest Altana Edukacyjna, której montaż zaproponowany został w ogrodzie owocowo-warzywnym przy Szkole Podstawowej nr 25 w Rzeszowie.

- Altana będzie centrum edukacyjnym i warsztatowym podczas ekologicznej uprawy roślin oraz centrum integracji międzypokoleniowej. Stanowić będzie nie tylko schronienie dla użytkowników ogrodu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale będzie też miejscem spotkań osób, zajmujących się uprawą oraz poznających tajniki pielęgnacji roślin. Będzie stanowiła część wystawienniczą zbieranych plonów - pisze pomysłodawczyni, pani Bożena Zięba.

Do tej pory w ramach I i II edycji programu "Rzeszów to MY" udało się zrealizować, m.in. mural ekologiczny na ścianie SP nr 11 przy ul. Podwisłocze, Trzmielowisko w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem czy budki dla jerzyków i domki dla jeży.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Szkoła Podstawowa nr 12 w Rzeszowie odnowiona

RZESZÓW. W budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie odnowione zostały sale lekcyjne, świetlica oraz inne pomieszczenia. Renowacja była możliwa dzięki środkom przekazanym miastu przesz Fundację Leroy Merlin.

Rzeszów

Rozbudowa stadionu na os. Przybyszówka. Powstaną m.in. zadaszone trybuny

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na rozbudowę boiska piłkarskiego przy ul. Stadionowej w Rzeszowie. Powstaną m.in. dwie zadaszone trybuny. Zadanie będzie realizowane w ramach RBO.

Rzeszów

Więcej policjantów na drogach. Ruszyły działania "Majowy weekend 2024"

PODKARPACIE. Policjanci rozpoczęli działania związane z długim weekendem majowym. Na drogach regionu będzie więcej policyjnych patroli. Mundurowi zadbają m.in. o płynność ruchu i bezpieczeństwo podróżujących. Tegoroczna akcja potrwa do 6 maja.  

Rzeszów

Podkarpacki Bazarek. Znamy harmonogram na cały rok

RZESZÓW. Wędliny, sery, soki, owoce, warzywa czy rękodzieło to tylko niektóre z produktów, jakie można nabyć na Podkarpackim Bazarku.

Rzeszów

Rzeszów świętuje 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Urodzinowy tort na rynku

RZESZÓW. 1 maja 2024 r. Rzeszów będzie świętował 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji na rzeszowskim Rynku pojawi się m.in. słodki poczęstunek w postaci tortu. Wydarzenie rozpocznie się w...

Rzeszów

Strażacy z OSP Pogwizdów Nowy otrzymają nowy pojazd

RZESZÓW. Ochotnicza Straż Pożarna z osiedla Pogwizdów Nowy w Rzeszowie otrzyma nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. - Nadwyżkę pieniędzy, którą będziemy mieli po zakupie tego samochodu, przeznaczymy na dosprzętowienie i umundurowanie naszych strażaków z...

Rzeszów

Mieszkaniec Rzeszowa stracił 50 tys. zł. Myślał, że rozmawia z pracownikiem banku

RZESZÓW. 24-letni mieszkaniec Rzeszowa został oszukany przez osobę podającą się za pracownika banku. Mężczyzna stracił swoje oszczędności w wysokości 50 tys. zł.

Rzeszów

Oficjalne wyniki wyborów. Konrad Fijołek ponownie prezydentem Rzeszowa

RZESZÓW. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki II tury wyborów samorządowych. Prezydentem Rzeszowa na kolejną, tym razem pełną kadencję został Konrad Fijołek.

Reklama