Rzeszów - Środa, 22.01.2025
Reklama

Rzeszów pierwszym polskim miastem z wizyjnym monitoringiem strefy płatnego parkowania

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Stolica innowacji dołącza do grona kilku europejskich miast, w których będzie funkcjonował wizyjny monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Realizacją systemu zajmie się Asseco Data Systems. Projekt o wartości 14,7 mln zł ma być wprowadzony w życie od 2021 roku.

Władze miasta podpisały umowę  na wdrożenie zaawansowanego technologicznie systemu, który docelowo ma upłynnić ruch w strefie płatnego parkowania i skrócić czas potrzebny na znalezienie wolnego miejsca parkingowego w mieście.

„Innowacyjny system monitoringu strefy płatnego parkowania to wiele korzyści dla Rzeszowa. Mieszkańcy szybciej znajdą miejsce parkingowe, co ograniczy ruch samochodowy, a tym samym emisję spalin w centrum miasta. System kamer podniesie poziom bezpieczeństwa, a zbierane na dane pozwolą na bieżąco zarządzać i optymalizować funkcjonowanie strefy” – powiedział Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Na obszarze objętym strefa płatnego parkowania zostaną rozmieszczone kamery, czujniki i sieci neuronowe, które będą całodobowo zbierać i analizować dane o parkujących tam samochodach. Informacja o wolnych miejscach będzie przesyłana na rozmieszczone na interaktywne tablice w strefie płatnego parkowania oraz do udostępnionej mieszkańcom aplikacji mobilnej. Będzie ona również zintegrowana z aplikacjami umożliwiającymi wniesienie opłaty parkingowej.

„Rozbudowa strefy płatnego parkowania w Rzeszowie to unikalny projekt z zakresu smart city. Poza systemem opomiarowania i monitoringu zbudujemy tu również system transmisji danych, który będzie przekaźnikiem pomiędzy Centrum Nadzoru, a wszystkimi elementami systemu oraz zmodernizujemy Centrum Przetwarzania Danych” - powiedział Paweł Sokołowski, Dyrektor ds. Rozwoju Obszaru Smart City w Asseco Data Systems.
Reklama
Wprowadzeniem monitoringu wizyjnego zainteresowany był Kraków oraz Wrocław, gdzie trwa aktualnie pilotaż takiego programu: ”Trwa taki pilotaż w tej chwili. Póki co monitorujemy jak system się sprawdza. Wszystko jest kwestią różnych zmiennych” – informuje Anna Bytońska z biura prasowego Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Stolica innowacji na pilotaż się nie zdecydowała, przez co stanie się pierwszym miastem w kraju wprowadzającym system na stałe: „Nie ma potrzeby wprowadzania programu pilotażowego. Chcemy od razu wprowadzić cały system” – informuje Agnieszka Siwak Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. Rozwiązania w tym zakresie funkcjonują m.in. w Pizie, Paryżu i Pradze.

„Co bardzo istotne, w centrum Rzeszowa powstanie infrastruktura sieci światłowodowej, wykorzystująca istniejącą sieć LMDS i MESH, co w przyszłości umożliwi połączenie z innymi obiektami miejskimi. Stolica Podkarpacia będzie tym samym pierwszym w Polsce miastem wykorzystującym technologię MESH 5G ” – dodaje Paweł Sokołowski.
 

Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Parku zdrowia na os. Kmity powstanie droga rowerowa oraz plac postojowy

RZESZÓW. Na inwestycje w budżecie miasta na 2019 rok zarezerwowano na ten cel 467 tys. zł.

Rzeszów

PKP PLK otrzymało dofinansowanie na przebudowę stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę na dofinansowanie dwóch projektów.

Reklama